in

92 Yaşındaki Kadın Maratonu Tamamladı

Sportif her konuda dünyaya örnek olan yabancılar her geçen gün yeni bir ilham verici başarı ile basında yer alıyorlar. Barçın Running Club Blog’umuzun müdavimleri daha önce 98 yaşında 100 metre rekoru kıran Champ Goldy’nin haberini hatırlayacaklardır. Bunun dışında Maraton İçin İdeal Kaç Yaştır? Başlıklı makalemde de 101 yaşında maraton koşabilen Fauja Singh’ten bahsetmiştim.

Şimdiki haber ise 92 yaşında bir kadının maraton koşmuş olmasını içeriyor. Orta yaş krizine girenlere duyurulur!

Amerika Birleşik Devletleri’nde 92 yaşındaki bir kadın San Diego kentinde düzenlenen Rock ‘n’ Roll Maratonu’nu tamamlayan en yaşlı kadın unvanını kazandı.
Üç kez ağız kanseri geçiren Harriette Thompson, maratonu 7 saat, 24 dakika ve 36 saniyede tamamladı. Aslında ne kadar sürede tamamlamış olması spor-bilim konusu dışında önemli değil, 3 defa kanseri yenebilmek ve bunun ardından maraton mesafesini tamamlayabilmesi ile ne kadar güçlü bir iradesinin de olduğunu bizlere gösteriyor.
Tabi o topraklarda koşana saygı, yaşına saygıdan önce geliyor olsa da, hem yaşlı, hem de koşucu olunca oğlunuz sizi bitişte karşılıyor. Harriette Thompson, 56 yaşındaki oğlu Brenny’nin eşliğinde ipi göğüslerken konfeti yağmuruna tutuldu.

Finish noktasını geçerken yarışın sunucusu ağlayarak, “Ruju ve makyajı hala mükemmel görünüyor!” diye anons yaptı.
Tam yaşı 92 yıl 65 gün olan Harriette Thompson, 2010’da Honolulu Maratonu’nu bitiren ve tam yaşı 92 yıl 19 gün olan Gladys Burrill’in rekorunu kırdı. Düşünün ki dünyada örneği de tek değil. Sadece 46 gün farkıyla başka birisi halihazırda aynı ünvana sahip.
Maratonların, sayısız faydaları arasında yardım toplama amacı da bulunuyor ve kahramanımız Thompson, kanser araştırmalarına maddi destek toplanması amacıyla maratonda yer almış. 10 torunu olan Harriette Thompson geçen yılki koşuyu da, 7 saat 7 dakika 42 saniyede tamamlamıştı ve bu süresiyle 90 yaş üzeri maraton kadınlarda dünya rekorunun sahibi olmuştu.

Birçok koşucunun imrenip ilham aldığı Thompson, ilk maratonunu 76 yaşında koşmuş, özetle başlamak için asla geç değil!

Koşucu Olarak Doğru Beslenme İçin 4 Kural

Ergenler Maraton Koşmalı mı?