in

Harika Çocuk Emre Mor

  • 24 Temmuz 1997 tarihinde Danimarka’da dünyaya geldi. Türk baba ve Makedonyalı bir anneden dünyaya gelen Mor, baba tarafından Uşaklı.
  • Lyngby altyapısında yetişen Emre, kulübün St. Etienne’le olan anlaşması sayesinde Fransız ekibinde 2013 yılında denendi ancak beğenilmedi. Lyngby, 2015 yılında oyuncunun potansiyelini kendilerinde ulaşamayacağı düşüncesiyle Emre’yi serbest bıraktı.
  • Bir sonraki durağı Nordsjælland olan Emre, Danimarka Milli Takımı’nın alt kategorilerinde oynasa da tercihini Türkiye’den yana kullandı. Babası Ersoy Mor, sigortasız araç kullandığı ve kazaya sebebiyet verdiği gerekçesi ile 4 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Emre’nin Türk Milli Takımı’da oynaması için gereken ıslak imza babasından hapishanede alındı.
  • Türkçe bilmeyen Emre, İngilizce ve Norveçce konuşuyor. Emre bu konuyla ilgili şöyle konuşuyor: “Türkiye sevdiğim ülkem. Bu yüzden Türkiye’yi seçtim. Şimdi Türkçe dersleri alacağım. Konuştukça, Milli Takım’a geldikçe Türkçem yavaş yavaş gelişecektir.”
  • Galatasaray ocak ayında Emre Mor’u almak çok istedi ancak transferi bitiremedi. Manchester United, Liverpool, Ajax gibi devlerin listesinde de olan Emre’yi Borussia Dortmund kaptı. Resmen açıklanmasa da Emre için Alman ekibinin 9.5 milyon Euro bonservis bedeli ödediği konuşuluyor.
  • Emre Mor, Barcelona’nın Arjantinli yıldızı Lionel Messi’nin hayranı. Maçlardan önce idolünün videolarını izleyip onun hareketlerine bakıyor. Emre’yi Messi’ye benzetenlerin sayısı da bir hayli fazla. Bunların arasında Nordsjælland yardımcı hocası Otto Addo da var. Dortmund’un eski oyuncusu olan Addo, Almanlara “Bu çocuğu mutlaka alın” demiş.
  • Nordsjællands’daki hocası Kasper Hjulmand Emre’yi şöyle tanımlıyor: “Yapabildikleri olağanüstü. Ayakları çok hızlı ve ne yapacağı kestirilemez bir oyuncu. Top sürüşü ve ani yön değiştirmesi ön plana çıksa da oyun zekası ve ara pasları da bir o kadar iyi.”
  • En sevmediği özelliğini moralinin çabuk bozulması olarak gösteriyor: “Eğer ruh halim kötüyse kendimin en büyük düşmanı oluyorum. Oyundan erken çıkarılmak mesela! Bu tip şeyleri pozitife çevirmek için umutluyum.” Emre’nin Danimarka U17’deki hocası Per Holm onun hakkında “Kendisini çalışmaya adamış bir sporcu ve genç yaşına rağmen karakteri çok olgun” yorumunu yapıyor.
  • Emre Mor, Avrupa şampiyonalarında Türkiye forması giyen en genç oyuncu oldu. Turnuvanın da en genç 3’üncü oyuncusu olan Emre, Hırvatistan karşısındaki gol pasıyla gelmiş geçmiş en genç üçüncü asistçi oldu.
  • Arsenal Menajeri Arsene Wenger, bir Japon kanalına verdiği röportajda Euro 2016’da en çok etkilendiği oyuncuyu Emre Mor olarak açıkladı. Hırvatistan maçında 30 dakika oynayan Emre bu sürede dünyanın en iyi teknik direktörlerinden birini etkilemeye başardı.

Yolu Türkiye’den Geçen Çekler

80’lik Çift Son Maratonunu Elele Bitirdi