in

5 Öneriyle Sağlıklı Yaşama Başlangıç

Hayat rutininde yapılan seçimler, yaş alırken vücut sağlığının yeterince korunmasından kalp rahatsızlığı, diyabet, yüksek tansiyon ve inme gibi yaşamı kısaltan hastalıklara yakalanma riskine kadar hayatın tüm koşullarını etkiler. Daha sağlıklı, daha mutlu bir yaşamın tadını çıkarmak için, kendinize zaman ayırmalı ve sizi sağlıklı yaşama başlangıç için engelleyen aksaklıkları bulmalısınız. Genellikle adım atmanızı engelleyen en büyük neden atalettir. Yürümek yerine televizyon seyretmek, elma yerine elmalı kurabiye yemek gibi kökleşmiş alışkanlıkları değiştirmek kolay değil. Ancak yavaş yavaş değişime doğru çalışmak başarı şansınızı artırır. İşte, hangi değişikliği (veya değişiklikleri) yapmak istediğinize bakılmaksızın sağlıklı yaşama başlangıç için size yardımcı olabilecek 5 öneri..

1. Diyetinize Meyve ve Sebze Ekleyin

Diyete meyve ve sebze eklemek sağlıklı bir rutine başlamak için en basit adımdır. Yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

sağlıklı beslenme programı

Vücut direncinizi artıran ve hastalıklarla savaşı destekleyen vitamin ve antioksidanlar içerir. Antioksidanlar göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltır, cilt ve genel sağlığı teşvik etmeye yardımcı olur. Günlük beslenme programınıza 1-2 porsiyon meyve ve 3-4 porsiyon sebze ekleyerek başta kanser olmak üzere, kalp ve damar hastalıkları, çeşitli enfeksiyonlar ve soğuk algınlıklarına yakalanma riskini azaltabilirsiniz.

2. Su Tüketiminizi Artırın

Günde en az 2 litre su tüketmeye gayret edin. Sağlıklı bir yetişkin vücudunun %60’ı sudan oluşur. Suyun en önemli fonksiyonlarından biri, metabolizma sonucu oluşan artık maddelerin ve toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlamaktır.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun enfeksiyonlara karşı mücadele etme yeteneğini artırır. Beyin fonksiyonlarını iyileştirici etkiye sahiptir. Tüm vücut dokularına besin ve oksijen taşınmasına yardımcı olarak yaşamsal faaliyetleri destekler. Kilo kontrolü üzerinde önemli bir rol oynar. Vücut ısısının ve sıvı-elektrolit dengesinin düzenlenmesini sağlar. Günlük su alımınızı artırarak sağlıklı bir yaşama başlamak için önemli bir aşamayı tamamlayabilirsiniz.

3. Zihinsel Sağlığınızı Yönetin

Sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmak söz konusu olduğunda, sağlığın fiziksel yönlerine odaklanmak ve zihinsel bakımı görmezden gelmek kolaydır. Zihinsel sağlığınızın, genel sağlığınızın temeli olduğunu unutmayın.

Duygularınızı günlük olarak yönetmek ve değerlendirmek önemlidir. Başkalarına karşı olumsuz hissediyorsanız, işte, okulda veya sosyal yaşamınızda daha fazla mutsuzluğa neden olabilirsiniz. Zihinsel sağlığınızı iyileştirmenin bazı yolları şunlardır:

  • Egzersiz yapın
  • Sevdiklerinizle sosyalleşin
  • Aktivite kulüplerine katılın (dağcılık, fotoğrafçılık, resim, folklor, dans vb.)
  • Düzenli uyuyun (günde en az 7-9 saat uyku)
  • Yaratıcı bir şeyler yapın( el işi, resim, müzik vb.)

Mutsuz ve hatta depresif hissetmeye devam ederseniz, doktorunuza danışın veya zihinsel sağlığınızı iyileştirme yolları hakkında bir uzmanla konuşun.

4. Stresten Uzaklaşın

Günlük yaşamın olağan stresinden uzaklaşmak için bazen durmak, derin bir nefes almak ve rahatlamak faydalı olabilir. Uzun, stresli bir okul veya çalışma haftasından sonra rahatlayarak fiziksel ve zihinsel sağlığınızın korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Rahatlamanıza yardımcı olacak bazı dinlendirici aktiviteler deneyin.

fitness aksesuarları

Meditasyon, müzik dinleme, okuma, komedi izleme veya egzersiz yapma avantajlarından yararlanın. Bu aktiviteler gevşemenize yardımcı olabilir, mutluluk ve huzur duyguları yaratabilir.

5. Egzersiz Yapın

Beden ruhun tapınağıdır ve o tapınağın dağılmasını engellemek için sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanmalısınız. Egzersiz sağlığınızı canlandırmanın harika bir yoludur. Düzenli olarak yapılan sportif faaliyetler ömrü uzatır ve genel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olur. Haftada üç kez egzersiz yapmaya çalışın.

Evde Yapılabilecek Kolay Egzersizler

Size uygun bir zaman çizelgesi ile sağlıklı yaşama başlangıç için ilk adımınızı atın. Gününüzü daha enerjik hale getirmek için biraz daha erken kalkıp sabah 30 dakika egzersiz yapabilirsiniz. Egzersizlerinizi eğlenceli tutmayı unutmayın. Antrenmanınızın tadını çıkarmalı ve bir angarya gibi hissetmemelisiniz. Bazı eğlenceli fiziksel aktiviteler şunları içerir:

  • Dans
  • Yoga
  • Aerobik
  • Koşu
  • Doğa yürüyüşü

Bu yaşam tarzı ipuçları, sağlıklı ve mutlu alışkanlıklarınızı korumanıza yardımcı olabilir. Egzersiziniz için rahat ve konforlu spor giyim ürünlerine Barcin.com üzerinden ulaşabilir, avantajlı ödeme seçenekleri ile dilediğiniz modeli hemen satın alabilirsiniz.

pilates topu ile egzersizler

Evde Pilates Topu ile Fit Kalma Egzersizleri

evde meditasyon nasıl yapılır

Yeni Başlayanlar için Evde Meditasyon Teknikleri