in

Adına Özel Ayakkabı Yapılan Tenis Oyuncuları

Çağımızda hemen her popüler sporcunun sponsorları bulunuyor. Bu markaların bazıları sadece karşılaşma ya da yarışma sonrası görünür olabiliyorken bazıları da doğrudan sporcunun performansını etkiliyor. Hatta sporcunun kendisiyle o kadar başarılı bir uyum yakalıyor ki iki büyük markanın ortak çalışıyor ve o sporcu adına yeni bir model üretiliyor.

Bu durumun en sık yaşandığı ürünlerden biri ise ayakkabılar. Kendi adına ayakkabı yapılan NBA oyuncuları ya da futbolcuları bolca görmek mümkün. Bir de adına ayakkabı tasarlanan tenis oyuncuları var. Peki, çoğu aktif sporculuk hayatına devam eden bu isimler ve onlarla özdeşleşen modeller hangileri?

Roger Federer

federer-nike

Kendine has tasarımlara sahip tenis oyuncuları listesi yapılacaksa ekselansları Roger Federer’i en başta anmak gerekir. Pek çok otoriteye göre tarihin en iyi tenis oyuncusu olarak gösterilen Federer, 18 Grand Slam şampiyonluğu ve 1000’den fazla galibiyet aldığı kariyerinde ağırlıklı olarak kendisi için tasarlanan Nike Vapor modellerini kullanıyordu. Federer’in ayakkabıları özel ilgiyi hak ediyor.

Rafael Nadal

nadal-nike-court

Federer’in olduğu listede mutlaka ikinci sırayı Rafael Nadal alır. 14 Grand Slam şampiyonluğu ile aktif en iyi tenis oyuncularından biri olan Rafael Nadal da maçlarını oynadığı her zeminde performansını yakından etkileyen bir ayakkabıya sahip. Nadal’ın ayakkabıları olarak da bilinen NikeCourt Lunar Ballistec 1.5, son yılların en gözde modellerinden.

Novak Djokovic

novak-djokovic-11

Üstteki ikili arasına girmeyi başarabilen ender aktif isimlerden olan Novak Djokovic, 12 Grand Slam şampiyonluğunu ve Grand Slam’de şampiyon olan ilk Sırp tenisçi ünvanını elde etmeyi başardı. Gelecek yıllarda bu sayının artması da muhtemel. Djokovic’in ayakkabıları ise adidas Novak Pro Blue/White ve adidas Barricade 9 All Court gösterilebilir.

Stan Smith

adidas-stan-smith

Ünlü ABD’li tenis oyuncusu Stan Smith için tasarlanan adidas Stan Smith, en meşhur ayakkabılar arasında yer alıyor. İlk olarak 60’lı yılların sonlarında tenis ayakkabısı olarak üretilen adidas Stan Smith, ayrıca üretilen ilk deri tenis ayakkabılarından biri. Uzun yıllar üretimi süren ve sadece kortlarda değil günlük hayatta da herkesin tercihlerinden biri olan model, son yıllarda eski günlerine döndü ve tarihi bugüne taşımayı başardı.

Serena Williams

serena-23-court-flare

23 Grand Slam şampiyonluğuyla kadınlar tenisinin bir numarası Serena Williams, hemen herkes için gücü ve azmi simgeliyor. Serena Williams’ın ayakkabısı Serena 23 NikeCourt Flare de bu özellikleri yansıtacak şekilde tasarlanmış. En popüler modeller arasında yer alan bu ayakkabılarla artan performansın doğrudan ilişkisi olmalı.

Maria Sharapova

sharapova-nike-tenis-ayakkabi

Yeteneği kadar güzelliğiyle de en popüler tenis oyuncuları arasında yer alan Maria Sharapova, birçok özel üretim kıyafet ve aksesuara sahip. Bunlardan biri de Nike Zoom Vapor 9 Tour. Her zaman şık görüntüsüyle kortlarda bile dikkat çeken Sharapova’nın ayakkabıları da stiline mükemmel uyum sağlıyor.

Pete Sampras

pete-sampras-nike

Özellikle 90’yı yıllarda tenise damgasını vuran ve yeteneğiyle büyük bir hayran kitlesi kazanan Pete Sampras, 14 Grand Slam şampiyonluğu ile adını efsaneler arasına yazdırmış durumda. Sampras’ın ayakkabısı NikeCourt Air Oscillate Sampras da en çok rağbet gören modellerden olmayı sürdürüyor.

Rod Laver

rod-laver-adidas

1964-70 yılları arasında dünyanın bir numarası olan efsane tenisçi Rodney George Laver, yaygın olarak bilinen adıyla Rod Laver, adına özel ayakkabı üretilen en eski tenis oyuncularından biri. Sade bir tasarıma sahip olan adidas Rod Laver ayakkabılar, geçen yıllara rağmen popülerliğini hala koruyor.

Ilie Nastase

IlieNastase-adidas

70’li yılların bir numaralı tenisçisi olarak kabul edilen ve günümüzde bile tarihin en iyi tenisçileri arasından gösterilen Ilie Nastase’in kendi adını taşıyan bir ayakkabısı olmaması düşünülemez. adidas Nastase, ünlü tenisçi gibi, yıllara meydan okuyan ve en sevilen modeller arasında yer alıyor.

Andre Agassi

Air-Tech-Challenge-2-agassi

4 Grand Slam şampiyonluğu bulunan, maçlara perukla çıkmasıyla ünlü ve tenis kortlarında küçük yaştan beri başarılara imza atan Andre Agassi de Nike ile bütünleşmiş bir isim. Nike Air Tech Challenge II, Agassi’nin modeli olarak bilinen ikonik bir ayakkabı.

Ivan Lendl

adidas-lendl

Tüm zamanların en iyi tenis oyuncularından biri olarak gösterilen, günümüzde de başarılı İskoç tenisçi Andy Murray’e koçluk yapan Ivan Lendl’ın adı geçmezse bu liste kesinlikle eksik kalırdı. Grand Slim’de 19 kez final oynayan Ivan Lendl’in ismini taşıyan, 80’li yıllarda yapılan dört farklı tasarımdan adidas Lendl Supreme ve adidas Lendl Competition, hala unutulmaz modeller arasında yer alıyor.

Depresyon ve Anksiyete Bozukluğuna Faydalı 5 Yoga Pozu

Enerji İçecekleri ve Supplementler Gerekli Mi?