in

Eklem Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalıdır?

Eklem Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalıdır?

Sağlıklı bir vücut, hayat kalitesini artıran en önemli faktörlerden biri oluyor. Küçük bir baş ağrısının bile günlük aktiviteleri nasıl olumsuz etkilediği düşünüldüğünde, sağlığın önemi daha da artıyor. Vücudu ayakta tutan kemikleri sürtünmeden koruyan ve kemik sağlığını destekleyen eklemler de, vücudun tüm hareketlerini rahat ve düzgün bir şekilde yapabilmesinin temel bileşeni olarak düşünülüyor. Örneğin diz bölgesindeki bir eklem ağrısı yürümenizi engelleyebiliyor ya da boyun bölgesindeki bir ağrı başınızı hareket ettirmenizi zorlaştırabiliyor. Bunu önlemek için eklemlerin sağlıklı ve güçlü olması gerekiyor. Peki eklem sağlığı için nelere dikkat etmelisiniz?

Eklem Sağlığı Nasıl Korunur?

Eklem sağlığı için en önemli unsur hareket etmek oluyor. Hareket etmek, yani aktif olmak eklemleri güçlendirirken sakatlık riskini de azaltıyor. Uzun süre masa başında oturuyorsanız belirli aralıklarla ayağa kalkmak ve pozisyon değiştirmek eklem sağlığı için yapılabilecek en basit hareketler arasında yer alıyor.

Eklemleri güçlendirmek için yapılacaklardan bir diğeri ise düzenli spor yapmak. Spor salonuna gitmek için zaman bulamıyorsanız, koşmak ya da yürüyüş yapmak, tercih edebileceğiniz egzersizler arasında yer alıyor. Ancak spor yaparken doğru ekipmanları kullanmak da eklemlerin korunmasında en büyük destekçiniz oluyor. Örneğin koşu sporu ile ilgileniyorsanız, ayakların doğal hareketlerine uyum sağlayan koşu ayakkabısı modellerini inceleyebilirsiniz. Gün içinde eklemleri güçlendirecek pilates, yoga gibi farklı egzersizler yapıyorsanız, rahat etmenizi sağlayacak egzersiz ayakkabısı çeşitlerini tercih etmeniz gerekiyor. Ayrıca egzersizden önce esnemeyi de ihmal etmemelisiniz. Kaslar soğukken doğrudan egzersize başlamanın eklemleri zorlayabileceğini ve bağlara zarar verebileceğiniz aklınızda bulundurun.

Otururken ya da ayakta iken düz ve dik durmak da eklem sağlığı için önem taşıyor. Çünkü sürekli kambur durmak, eklemlere baskı yaparak ağrıya neden olabiliyor. Düzgün bir duruş, kalça eklemleri ve sırt kaslarını da destekliyor.  

Kilo ve Eklem Sağlığı Arasındaki İlişki

Fazla kilo, eklem ve iskelet sisteminizin taşıması gereken fazla yük anlamına geliyor. Diğer bir ifadeyle, aşırı kilo, sırtınızdaki gerginliği, dizlere ve kalçaya binen yükü artırıyor. Bu nedenle sağlıklı eklemlere sahip olmanın yolu aşırı kiloları vermekten geçiyor. Verdiğiniz her kilonun dizlerdeki baskıyı azalttığını aklınızda bulundurmalısınız.

Fazla kilo vermek gibi, sağlıklı beslenme alışkanlığına sahip olmak da eklemlerinizi koruyor. Diyetinizde kemikleri güçlendiren D vitamini ve kalsiyum bakımından zengin olan yiyeceklere yer vermeye özen göstermelisiniz. Bol proteinli beslenme kas kütlesini destekleyerek eklemlerinizi de güçlendiriyor. Ayrıca eklemleriniz için kolajen takviyesi de alabilirsiniz.

Eklem Sağlığını Bozan Diğer Durumlar

Yanlış duruş, hareketsizlik ve fazla kilolar dışında eklem sağlığını etkileyen diğer faktörler de bulunuyor. Kireçlenme, bu faktörlerden biri oluyor. Kireçlenme en basit anlatımıyla, kemiklerin uç kısımlarında yer alan dokunun yaşla birlikte aşınması anlamına geliyor. Kemiklerin uçlarını çevreleyen dokunun yıpranması, bu bölgelerde ağrıya sebep olurken hareket özgürlüğünü de kısıtlıyor.

Eklem romatizması da kireçlenme gibi eklem sağlığını etkiliyor. Her yaş grubunda görülebilen ve bağlarda bir hasarlanmayı ifade eden eklem romatizması, hareket sisteminde yoğun bir ağrıya neden olabiliyor. Eklem romatizması belirtileri arasında hareket kısıtlılığı, sabah uyandığınızda eklemlerde sertlik, güçsüzlük, böbrek fonksiyonlarında bozukluk gibi farklı şikayetler yer alıyor.

Nedeni her ne olursa olsun eklem sağlığını bozan etmenler, günlük hareketlerinizi kısıtlayarak yaşam kalitenizi bozuyor. Bu nedenle eklemleri güçlü ve sağlıklı tutmak için sağlıklı ve düzenli beslenmeye, aktif olmaya, düzenli egzersiz yapmaya özen göstermeye ve fazla kilolarınızdan kurtulmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca egzersiz yaparken doğru ve yaptığınız egzersize uygun ayakkabı tercih etmenin burkulma, incinme gibi nedenlerle sakatlık oluşumu riski azaltacağını aklınızda bulundurmalısınız. Kadın spor ayakkabı ve erkek spor ayakkabı modellerini Barcin.com üzerinden tek tıkla satın alabilirsiniz.

Porsiyonlarımızı Nasıl Kontrol Ederiz?

Porsiyonlarımızı Nasıl Kontrol Ederiz?

Tatlı Krizlerine Son!

Tatlı Krizlerine Son!