in

6 Tavsiye ile Hızlı Zayıflama Formülleri

Vücut kitle indeksiniz, vücudunuzdaki yağ oranını gösteren bir değerdir. Vücut kitle indeksiniz normal değerlerin üstünde olduğunda, sağlığınız fazla kilo ve yağlanma nedeniyle riske girmeye başlar. Elbette herkes formda görünmeyi, vücudunun ideal kilo aralığında kalmasını ve fit olmayı ister. Ancak forma girmek ve formda kalmak için uyguladığınız beslenme ve spor rutinlerinde istikrar sağlamanız büyük önem taşır. Hızlı zayıflama ya da kilo vermenin mucizevi ve çok kolay bir yöntemi yoktur. Size çok kısa sürede aşırı miktarda kilo kaybettirmeyi vadeden diyetler, egzersiz programları ve detoks listeleri, sağlığınızı riske atacak ölçüde tehlikeli olabilir. Belirli bir süre zarfında sağlığınızı riske atmadan kaybedebileceğiniz kilo miktarı; yaşınıza, cinsiyetinize, hormon değerlerinize, güncel boy ve kilo bilgilerinize göre farklılık gösterebilir. Ancak aşağıda yer alan sağlıklı ve hızlı zayıflama yöntemlerine göz atarak yağ oranınızı azaltabilir, spor ve diyet yaptığınız süreçten maksimum verim alabilirsiniz. 

1. Kahvaltıda Protein Ağırlıklı Beslenin

Günün en önemli öğününün kahvaltı olup olmadığı ile ilgili tartışmaların sonu gelmeyecek gibi görünüyor. Ancak tartışmaların sonucu ne olursa olsun, kahvaltı, sizin gün boyu sahip olacağınız enerjiyi ve ruh halini doğrudan etkileyen bir öğündür. Kahvaltıda protein ağırlıklı beslenmek, gün boyu daha geç acıkmanıza ve kan şekerinizin bir anda düşmesini önlemeye yardımcı olur. Özellikle gün içerisinde çok sayıda atıştırmalık tüketmekten şikayetçiyseniz, kahvaltınızda yumurta, peynir, yulaf ve süt gibi protein açısından zengin gıdalara ağırlık verebilir, öğününüzü sağlıklı yağ ve karbonhidratlarla destekleyebilirsiniz. 

2. Yemeklerden Önce Su Tüketin

Her öğün öncesinde bir bardak ılık su tüketmek, metabolizmanızı hızlandırmak ve iştahınızı kontrol altına almak açısından etkili bir yöntemdir. Özellikle kendinizi çok aç hissettiğiniz öğünlerin öncesinde, bir bardak suyu bir dakika içinde tükettiğinizde, açlık hissinizin bir dakika öncesine kıyasla daha yatışmış olduğunu fark edebilirsiniz.

Tüm öğünlerinizi hızlı tüketmekten kaçınmak ve yemek yerken televizyon ya da film izlemekten vazgeçmek daha hızlı tokluk hissine ulaşmanızı sağlayabilir. 

3. Ara Öğünleri Önemseyin

Her diyet ve beslenme düzeni kişiye özeldir. Hızlı zayıflama yöntemlerinin etkisi ve uygulanabilirlik oranları da kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Ara öğünler, iki ana öğün arasında çok acıkan ve söz konusu açlık hissi nedeniyle ana öğünlerinde aşırı miktarda kalori alan kişiler için ideal çözümlerdir.

Ana öğünlerinizi mikro ve makro besinler açısından dengeli olacak şekilde düzenlediğiniz takdirde, gün içerisinde 2 ya da 3 ara öğün yaparak iştahınızı ve kan şekerinizi dengeleyebilirsiniz. Ara öğünlerinizde ölçülü miktarda meyve, süt, peynir, yoğurt, yulaf ya da galeta tüketebilirsiniz. 

4. Mucize Vadeden Reçetelerden Uzak Durun

Size bir ayda 15 kilogram verdirebileceğini söyleyen ya da bölgesel zayıflama vadeden tüm reçetelerden uzak durmalısınız. Çünkü bu tip reçete ve tarifler, sağlığınızı riske atmanın yanı sıra kilo kaybınızın geçici olmasına neden olur. Çok düşük kalorili diyetler sürdürdüğünüzde, ilk birkaç haftada beklediğinizden fazla miktarda kilo kaybedebilirsiniz. Ancak düşük kalorili diyetler, metabolizmanızın yavaşlamasına neden olur. Metabolizmanız yavaşladığında, ideal kilonuza ulaştığınızı düşünerek diyeti sonlandırdığınız anda yine kilo almaya başlayabilirsiniz. Formunuzu ve sağlığınızı korumak için dengeli ve sağlıklı bir beslenme listesi oluşturmalı, ihtiyaç duyduğunuzu düşünüyorsanız bir uzmandan yardım almalısınız. 

5. Hormon ve Vitamin Seviyelerinizi Ölçtürün

Vücudunuzdaki hormon ve vitamin seviyeleri, sağlıklı ve hızlı zayıflama amacınıza ulaşamamanızın altında yatan gizli nedenler olabilir. Diyet ya da spor programına başlamadan önce bir endokrinoloğa başvurarak hormon ve vitamin seviyelerinizi ölçtürebilirsiniz. Örneğin vücudunuzda insülin hormonunun düzensiz salgılanması ya da D vitamininin normalden az olması, kilo verme hızınızı da doğrudan etkileyen faktörlerdir. Sağlıklı yaşam düzeninizden en iyi ve hızlı şekilde verim alabilmek için, vücut değerlerinizin kontrol edilmesi gerekebilir. 

6. Vücudunuza Uygun ve Sürdürülebilir Bir Spor Programı Oluşturun

Uzmanlar, sağlıklı zayıflama sürecinin %70 oranında beslenmeden, %30 oranında ise spordan geçtiğini söyler. Yalnızca doğru ve dengeli bir diyet programı uygulayarak kilo kaybedebilirsiniz. Ancak spor ve hareket olmadan, vücudunuzu forma sokmakta zorlanabilirsiniz. Seçtiğiniz spor programının sağlık durumunuza, yaşınıza ve spor geçmişinize uygun olması son derece önemlidir. Aksi takdirde beklenmedik sakatlıklar yaşayabilir ya da sizin için ağır seviyede bir programı yarıda bıraktığınız için motivasyon kaybedebilirsiniz.

Hızlı zayıflama amacıyla çok aşamalı ve ağır egzersizler tercih etmek, yalnızca söz konusu programı sürdürebileceğinizi düşünüyorsanız anlamlı olabilir. Aksi takdirde vücudunuzu bir süreliğine yoğun hareket programına alıştırır ve programı bıraktıktan sonra yine kilo alırsınız. Bu nedenle kendinize bir spor rutini oluştururken sürdürülebilirlik ve sağlık durumu maddelerini mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. İhtiyacınız olan tüm spor malzemeleri ve aksesuarlarına barcin.com üzerinden ulaşabilir, antrenmanlarınızı daha keyifli ve verimli hale getirebilirsiniz. 

Karın Egzersizleri ile Forma Girin

Karın Egzersizleri ile Forma Girin

Metabolizma Dostu Diyet Kurabiye Tarifleri

Metabolizma Dostu Diyet Kurabiye Tarifleri