in

adidas Superstar Sneaker Hikayesini Keşfedelim!

Uzun yıllardır bir spor ayakkabıdan çok daha fazlasını ifade eden adidas Superstar sneaker, zaman içinde değişen bazı detaylarına rağmen, özellikle gençlerin vazgeçemediği bir stil ikonu olmaya devam ediyor. Minimal tasarımı kadar, sadeliğin altını çizen detayları ile de azımsanmayacak bir hayran kitlesine sahip olan Superstar sneaker’lar, sokak stili ile başladığı moda yolculuğuna defilelerden kırmızı halıya uzanan reddedilemez bir yükselişle devam ediyor. Sinema dünyasının da görmezden gelmediği adidas’ın ikonik tasarımı superstar ayakkabılar, genellikle özgürlüğüne düşkün, uçarı ve asi karakter betimlemelerinde kullanılıyor. Önemli bir çizgi roman uyarlaması olan Scott Pilgrim vs the World filminde, sevgilisi Romano’nun kalbini kazanmak için özene bezene hazırlanan Scott Pilgrim’in ağır hareketlerle bağcıklarını bağladığı sahnede, Superstar sneaker’lar adeta başrol oynuyor.

adidas Superstar Sneaker Nasıl Ortaya Çıktı?

adidas-superstar-1983
📷. Source: http://thatshoeguy.com/history/history-of-adidas-superstar/

Superstar, adidas tarafından üretilen basketbol ayakkabısı olarak 1969 yılında piyasa sürülüyor. Pro model olarak geçen ve pek de öyle ünlü olmayan bu ayakkabıların bileksiz modelleri günlük kullanım için üretiliyor. Zaman içinde hem tarzı hem de rahatlığı ile popüler olan Superstar, adeta stil ikonu haline geliyor. Detaylarda meydana gelen ufak tefek farklarla yenilense de adidas Superstar, başlangıçtaki çizgisinden hiçbir zaman ödün vermiyor. Geçmişten günümüze dek süren uzun yolculuğunda, deniz kabuğu ya da kauçuk burun gibi isimlerle anılıyor. Bu isimlendirmeler, ayakkabının burun kısmında bulunan ve üzerindeki çizgilerden dolayı deniz kabuğunu andıran kauçuk parçadan kaynaklanıyor. 

adidas superstar sneaker tarihçesi

Sahalardan Sokaklara Uzanan Bir İkonun Yolculuğu

adidas’ın sneaker modelini piyasaya sürdüğü Superstar’ın bilekli modelleri, bir yandan da basketbolcular tarafından kullanılmaya devam ediyor. Ancak o yıllarda burun kısmı kauçuk ile desteklenen deri yüzeyli bu ayakkabının ne kadar sağlam ve kullanışlı olduğu tam olarak anlaşılamıyor. Ancak bu önemli detaylar Kareem Abdul Jabbar’ın dikkatini çekince ve ünlü oyuncu ayakkabıyı kullanmaya başlayınca işler değişiyor. Bu gelişme ile değeri artan Superstar Pro modelinin hem teknolojisi hem de tasarımı pek çok NBA ayakkabısına kopyalanıyor ve hem Superstar’ın hem de adidas’ın kaderi değişiyor. NBA’de popüleritesi artan adidas Superstar, kısa sürede ününe ün katınca, bu ikonik model basketbol sahalarından sokaklara çıkıyor ve aradan geçen uzun yıllarda hem modadan etkileniyor hem de modaya yön veriyor. Rahatlığının ve dayanıklılığının yanı sıra bir başkaldırı imgesi olarak da kendine yer bulan Superstar, hip hop kültürü sayesinde dans ile tanışınca, gerçek starlık dönemi başlamış oluyor.

1980’ler ve Vazgeçilmez Hip Hop Kültürü

1980’lere gelindiğinde, kendini dansla ve müzikle ifade etmek isteyen, bireysel tutkularını önemseyen, prototiplerden hoşlanmayan gençler, hip hop kültürünün gelişmesine katkı sağlıyor. Dönemin ünlü hip hop grubu Run D.M.C, Superstar sneaker’ları bağcıkları açık ve dilleri dışarıda kalacak şekilde sahnede giyiyor ve bu hip hop kültürünün kendine has bir moda yaratmasını hızlandırıyor. Run D.M.C grubu, adidas Superstar sneaker’ları öyle çok seviyor ki 1986’da “My adidas” adıyla bir şarkı yazıyor. Önemli bir iş birliğinin başlangıcı olan bu şarkıdan sonra ilk kez bir spor markası, ürünlerini pazarlamak için bir müzik grubuyla anlaşıyor. Bu iş birliği, moda ve müzik dünyasını birleştiren önemli bir girişim olarak tarihe geçerken adidas Superstar’ın yükselişi artık geri döndürülemez bir hal alıyor. Sonraki yıllarda, önemini ve etkisini asla kaybetmeyen Superstar, zamanın ruhuna paralel olarak daha eco-friendly tasarımlara ve teknolojilere yöneliyor. Markanın piyasaya sürdüğü ve hiçbir hayvanı sömürmeden ürettiği Superstar vegan oldukça dikkat çekiyor.

Tarzı kadar sembolize ettiği yaşam tarzıyla da tam bir ikon halini alan adidas Superstar sneaker modelleri barcin.com‘da sizleri bekliyor.

sonbaharda beslenme nasıl olmalı

Sonbaharda Beslenme Nasıl Olmalı?

Temiz Beslenmek İçin 6 Öneri

Temiz Beslenmek İçin 6 Öneri