in

Depresyon ve Anksiyete Bozukluğuna Faydalı 5 Yoga Pozu

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2017 araştırmalarına göre depresyonda olan insan sayısı 322 milyon iken bu sayı Türkiye’de 3 milyonun üzerinde. Anksiyetede durumlar biraz daha içler acısı. Ülkemizde yaklaşık 5 milyon anksiyete (kaygı) bozukluğu sorunu yaşayan olduğu düşünülüyor. Tabii bu sayılar depresyonda oldukları ve anksiyete yaşadıkları resmen kanıtlanmış kişilerin sayısı. Bu sayıya bir de daha depresyonda olduğunun, anksiyete sorunu yaşadığının farkında olmayanları eklediğimizde sonuçların nerelere varacağını tahmin etmek zor. Peki depresyon ve anksiyete bozukluğunun yoga pozu ile ne ilgisi var diyebilirsiniz. Yoga, temel prensipte beden esnekliğini ve dengesini sağlayan bir spor gibi bilinen bir spor olsa da zihni temizleyen en faydalı sporlardan biridir aynı zamanda. Yoganın bu güçlü ruhani yanı ve bedeni arındırarak pozitif enerjiyle doldurabilme özelliği, günümüzde bazı psikolojik sorunların tedavisinde yardımcı unsur olarak kullanılmaya başlandı bile. Bu konuda detaylı bilgiye Yoganın Hem Fiziğinize Hem de Ruhunuza Faydaları yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için yoga derslerinde bilinmesi gereken ilk şey doğru yoga kıyafeti seçimi. Bomboş bir zihin için önce içinde çok rahat olduğunuz kıyafetlerinizin olması gerekir. Nerelere neden ihtiyacınız olduğunu Yoga Yaparken Neyi, Neden Giymeliyiz? yazısından öğrenebilirsiniz.

Lotus Pozu

lotus_pozu

Düzenli olarak yapıldığında vücudun fiziksel ve ruhsal olarak yıpranmasını önleyen bu hareket kolay gibi görünse de ileri seviye bir yoga pozudur. Zihni, günün yorgunluğundan arındırır ve enerji kanallarını açmakta oldukça etkilidir.

Bu hareketi yaparken gözlerinizi kapatın ve sadece nefes alışverişinize odaklanın. Lotus duruşundaki amacın varoluşun doğasını iç görü ile deneyimlemeyi ve aydınlanmaya ulaşmayı amaçladığını unutmayın.

Matsyasana (Balık Pozu)

Matsyasana

Matsyasana yoga pozu “tüm hastalıkların yok edicisi” olarak tabir edilir. Sırt, boyun ve kalça kaslarını esneterek vücuda muhteşem bir rahatlama verir. Sadece kaygı bozukluğu tedavisinde değil, kabızlık, solunum rahatsızlıkları ve menstrual ağrıların tedavisinde de Matsyasana duruşu sıkça tercih ediliyor.

Setu Bandha (Köprü)

Setu bandha

Gün boyu yaşadığınız stresi atmanın en iyi yöntemi Sethu Bandha duruşu. Altınıza sereceğiniz bir mat ile boynunuzu sert zeminin etkisinden koruyarak bu hareketi 30 ile 60 saniye arasında yapabilirsiniz. Anksiyete tedavisi yanısıra uykusuzluğa, sindirime, astıma iyi gelir, beyni sakinleştirir. Kendinizi kötü hissettiğiniz anlarda bu hareketi mutlaka yapın, kemiklerinizin rahatladığını ve omurganızın esnediğini hissedeceksiniz.

Salambhasana – Çekirge Asana

Salambhasana

Bu harekette sonuna kadar esne! Esnemenin insan psikolojisi üzerine pozitif etkilerinin olduğu bilinen bir gerçek. Bu yoga pozu tam olarak esneme ve rahatlama üzerine kurulu. Stresi azaltma, yorgunluk hissi gibi olumsuz duyguları yok etmede çok faydalıdır. Evde ya da ofiste uygun gördüğünüz her yerde bu hareketi olduğunuz yere uzanarak kolayca yapabilirsiniz.

Balasana (Çocuk Pozu)

balasana

Stresli anınızda ilk önce boyun ve sırt kaslarınız kasılır. İşte tam da bu noktada tamamen rahatlatıcı özelliği olan Balasana duruşu devreye giriyor. Kasları gevşetmek, omurgaya binen yükün atılması için ihtiyaç duyduğunuz anda 2 ile 3 dakika arasında yapabilirsiniz.

Yağsız Kas Kazanmak için En İyi Protein Kaynakları

Adına Özel Ayakkabı Yapılan Tenis Oyuncuları