Menu
in

Bu Öneriler ile Açlığını Kontrol Altına Al

Bu Öneriler ile Açlığını Kontrol Altına Al

Sağlıklı beslenmek ve formunuzu korumak için, kendinize dengeli ve yeterli bir beslenme düzeni oluşturmanız gerekir. Ancak her insan kimi zaman bu düzenden şaşarak kaçamaklara başvurabilir. Önemli olan, açlığı kontrol etmek ve sağlıklı beslenme düzeni çerçevesinden çıkmadan kaçamakları sınırlandırabilmektir. Hem psikolojik hem de fiziksel açlığınızı kontrol etmekte zorlanıyorsanız, aşağıda yer alan 7 öneriye göz atabilirsiniz. 

1. Şok Diyetlerden Uzak Durun

Açlığı kontrol etmek için uygulanması gereken ilk adım, her gün ölçülü ve yeterli miktarda kalori almaktır. Hızlı kilo kaybetmek ve forma girmek isteyen kişiler, zaman zaman oldukça az kalori içeren şok diyetlerden yardım almak ister.

Oysa, bu tip diyetlerin uzun vadede başarı sağlama olasılığı oldukça düşüktür. Kendinizi aç bırakacak ölçüde az beslenirseniz, açlık krizlerinizin sayısı gitgide artacak ve kontrol etmesi zorlaşacaktır. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu mikro ve makro besinleri içeren bir beslenme düzeni oluşturmalı, şok diyetlerden kaçınmalısınız. 

2. Öğünlerinizi Artırın

Gün içerisinde sık sık acıktığınızı düşünüyorsanız, öğünlerinizde aldığınız kalori miktarını azaltarak öğün sayınızı artırabilirsiniz.

Uzun saatler boyunca hiçbir şey tüketmediğinizde, açlıktan kaynaklı olarak kan şekeriniz düşer ve önünüze gelen ilk yemeği kontrolsüz bir şekilde tüketebilirsiniz. Az ve sık beslenmek, açlığınızı kontrol etmek için oldukça etkili bir çözüm olabilir. Ayrıca, ani açlık krizlerinde tüketebileceğiniz sağlıklı besinleri her daim dolabınızda bulundurarak sağlıksız gıdalara yönelme eğiliminizi azaltabilirsiniz. 

3. Su Tüketiminizi Gözden Geçirin

Sağlığınızı ve formunuzu korumak için, her gün yeterli miktarda su tüketmelisiniz. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu sıvı miktarını karşılayamadığınızda, açlık hissiniz de artar. Öyle ki, bazen yalnızca susadığınız için vücudunuzun verdiği tepkileri açlık belirtileriyle karıştırabilirsiniz. Acıktığınızı hissettiğiniz anda öncelikle bir bardak su içmeniz, bu ayrımı anlayabilmeniz açısından yardımcı olur. Yeterli Su İçtiğinizde Vücudunuzda Neler Oluyor? yazımız ayrıca sıvı tüketiminin önemine dikkat çekiyor.

Ayrıca öğünlerinizin öncesinde yine bir bardak su tüketmeniz, daha kontrollü ve yavaş yemek yemenizi sağlayabilir. 

4. Sizi Yemeğe Yönlendiren Tetikleyicileri Belirleyin

Sosyal medyada bir gezintiye çıktığınızda, karşılaştığınız yemek görselleri sizi aniden acıktırabilir. Karnınız tok olsa bile, psikolojik açlık hissiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Öte yandan, yemek alışkanlıklarınız da açlık hissetmeniz için birer tetikleyici rolü üstlenebilir. Örneğin çoğunlukla film izlerken yemek yiyorsanız, tokken film izleseniz bile bir şeyler atıştırma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Psikolojik açlığınızı tetikleyen faktörleri tespit etmek ve bu faktörlerden bir süreliğine uzak durmak, açlığı kontrol etmek açısından son derece faydalı bir çözüm olabilir. 

5. Şeker Tüketiminizi Sınırlandırın

Düzenli olarak tatlı ve şeker tüketmek, fiziksel ve psikolojik olarak şekerli gıdalara gitgide daha fazla ihtiyaç duymanıza neden olur. Aynı durum, katkı maddeli ve işlenmiş gıdalar için de geçerlidir. Tatlı krizleri yaşamak sizin için hiç de yabancı bir his değilse, tükettiğiniz şeker miktarını gözden geçirmelisiniz. 

6. Kendinize Zaman Tanıyın ve Dikkatinizi Dağıtın

Yeterince beslendiğiniz halde canınız bir anda tatlı ya da sağlıksız gıdalar çekmeye başladıysa, psikolojik açlık hissiyle yüzleşiyor olma olasılığınız oldukça yüksektir. Böyle bir durumda uygulamanız gereken ilk yöntem, dikkatinizi başka bir şeye yönlendirmekten geçer. Böylelikle kısa süreliğine yaşadığınız bu hissi atlatabilir, aklınızın yemek yemeye takılı kalmasını önleyebilirsiniz. Yürüyüşe çıkabilir, bir arkadaşınızla sohbet edebilir, bir şeyler okuyabilir, kendinize bir bitki çayı demleyebilir ya da işlerinize odaklanabilirsiniz. Zihninizi dağıtmayı başardığınızda, hissettiğiniz psikolojik açlığın etkisi de giderek azalır. 

7. Sporu İhmal Etmeyin

Spor yaparken vücudunuzda endorfin salgılanması, kendinizi daha enerjik ve mutlu hissetmenize yardımcı olarak psikolojik açlıkla savaşmanızı destekler. Ayrıca spor yaparken harcadığı eforu ve azmi boşa çıkarmamak için daha sağlıklı beslenmeyi tercih eden kişilerin sayısı hiç de az değildir. Düzenli olarak spor yaparak açlık krizlerinizle çok daha kolay bir şekilde başa çıkabilir, daha sağlıklı ve dinamik bir hayatın kapılarını aralayabilirsiniz. Spor yaparken ihtiyacınız olabilecek ekipman, aksesuar ve kıyafet seçeneklerine barcin.com‘dan ulaşabilir, sporu daha keyifli ve verimli bir sürece dönüştürebilirsiniz. 

Ayrıca, “Kilo Vermek İsteyenlere Tavsiyeler” yazımız ilginizi çekebilir.

Yorum Yazın

Exit mobile version