in

Faydalarıyla Öne Çıkan Sonbahar Sebzeleri

Sonbahar ayları, havaların serinlemesi nedeniyle yaz sıcaklarından bunalan bireylerin dört gözle beklediği, çoğu kişi için oldukça keyifli geçen aylardır. Meyve çeşitliliği azalsa da sebze üretimi ve çeşitliliği açısından oldukça verimli olan sonbahar aylarında birbirinden faydalı ve lezzetli sebzeler tezgahlara çıkmaya başlar. Kış aylarında vitamin, mineral ve besin ögelerine olan gereksinimin karşılanmasında büyük etkisi bulunan sonbahar sebzeleri, soğuyan hava sıcaklıklarında vücudun savunma sisteminin güçlü tutulması açısından da oldukça önemli. Sağlığını korumaya özen gösteren tüm bireylerin, eylül ile başlayan sonbahar mevsiminde bu sebzeleri bol miktarda tüketmesinde fayda var. İşte, sağlık üzerindeki faydaları saymakla bitmeyen, birbirinden sağlıklı sonbahar sebzeleri…

1. Karnabahar

Sonbahar denildiğinde ilk akla gelen sebzelerden bir tanesi olan karnabahar, ekim ayında manav tezgahlarında bol bol görülen çok sağlıklı bir sebze türü. Kansere karşı koruyucu antioksidan içerikleriyle bilinen brassica grubu sebzelerden olan karnabahar, B vitamini ve lif içeriği açısından da oldukça zengin.

Faydalarıyla Öne Çıkan Sonbahar Sebzeleri

Sindirim sisteminin çalışma düzeninin iyileştirilmesi, kilo kontrolünün sağlanması, enfeksiyonlarla ve diğer birçok hastalık türü ile mücadele konusunda oldukça etkili olan değerli besin ögelerini içerir.

2. Ispanak

Sonbahar ve kış aylarının en çok sevilen sebzelerinden bir tanesi olan ıspanak; vitamin ve mineral içeriği çok yüksek, kalori içeriği ise oldukça düşük olan koyu yeşil yapraklı sebzeler grubunun bir üyesi. A, C, E ve K vitaminlerinden oldukça zengin olmasının yanı sıra sodyum, potasyum, demir, mangan, çinko, bakır ve kalsiyum gibi mineralleri de önemli miktarlarda içerir.

Faydalarıyla Öne Çıkan Sonbahar Sebzeleri

Önemli bir antioksidan olması sayesinde savunma sistemini güçlendirirken kansere karşı da koruma sağlar. Buna karşın kalori içeriği oldukça düşük olduğundan sonbahar ve kış aylarında kilo vermeyi hedefleyen bireyler için de iyi bir besin alternatifidir.

3. Brokoli

Lahanagiller olarak da bilinen brassica grubu sebzelerden bir diğeri olan brokoli, sağlık üzerindeki faydaları ile son yıllarda oldukça fazla konuşulan besinlerden bir tanesi. Yüksek lif içeriği sayesinde sindirim faaliyetlerini hızlandırarak kabızlık ve şişkinlik gibi sorunların önüne geçilmesine yardımcı olan brokoli, aynı zamanda oldukça düşük kalorili bir besin.

Faydalarıyla Öne Çıkan Sonbahar Sebzeleri

Antioksidan vitamin ve mineraller açısından zengin olması ile kardiyovasküler hastalıklardan korunma, kan şekerinin düzenlenmesi, kanın pıhtılaşmasının düzenlenmesi, kanserden korunma, bağışıklık sistemini güçlendirme ve göz sağlığını iyileştirme gibi olumlu etkileri bulunduğundan sonbahar aylarında bolca tüketebilirsiniz.

4. Pırasa

Sonbahar sebzeleri arasında lif içeriği en yüksek olanlardan bir tanesi olan pırasa, antioksidan özellikleri ile tanınan A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra kanın pıhtılaşmasında görevli proteinlerin üretimine yardımcı olan K vitaminini önemli miktarda içerir. Bunlara ek olarak B grubu vitaminleri, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir ve fosfor gibi mineraller açısından da zengin.

Faydalarıyla Öne Çıkan Sonbahar Sebzeleri

Kolesterolün düşürülmesi ve damar sertliği hastalığının önlenmesine yardımcı. Aynı zamanda düşük kalori içeriği ile diyet dostu besin türlerinden bir tanesi.

5. Kereviz

Kereviz, özellikle de Ege Bölgesi’nde sıklıkla tüketilen bir sonbahar sebzesi. Sağlık açısından önemli faydaları bulunan bu besin, kolesterolün düşürülmesini sağlar ve bu sayede birçok kronik hastalığa karşı vücudun korunmasına yardımcı olur. Ağrı ve inflamasyonun azaltılması, kilo kontrolünün sağlanması, vücuttan zararlı toksinlerin atılması, tansiyonun dengelenmesi gibi birçok olumlu etkisi bulunan kereviz adeta bir şifa deposu.

Faydalarıyla Öne Çıkan Sonbahar Sebzeleri

Vitamin, mineral ve sıvı içeriğinin yüksek olması ile hem sağlıklı ve dengeli beslenme hem de bağışıklığın güçlendirilmesi açısından sonbahar aylarında kerevizi düzenli olarak tüketebilirsiniz.

6. Havuç

Yaz aylarında havuç salatalarını, havuç taratorunu ve havuçlu sebze yemeklerini özleyenler, ekim ayı ile birlikte mevsiminde üretilmiş taze ve sağlıklı havuçları tezgahlarda görebilir. Sevilen kış sebzelerinden bir tanesi olan havuç, güçlü bir antioksidan ve A vitamininin en önemli öncüsü olan beta karoten açısından çok zengindir. Vitamin gereksiniminin karşılanması için oldukça önemli olmasının yanı sıra beta karoten kansere karşı korunma, göz sağlığının korunması, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gibi önemli faydalara da sahip.

Havuç aynı zamanda yüksek oranda lif barındıran bir kök sebze. Bu özelliği ile sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olurken daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. E, C ve K vitaminleri; sodyum, potasyum, fosfor ve kalsiyum gibi mineralleri de önemli miktarlarda içeren havucu, sonbahar aylarında hem yemeklerin içerisinde hem de çiğ olarak tüketebilirsiniz.

Eğer siz de sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız, yukarıdaki sonbahar sebzelerini beslenme alışkanlıklarınız arasına dahil etmenizde fayda var. Bu besinleri de içeren sağlıklı bir beslenme planının yanı sıra düzenli olarak egzersiz yaparak zinde kalabilirsiniz. Yapacağınız spor aktiviteleri için ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü spor malzemesi ve giyim ürünü için Barcin.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Evde Kilo Koruma Önerileri

Evde Kilo Koruma Önerileri

Bu Öneriler ile Açlığını Kontrol Altına Al

Bu Öneriler ile Açlığını Kontrol Altına Al