in ,

adidas, Futbol ve 1954 Dünya Kupası

Türkiye milli takımının da Dünya Kupasına katıldığı ilk turnuva olan ve İsviçre’de düzenlenen 1954 Dünya Kupası Almanlar için hala ‘Bern Mucizesi’ şeklinde anılmaktadır.

Almanya 2. Dünya Savaşında darmadağın olmuştu ve ulusun gündeminde ‘futbol’ dan çok daha önemli konular vardı. Ama sonuçta görüldü ki, futbol bu ülkenin ihtiyacı olan tek şeydi…

Savaştan yeni çıkmış, kardeşi Rudolph ile yollarını ayırarak ayakkabıcılık macerasına tek başına devam etmeye çalışan Adi Dassler, adidas markasını tescil ettireli henüz 5 yıl geçmişti. Kendini bu sektörde ispatlamak ve ayakkabıcılıkta başarılı olduğunu tüm dünyaya göstermek istiyordu. Tüm ulus bu final maçına kilitlenmişken Adi Dassler bunun aradığı fırsat olduğunu anladı.

O dönemde Alman milli takımının teknik direktörlüğünü yapan Sepp Herberger ile yakın dostluğunu da kullanarak, tüm milli takım oyuncularına çok daha ince ve daha hafif bir deri kullanarak yeni birer krampon üretti. Bu krampon inceliğin ve hafifliğin dışında daha da önemli bir yeniliğe sahipti: Değiştirilebilir vidalar…

Bern şehrindeki Wankdorf Stadı, Almanya ile Macaristan’ın oynayacağı final karşılaşmasını izlemek isteyen futbolseverlerle 60,000 kişilik kapasitesinin üzerine çıkmıştı.

Macaristan 32 maçlık yenilmeme serisiyle finelde açık ara favori gösteriliyordu. Dünya Kupası eleme grubunda da Almanya ile aynı gruptaydı ve gruptaki bu maçı 8-3 gibi tarihi bir hezimetle kazanan taraf Macaristan olmuştu.

Maç beklendiği gibi başladı. 6. ve 8. dakikalarda Puskas ve Czibor’un golleriyle Macaristan 2-0 öne geçti.

Derken ‘Bern Mucizesi’ gerçekleşti ve sağnak yağış başladı. Macar futbolcular yağıştan sırılsıklam olmuş ve ağırlaşmış kramponlarıyla mücadele ederken, kısa vidalarıyla çamura dönmüş zemin üzerinde tutunmakta zorluk çekiyorlardı. Alman ekibi ise, hafif kramponları sayesinde topu daha iyi hissediyor ve ıslak zemine uygun tasarlanmış vidalarıyla, ayakta durmakta dahi güçlük çeken Macar futbolcuların etrafında daireler çizerek koşuyorlardı.

10 dakika içinde Alman’lar durumu 2-2’ye getirdiler ve maçın 84. dakikasında Almanya’ya tarihinin ilk Dünya Kupasını getirecek olan golü bulup maçı 3-2 kazanmayı başardılar.

Almanya için bu zafer tüm ulusa yeni bir özgüven getirirken; adidas ve Adi Dassler,  yenilikçi futbol ayakkabıları sayesinde  uluslararası bilinirlik ve bu sektörde liderlik kazandı.

Nike Yeni Basketbol Sahaları Açmaya Devam Ediyor

Nike’tan 2 Yeni Air Jordan