in

Ergenler Maraton Koşmalı mı?

Her ne kadar her yıl deneyip tamamlayanların sayısı katlanarak artıyorsa da, maraton mesafesini koşmak halen bazıları için çekindikleri bir olaydır. Buna bir de yaş etkenini eklediğimizde, birçok kişinin aklında maraton mesafesinin sadece 30 yaş ve üzerindeki bireyler için uygun olduğu yanılgısı varken bu düşüncelere bir de “acaba gençler maraton koşmamalı mı?” sorusu eklenir.

Biz olmaz, olmamalı’yı tartışırken, cesur yürekler denemelerini çoktan yapmış ve hatta büyük de başarılara imza atmışlardır. Bildiğim kadarıyla maraton koşma, 4 yaşına kadar inmiş durumda. Tabi yaş küçüldükçe istisnai durum niteliği kazanma da artıyor. Bu yüzden 13-14 yaşındaki bireylerin maraton koşup koşmamaları gerektiğini tartışmak daha makul ve genele hitap ediyor özellikte.

Peki 16-17km’lere kadar hiç sorunsuz koşabilen 14-15 yaşındaki atletlerin maraton koşmasında sakınca var mı?

Bu sorunun cevabı birçok değişkene sahiptir ve sadece cinsiyet ve yaş bilgisiyle bunun kararını vermek güçtür fakat “koşabilir” cevabını verebiliriz.

Bu cevaba karşı çıkabilecek birçok kişi olacaktır ve böyle düşünmelerinin nedeni ise bu kadar uzun mesafe koşmak için antrenman yapmanın potansiyel riskleri hakkında endişe etmeleridir.

Maratonları tamamlamış 14 yaşında birçok kız ve erkek koşucu olup hiçbiri olumsuz büyük bir sorunla karşılaşmamıştır. Zaten birçok yarış halen 18 yaşın altındaki sporcuların kayıt yaptırmalarına izin vermez ve bu konuyu ebeveynleriniz ile önceden konuşmuş olmalısınız, önce onların desteğini almanız daha faydalı olacaktır.

Aşağıdaki koşullar yerine getiriliyor ise, kendi iradeleriyle maratona katılmak isteyen ergen bireylerin bu mesafeyi denemelerine izin verilmelidir;

* Antrenör tarafından takip edilen kabul edilebilir, makul bir antrenman programını rekor ve hızlı süreler için değil, keyif ve katılım için takip eden,

* Hazırlık sürecinde hiçbir ağrı veya sakatlığı olmayan,

* Hazırlık sürecinde boyu ve kilosu normal yönde gelişim sağlayan

* İyi beslenme ve iyi uyku sağlama ile sağlığını koruyan,

* Bu esnada başarılı bir şekilde sosyal iletişimini ve akademik verimini sürdüren,

* Normal adet özelliğini sağlayan, adet görmesi sekteye uğramayan,

Tüm ergenler, bir yetişkin eşliğinde yarıştırılmalıdır. Neden bir yetişkin ile? Çünkü bu kalabalık etkinliklerde grupların içinde kaybolmak ve duygusal olarak kötü hissetmek kolay olabilir. Bazı yarışlar çok sıcak hava koşullarında yapıldığı için onlar tercih edilmemelidir.

Bunların dışında onların da maraton koşmalarında bir sakınca yoktur.

92 Yaşındaki Kadın Maratonu Tamamladı

Sıcakta Koşu İçin 10 İpucu