in

Spor Stresin Önüne Geçiyor!

Spor Stresin Önüne Geçiyor!

Spor yapmak sadece kas gelişimi açısından değil, ruh ve zihin sağlığı açısından da pek çok olumlu etkiye sahip. Özellikle yoğun iş hayatı ve gün içindeki koşturmacaların sonucunda ortaya çıkan kaygı ve stres bozukluğu durumlarını sporun iyileştirici gücü ile kontrol altına almak mümkün. Aslında dozunda stres, kişinin bireysel yaşamında daha üretken olmasında pay sahibi ancak bu durum aşırı bir hal aldığında kişinin üzerinde ruhsal, fiziksel ve zihinsel açıdan ciddi tahribatlara yol açabilmekte. Siz de bu sorunlardan muzdaripseniz düzenli egzersiz yaparak kaygı ve stres sorunlarınızı azaltabilirsiniz. Peki, fiziksel aktiviteler insan psikolojisini nasıl etkiler ve rahatlamak için yapılabilecek sporlar hangileri? Gelin spor yapmanın stres üzerindeki etkilerini hep birlikte inceleyelim.

Spor Yapmak Stresi Azaltır mı? 

Sporun insan sağlığı üzerinde birçok pozitif etkisi bulunur. Bunlardan biri, sporun vücutta antidepresan etkiye sahip olması. Rutin olarak sporla uğraşan kişiler yeterli oranda dopamin ve endorfin hormonları salgılar. Dengeli mutluluk hormonlarına sahip kişilerde ise depresyon belirtileri görülme oranı son derece düşüktür.

Ayrıca iş hayatında yoğun stres ve baskı altında çalışanlar için de spor yapmak son derece faydalıdır. Sportif aktiviteler ile birlikte beyindeki oksijen miktarı artar. Bu da hafızanın güçlenmesine, kişinin kendini gün içinde daha zinde hissetmesine ve üstün performans göstermesine destek olur. Ofis sonrası parkta erkek koşu ayakkabısı ile yapacağınız kısa bir koşu günün stresini üzerinizden atmanıza yardım eder.

Fiziksel Aktivitelerin Psikolojimize Etkisi 

Düzenli olarak antrenman yapmak ve gün içinde fiziksel olarak hareket halinde olmak dikkati stres ve yorgunluk gibi istenmeyen duygulardan uzaklaştırarak bedeninize odaklamanıza yardım eder. Beynin bu tip işlevsel hareketlere yönelmesi ise psikolojik rahatsızlıkların gelişimini önlemeye katkı sunar. Sportif faaliyetler sonucunda sinir sistemi ve beyin hücreleri kendini yenilerken buna bağlı olarak yaşlılık etkileri de azalma gösterir. Yenilenen hücreler ve düzenli çalışan sinir sistemi koordinasyon becerilerinin gelişim göstermesinde rol oynar.  Tüm bunların yanında sporun psikolojimiz üzerinde şu faydaları bulunur:

  • Kaliteli uyku süreci sağlar.
  • Kişinin öz güven duygusunu geliştirir.
  • Stres ve kaygı bozukluğundan kurtulmaya yardım eder.
  • Depresyon belirtilerinin azaltılmasına destek olur.
  • Zihinsel uyanıklığı ve odaklanmayı üst noktaya taşır.

Eğer depresif bir ruh halindeyseniz açık havada kadın koşu ayakkabısı ile gerçekleştireceğiniz koşu sonrası kendinizi daha zinde hissedebilirsiniz. Ayrıca fitness meraklısı biriyseniz erkek fitness ayakkabısı ile yapacağınız antrenmanlarda hem vücudunuzu geliştirebilir hem de zihninizi boşaltıp rahatlayabilirsiniz.

Sakinleşmek için Yapılabilecek Sporlar Nelerdir?

Çağımızın en büyük sorunlarının başında gelen stres ve kaygı bozukluğu gibi durumları bertaraf etmek için beyninizi sakinleştirecek sportif aktivitelere yönelebilirsiniz. Stres azaltıcı olarak bilinen bazı sportif aktivitelerle hem iyi bir fiziğe sahip olabilir hem de ruhsal anlamda güçlenebilirsiniz. İşte sakinleşmek için deneyebileceğiniz bazı spor türleri:

  • Yoga: Psikolojinizi iyileştirmek ve kaygılarınızı azaltmak için tercih edebileceğiniz spor dallarının başında yoga gelir. Yoga hareketleri sırasında vücudunuzda serotonin hormonu harekete geçer ve kendinizi daha sakin ve huzurlu hissedebilirsiniz.
  • Yüzme: Tüm bedeni aynı anda çalıştıran yegane spor aktivitelerinden biri olan yüzme, stresle başa çıkma konusunda en büyük yardımcınız olabilir. Suyun dinlendirici gücü ile birlikte yüzerken gerginliğinizi üzerinizden atabilirsiniz.
  • Pilates: Bedeninizdeki birçok kası aynı anda çalıştıran ve vücudunuzu esnetmenizi sağlayan pilates, sakin hareketler eşliğinde yapabileceğiniz aktivitelerden. Düzenli nefes alıp verme üzerine kurulu olan pilates ile stres kontrolü gerçekleştirebilirsiniz.

Siz de gün içinde stres ve kaygı gibi olumsuz duygularla baş etmek istiyorsanız sportif faaliyetleri hayatınıza dahil edebilirsiniz. Spor sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz Nike kadın egzersiz ayakkabısı ve giyim ürünlerini Barcin.com üzerinden satın alabilirsiniz.

Teff Tohumu Mucizesi

Teff Tohumu Mucizesi

Porsiyonlarımızı Nasıl Kontrol Ederiz?

Porsiyonlarımızı Nasıl Kontrol Ederiz?