in

Adrenal Yorgunluk Nedir?

Adrenal Yorgunluk Nedir?

Adrenal bezler veya daha çok bilinen adı ile böbrek üstü bezler, her iki böbreğin üzerinde yer alır. Üçgen bir şekle sahip olan adrenal bezler, metabolizma, bağışıklık sistemi, kan basıncı, strese tepki ve daha birçok temel işlev üzerinde önemli bir yere sahiptir. Adrenal bezler, her biri farklı hormonlar üreten korteks ve medulla adı verilen iki kısımdan meydana gelir. Bu iki kısımda yeterli hormonun üretilememesi durumunda adrenal yetmezlik gibi hastalıklar ortaya çıkabilir. Aynı zamanda adrenal bezler, bazı sağlık sorunlarına yol açma riski bulunan iyi huylu veya kötü huylu nodüller geliştirebilir. Adrenal bezlerin herhangi bir hormonu yetersiz şekilde üretmesi durumunda adrenal yorgunluk adı verilen bir sorun da ortaya çıkabilir. Adrenal yorgunluk, vücut ağrıları, tükenmişlik hissi gibi şekillerde kendisini gösterebilir.

Adrenal Yorgunluk Nedir?

Adrenal yorgunluk, vücut için elzem hormonları üreten adrenal bezlerin, bu hormonlardan birini veya birkaçını yetersiz şekilde üretmesi veya üretememesi durumunda ortaya çıkan bir problem olarak açıklanabilir. Strese yanıt vermeye yardımcı olan adrenal bezler, kronik stresinizin olması durumunda hasar görerek hormonları üretme konusunda sorunlar yaşayabilir. Bunun sonucunda da enerjiniz düşebilir ve hayatınızı yönetmekte zorlanabilirsiniz. Yorgun ve halsiz hissedebilir; sürekli endişe duyabilirsiniz.

Adrenal yorgunluk, günlük hayatta aralıksız devam eden stres nedeniyle meydana gelebilir. İş hayatı, aile yaşamı, arkadaşlık ilişkileri, maddi durumlar ve daha birçok etken, sürekli bir stres yaşamayla sonuçlanarak adrenal yorgunluğu tetikleyebilir. Bunun yanı sıra adrenal yorgunluk, herhangi bir hastalık veya ameliyat nedeniyle hormonlardan birinin veya birkaçının yetersiz üretilmesi durumunda da ortaya çıkabilir. Adrenal yorgunluğun teşhisi, kan testleri, özel stimülasyon testleri ve çeşitli yöntemlerle koyulabilir.

Adrenal Yorgunluk Nasıl Ortaya Çıkar?

Adrenal yorgunluğu tetikleyen başlıca unsur strestir. Bugün, henüz kabul edilen bir tıbbi terim olmasa bile adrenal yorgunluk, pek çok kişinin yaşadığı bir problemdir. Vücutta hissedilen ağrılar, yorgunluk, uyku bozuklukları, sinirlilik ve sindirim sorunları da dahil olmak üzere pek çok semptomun ortak noktası adrenal yorgunluk olarak kabul edilebilir. Adrenal bezlerin yaşam için gerekli hormonları yeterince üretememesi, adrenal yorgunluğu tetikleyebilir. Geçirdiğiniz hastalıklar ve ameliyatlar sonucunda adrenal yorgunluk ile karşılaşabilirsiniz.

Adrenal yorgunluğun başlıca belirtileri şunlar olabilir:

  • Tükenmişlik hissi
  • Nedeni belli olmayan kilo kayıpları
  • Dinmeyen vücut ağrıları
  • Düşük kan basıncı
  • Baş dönmesi
  • Ciltte renk değişikliği
  • Kılların dökülmesi

Bunun dışında kişiden kişiye değişkenlik gösterebilen çeşitli belirtiler baş gösterebilir. Adrenal yorgunluk üzerine araştırma yapan uzmanlar, adrenal bezlerin vücuttaki aşırı stres ile başa çıkmaya ayak uyduramamasını bunun bir nedeni olarak görür. Henüz kanıtlanmamış olan bu teoriye göre adrenal bezler, stres bozukluğu, sürekli bir savaş ile başa çıkamıyor olabilir.

Adrenal Yorgunluk Nedir?

Adrenal Yorgunluğun Önüne Geçebilmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Adrenal yorgunluk, temelleri genel olarak aşırı sıkıntı stres veya geçirilen hastalıklara bağlanan bir rahatsızlıktır. Adrenal yorgunluk tedavisi için ise stresle başa çıkma son derece önemlidir. Vücudun, rutinlere ayak uydurabilmesi, stres çeşitleri ile başa çıkabilmesi için de uzmanlarla iş birliği yapmanız gerekebilir. Adrenal yorgunluk, kan testleri ve çeşitli diğer testlerle belirlenebilse de mevcut kan testleri adrenal fonksiyonlardaki küçük düşüşleri tespit edemeyebilir. Bu nedenle teşhis edilememesi söz konusu olabilir.

Yaşadığınız kronik stresten kurtulmak için kendinizi çeşitli aktivitelere verebilir; spor malzemeleri kullanarak antrenmanlar yapabilir ve günlük yaşamda kendinize daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Vücudunuza iyi gelecek egzersizleri değerlendirebilir ve düzenli bir yaşamla stresinizde arınabilirsiniz. Egzersiz aksesuar çeşitleri ile de kendinizi motive edebilirsiniz. Aynı zamanda sağlıklı bir yaşamı benimseyebilir; vücudunuzu rahatsız edecek sağlıksız besinler yerine sağlıklı besinler tüketebilir ve bol su içebilirsiniz. Su içme konusunda zorluk çekiyorsanız suluk ve matara kullanarak kendinize mataradaki tüm suyu gün içerisinde bitirme konusunda görevler koyabilirsiniz. Yaşadığınız stresin nedenlerini bilmiyorsanız bir uzman ile görüşebilir ve stresinizin kökenlerine inebilirsiniz.

Herhangi bir stresli durumunuz yoksa adrenal yorgunluğunuz geçirdiğiniz bir hastalığa veya ameliyata bağlı olabilir. Tüm bunları doktorunuzla görüşerek sizin için bir yol çizmesi konusunda onunla iş birliği yapabilirsiniz.

Tatlı Krizlerine Son!

Tatlı Krizlerine Son!

Vücuda F Vitamini Almanın Önemi Nedir?

Vücuda F Vitamini Almanın Önemi Nedir?