in

Kasları Onarmaya Yardımcı 5 Besin

Yoğun spor aktiviteleri yapan veya spora yeni başlamış olan kişilerde antrenmanlar sırasında kaslarda mikro yırtılmalar meydana gelir. Bu durum oldukça normaldir ve kas gelişimi ancak bu şekilde sağlanabilir. Oluşan yırtılmalar onarılırken kaslar bir sonraki aktivitelerde bu yoğunluktaki egzersizlere kolaylıkla dayanabilecek şekilde daha güçlü olarak onarılır. Kaslarda oluşan yırtılmalara bağlı olarak antrenman sonrasında ağrı ve yorgunluk hissiyatı oluşur. Yapılan spor aktivitesi ne kadar zorlayıcı ise, antrenman sonrası oluşacak ağrı ve yorgunluk gibi olumsuzluklar da o kadar şiddetli olur. Antrenmanların ardından kasları onaran besinler içeren sağlıklı ve dengeli bir beslenme programının uygulanması, kas onarımını hızlandırır ve spor sonrasında yaşanan hamlık ağrılarını azaltır. İşte kas onarımını hızlandıran 5 besin türü…

1. Yumurta

Tüm sağlıklı beslenme planlarında mutlaka yer alması gereken yumurta, spor yapan kişiler için de çok değerli bir besindir. Spor aktivitelerinden sonra kas onarımı için normalden çok daha yüksek olan protein gereksiniminin karşılanmasında yumurta oldukça etkilidir.

kasları onaran besinler

Örnek protein olan yumurtanın içerdiği proteinler, insan vücudu tarafından %100 verimlilikle kullanılır. Bu durum yalnızca yumurta ve anne sütüne özel bir durumdur. Ayrıca vitamin ve mineral içeriği de oldukça yüksek olduğundan kas onarımını hızlandırır, antrenman sonrası vücudun toparlanma süresini kısaltır. Bu nedenle spor yapan bireylerin, her gün bir adet yumurta tüketmeleri doğru bir tercih olacaktır.

2. Yağsız Süt

Süt, protein tozu kullanan kişilerin yakından tanıdığı WHEY proteinlerinin doğal kaynağıdır. Hem yüksek oranda protein içermesi hem de kas faaliyetlerinde çok önemli bir role sahip olan kalsiyum mineralinin temel kaynağı olması nedeniyle spor aktiviteleri ile ilgilenen bireylerin, süt ve süt ürünlerini düzenli olarak tüketmesi gerekir.

kasları onaran besinler

Yoğun antrenmanların bitiminde yağsız süt tüketimi, kas gelişimini desteklerken antrenman sonrasında yaşanacak yorgunluk hissinin azaltılmasına yardımcı olur. Sütün yağsız olarak tercih edilmesi birim hacimdeki protein miktarını artırır ve spor yaparken formunu korumak isteyen bireyler için de uygun bir besin seçeneğidir.

3. Balık

Çok iyi bir protein kaynağı olan balık, aynı zamanda yüksek protein içeriğine kıyasla doymuş yağ içeriği oldukça düşük olan sayılı besin türlerinden bir tanesidir. Sağlık açısından faydaları saymakla bitmeyen Omega-3 yağ asitleri balık ve deniz ürünlerinde bol miktarda bulunur.

kasları onaran besinler
Kasları Onaran Besinler – Balık

Bu faydalı yağ asitleri aynı zamanda kas faaliyetlerini de destekler. Bu nedenle spor yapanların, haftanın 2 veya 3 günü fırın, ızgara veya buğulama gibi sağlıklı yöntemlerle pişirilmiş balıkları tüketmesinde fayda vardır.

4. Kırmızı ve Beyaz Et

Sporla uğraşan kişilerin, günlük olarak kırmızı et, beyaz et veya balıktan herhangi birini mutlaka tüketmesi gerekmektedir. Bu besinler hem protein hem de spor nedeniyle artan demir, magnezyum, kalsiyum gibi mineral gereksinimlerinin karşılanmasında etkilidir. Kolesterol alımının da dengelenmesi açısından haftanın 2 günü, doğal ortamda yetişmiş hayvanlardan elde edilen kırmızı etlerin yağsız bölümleri, 2-3 gün tavuk veya hindi eti tüketilebilir.

kasları onaran besinler
Kasları Onaran Besinler – Et Öğünleri

5. Yağlı Tohumlar

Fındık, badem, ceviz gibi yağlı tohumlar; sağlıklı bitkisel yağ asitleri, değerli proteinler ve diyet liflerini yüksek oranda içerir. Bunun yanı sıra spor nedeniyle artan vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanmasında da oldukça etkilidir. Özellikle magnezyum minerali, kas faaliyetleri açısından çok önemli görevlere sahip olan ve eksikliği yaygın olarak görülen bir mineral türüdür. Spor sonrası kaslarda oluşan ağrıların azaltılması, kas onarımının desteklenmesi ve krampların önlenebilmesi için yüksek magnezyum içeriğine sahip olan yağlı tohumların günlük olarak ölçülü miktarlarda tüketilmesi önerilmektedir.

kasları onaran besinler

Spor yapan kişilerde hem kas kütlesinin sağlıklı bir şekilde artırılması hem de vücudun ihtiyaç duyduğu enerji ve besin ögelerinin tam olarak karşılanması için doğru bir beslenme programının uygulanması çok büyük bir önem taşır. Tüm besin gruplarını dengeli bir şekilde içeren bir beslenme planını, yukarıda verilmiş olan kasları onaran besinler ile zenginleştirerek daha güçlü ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Bunlara ek olarak spor aktiviteleriniz için ihtiyacınız olabilecek her türlü giyim ürünü, ayakkabı ve spor ekipmanları için Barcin.com adresini ziyaret edebilir, beğendiğiniz ürünleri güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

İdeal Fitness Programı Nasıl Olmalı?

tenis öğrenme

3 Adımda Tenis Öğrenmeye Başlayın!