in ,

80’lik Çift Son Maratonunu Elele Bitirdi

Kay ve Joe O’Regan Boston’dan Atina’ya, Berlin’den gece yarısı güneşi altındaki Norveç’e kadar dünyanın birçok yerinde düzinelerce yarış tamamladı. Fakat el ele tutuşarak sadece 2 maraton bitirdiler. 1986 Londra Maratonu’nda, bitiş saatinin altında yarış fotoğrafçısı fotoğraflarını çekerken parmaklarına kurdele taktılar. İkisi de 50 yaşındaydı ve ikisinin de ilk maratonuydu.

6 Haziran 2016’da İrlanda’da düzenlenen Cork City Maratonu’nda Joe yine Kay’in elini yakaladı. Bu sefer bitiş çizgisine 800 metreden daha fazla bir mesafe vardı ve eşinin elini bitişe kadar bırakmadı. 80 yaşındaki Kay, 113.maratonunu bitirirken, Joe ise 29. maratonunu tamamladı. 57. evlilik yıl dönümlerini kutlamak üzere bunun son maratonları olduğuna dair birbirlerine söz verdiler.

Joe, bir koşu dergisinin yetkilisine telefonda “Burada yaptığımız koşumuzla ilgilenmenize biraz şaşırdık” dedi. Kay ise evlerindeki hattın diğer ucundaydı ve Joe, “Biz özel veya sıradışı değiliz, koşu ise sadece yaptığımız bir şey” dedi.

Cork City Maratonu’nu 5:25:29’da her ikisi de yaş grubunda 1. gelerek tamamladı.

Joe, telefonda eşinin başarılarını saymaya hevesliydi. Kay, 60, 65, 70 ve 75 yaş gruplarında İrlanda’nın ulusal maraton şampiyonalarını kazanmış. Aynı zamanda Cork City Maratonu’ndaki başarısıyla İngiltere’de 80 yaşındaki en hızlı kadın koşucu haline gelmiş.

Koşu standartlarıyla ikili, sporu geç keşfetmişler. Kay, 49 yaşındayken kendisinin ve aralarında 3 hafta olan Joe’nun 50. doğum gününü büyük bir şeyle kutlamak istemiş. Böylece ikisini de 1986 yılındaki Londra Maratonu’na kayıt etmiş.

80lik_cift

O zamanlarda 2 yetişkin evlat sahibi 27 yıllık evlilermiş fakat Joe, eşinin bu yeni bulduğu ilgi alanında onu yalnız bırakmamış. 1990’ların sonuna doğru ikisi de emekli olduktan sonra, yarışlara katılmak için dünyayı gezmeye başlamışlar. 1997 yılında bir koşu kulübüne katılmayı umdukları Enniscorthy’ye taşınmışlar.

Joe, “Biz şehrin dışında yaşıyoruz ve komşularımız hiç yollarda koşan insanlar görmemişti. Sanıyorum birçok insan bizim deli olduğumuzu düşünüyordu.” dedi.

Şimdilerde, 160 koşucuya kadar büyüyen Slaney olimpik koşu kulübünün önde gelen üyeleri arasındalar. Birçoğu O’Regan’ları son maratonlarında desteklemek için oraya gelmişler.

“Parkurda birçok arkadaşımız vardı ve kaytarıyorum gibi hissettiğimde bize güç verdiler.”

Joe, eşinin elini tuttuğunda da daha güçlü hissetti. Kay, “Sanki ikinci bir rüzgar desteği edinmiş gibi göründü. Bitişe kadar resmen yarıştık, atak yapabildik.” dedi.

Cork City Maratonu, yarıştan önce onlara ikisinde de “80” yazan göğüs numaralarını sağlayarak onurlandırdı. Bitiş çizgisini geçtiklerinde Joe, paparazzi üzerlerine üşüştü gibi hissettiğini söyledi.

Yarıştan birkaç hafta önce Joe, bir maratonu tamamlayan en yaşlı çift konusundaki Guinness dünya rekorlarını araştırmış. Rekoru sadece 250 gün ile kaçırmışlar. 6 Kasım’daki New York City Marathon’u koşmak için mükemmel bir zaman ve o tarihte bu rekoru kırabilecekler. Emekli maratoncu herhangi bir plan yapma konusunda tereddütte.

“Asla asla deme” dedi.

Kay’in de bir başka 42.2 km bitirmeye dair planı yoktu ancak eşiyle yollara geri dönmeyi iple çekiyormuş.

“Koşu bizim hayatlarımızın bir parçası ve umarız birkaç yıl daha böyle olur. İrlanda’da bir söz vardır: Beraber dua edenler, beraber yaşarlar. O zaman beraber koşanlar beraber yaşarlar diyelim.” dedi.

Harika Çocuk Emre Mor

Step Up Nasıl Yapılır?