in

Sporda Konsantrasyonun Performansa Etkisi

Sporda Konsantrasyonun Performansa Etkisi

Hayatın pek çok alanında karşımıza çıkan konsantrasyon ve odaklanma kavramı, sporcu performansını da yakından ilgilendiren konuların başında gelir. Spor faaliyetleri sırasında konsantrasyon ve odaklanma problemi yaşayan kişiler, umdukları performansın altında kalabilir. Bu açıdan bakıldığında sporcuların hayatında yaşanan konsantrasyon eksikliği ciddi başarısızlıklara yol açarak kişinin öz güvenini negatif yönde etkiler. Tüm bunların üstesinden gelmenin yolu ise konsantrasyon becerilerini geliştirmektir. Peki, spor aktivitelerinde dikkat dağınıklığı neden oluşur ve konsantrasyon nasıl geliştirilir? Gelin sporda konsantrasyonun önemi konusunu hep birlikte keşfedelim.

Sporda Konsantrasyonun Önemi

Spor psikologlarına göre, sporcuların odaklanma becerilerini geliştirmeleri beyinleri içerisinde meydana gelen çeşitli fizyolojik değişimleri de beraberinde getirir. Performans sırasında tamamen yaptıkları işe konsantre olan sporcular, sakinleşen beyin dalgaları sayesinde daha rahat performans gösterir ve başarılı olma şansları da önemli ölçüde artar. Rahat ama her zaman tetikte bir zihin sayesinde aktivitelerine daha kolay konsantre olan sporcular ne yaptıklarının farkındadır. Psikolojileri üzerinde kontrol sahibi olanlar ise oyun kurallarının gerektirdiği şekilde hareket eder. Bu da performansın otomatik hale gelmesine ve işlerin yolunda gitme olasılığını artırır. adidas egzersiz giyim ürünleri ile yapacağınız performanslarda kendinizi rahat hissedebilir ve tüm odağınızı aktivitenize verebilirsiniz.

Sporda Konsantrasyon Kurma Taktikleri

Spor sırasında dikkat seviyesini üst düzeye çıkarmak için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Tamamıyla yapılan performansa odaklanmak ve başarı elde etmek için şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

  • Zihinsel olarak sakinleşin: Herhangi bir spor dalında yarışırken zihninizi olumsuz düşüncelerden arındırmak ve daha sakin bir şekilde tüm dikkatinizi yaptığınız işe vermek konsantrasyonunuzu olumlu yönde etkiler. Düşünceleri kontrol etmek ve zihni dinginleştirmek için olumsuz düşünceleri zihninizden uzaklaştırmalı ve bunların yerine olumlu olanları koymalısınız. Zihninizdeki bu içsel diyaloğu ne kadar doğru yönetirseniz o oranda sakin bir düşünce yapısına kavuşmanız mümkün. Sportif aktivitenize uygun egzersiz giyim ürünleri ile daha konforlu hareket edebilirsiniz
  • İmgeleme yapın: İmgeleme yani görsel olarak zihinde canlandırma yöntemi, sporcuların başarılı olmasına yardım eden taktikler arasında bulunur. Bunun için öncelikle rahat hissettiğiniz bir pozisyonda durup derin nefes alıp vermeye başlayın. Ardından gerçekleştirmek istediğiniz başarıyı hayalinizde tüm gerçekliği ile canlandırmaya çalışın. Hayalinizi ne kadar canlı ve güçlü biçimde imgelerseniz performansınızı da o oranda artırabilir, konsantrasyon yeteneklerinizi bu hayalinizi gerçekleştirmek için kullanabilirsiniz.
  • Hedefe odaklanın: Performansınızı sürekli olarak geliştirmeyi amaçlıyorsanız kendinize yeni hedefler berirlemek ve bunları başarmaya odaklanmak şart. Gerçekçi ve ölçülebilir hedefler belirleyip tüm enerjinizi bu hedeflerinizi gerçekleştirmeye harcadığınızda konsantrasyonunuzun daha keskin hale geldiğini görebilirsiniz. Nike egzersiz ürünleri ile spor hareketlerini verimli bir şekilde yaparak sadece hedefinize odaklanabilirsiniz.
  • Mola verin: Dikkat ve odaklanma süresi herkes için sınırlıdır. Bu nedenle sportif aktiviteler sırasında zihninizi yenilemek ve dikkat dağınıklığının önüne geçmek adına kısa molalar vermek gerekir. Böylece psikolojik anlamda olası zorluklara ve dirençlere karşı zihninizi daha güçlü hale getirebilirsiniz.
Sporda Konsantrasyonun Performansa Etkisi

Spor Sırasında Dikkat Dağınıklığı Oluşturan Etmenler 

Spor yaparken veya performansınıza hazırlanırken dikkatinizin dağılmasına neden olan birçok dış etmen vardır. Tüm bu olumsuz durumları belirleyip farkındalık geliştirmek aktivite esnasında odaklanma sorunu yaşamanızın önüne geçer. Spor sırasında konsantrasyonunuzu azaltabilecek etmenler şunlardır:

  • İlgi alanı dışındaki spor aktiviteleri ile ilgilenmek
  • Çevresel ses, gürültü ve kokular
  • Odaklanma konusunda yanlış zamanlama yapmak
  • Yapılan aktivite hakkında yetersiz bilgiye sahip olmak
  • Antrenörle birlikte çalışmak yerine tek olarak çalışmak

Siz de sportif faaliyetler esnasında odaklanma becerilerinizi geliştirerek yaptığınız sporu daha verimli hale getirebilirsiniz. Spor yapmanızı kolaylaştıracak kadın egzersiz malzemeleri ve giyim ürünleri için Barcin.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Duygusal Açlık Nedir?

Duygusal Açlık Nedir?

İkinci Beynimiz Bağırsaklar!

İkinci Beynimiz Bağırsaklar!