in

İkinci Beynimiz Bağırsaklar!

İkinci Beynimiz Bağırsaklar!

Bağırsaklar, ikinci bir beyin olarak görülür. Bu nedenle beyin sağlığı kadar bağırsak sağlığı da son derece önemlidir. Sağlıklı bir yaşam ve bağırsaklar, ancak dengeli bir yaşam tarzınının benimsenmesi sonucu mümkündür. Yalnızca kalın bağırsakta insanın kendi hücrelerinden çok daha fazla sayıda, yani yaklaşık 40 trilyon civarında bakteri görev yapar. Bu bakterilerin büyük bir çoğunluğu da bağırsak sağlığı için önemlidir. Çeşitli fonksiyonların yerine getirilmesini sağlayan yararlı bakteriler ve zararlı bakterilerin bir arada yaşamasına mikrobiyata adı verilir. Sağlıklı bağırsak mikrobiyatası için düzenli ve dengeli bir hayat tarzı oldukça önemlidir.

Bağırsakların Vücudumuzdaki Önemi

Bağırsaklar, sindirim sisteminin düzgün çalışması, bağışıklık sistemi başta olmak üzere vücudun tamamı için büyük öneme sahiptir. Bağırsak sağlığı ile en ilişkili durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Bağışıklık sistemi
 • Akıl sağlığı
 • Otoimmün hastalıklar
 • Endokrin bozukluklar
 • Gastrointestinal bozukluklar
 • Kalp-damar rahatsızlıkları
 • Kanser

Tüm bu durumlar, bağırsak sağlığı için büyük önem taşır. Olumsuzluklardan korunmanın en önemli yolu mutlu bağırsaklardır. Bağırsak bakterilerindeki çeşitlilik, daha iyi bir sağlıkla ilişkili olabilir. Sonuç olarak bağırsak sağlığı, vücudun genel sağlığı ve esenliği için en önemli unsurlar arasında yer alır.

Close-up of female hands shaping heart on belly outdoors. Fitness and dieting concept

Bağırsak Sağlığı Nasıl Korunur?

Sağlıklı bir bağırsakta kabızlık ve ishal gibi durumları genelde nadiren yaşanır. Aynı zamanda bağırsakları sağlıklı olan kimseler, fiziksel açıdan kendilerini daha mutlu ve rahat hisseder. Sağlıklı bağırsaklar için bireylerin dikkat edebileceği bazı durumlar var. Bağırsak sağlığı için yapılması gerekenler şu şekilde açıklanabilir:

 1. Beslenme esnasında daha küçük porsiyonlar tercih edebilir; kendinizi tıka basa doyurmadan yemeyi bırakabilirsiniz.
 2. Öğünlerinizi atlamadan beslenebilir; sık sık ancak azar azar beslenme şeklini benimseyebilirsiniz.
 3. Lokmaları iyice çiğnemelisiniz.
 4. Oturarak yemek yemelisiniz.
 5. Düzenli olarak egzersiz ve spor yapmalısınız.
 6. Kendinize zaman ayırmalı ve stresten uzak durmalısınız.
 7. Bol bol su tüketmelisiniz.
 8. Gazlı ve kafeinli içeceklerden uzak durmalısınız.
 9. Sabahları erken uyanmalısınız.

Bunlar dışında bağırsak sağlığı için yapılması gereken birçok unsur bulunur. Sağlıksız bir bağırsağın belirtileri ise şu şekildedir:

 1. Kabızlık, ishal,gaz, şişkinlik  gibi mide ve bağırsak rahatsızlıkları
 2. Göğüste ağrılı yanma hissi
 3. İstenmeyen kilo değişiklikleri
 4. Uyku bozuklukları ve sürekli yorgunluk hali
 5. Ciltte sedef hastalığına benzer bir tahriş
 6. Otoimmün durumlar
 7. Gıda intoleransları

Bunların yanı sıra bağırsak sağlığının bozulması birçok şekilde kendini gösterebilir. Bağırsak sağlığınızı korumak için yukarıdaki unsurlara dikkat edebilirsiniz. Beslenmeye dikkat etmek, hareket etmek ve bol su tüketmek bağırsak sağlığı için en önemli unsurlardandır. Özellikle spor için kendinize rahat bir alan yaratabilir; erkek ve kadın spor ayakkabısı çeşitleri ile antrenmanlardan daha iyi sonuç alabilirsiniz. Bağırsakla ilgili herhangi bir sorun yaşamanız durumunda veya bilgi almak amacıyla uzmanlara başvurabilirsiniz.

Bağırsaklara Zarar Veren Besinler Nelerdir?

Sağlıklı bir beslenme düzeni ince ve kalın bağırsak sağlığı için son derece önemlidir. Bu nedenle bağırsak yapısının sağlığı için beslenme düzenine dikkat etmek gerekir. Sağlıklı gıdalar tüketmek, bağırsak sağlığını korumanın en iyi yollarından biridir.

Bağırsaklara zarar veren bazı besinler bulunur. Bu besinlerden mümkün olduğunca kaçınmak ve sağlıklı alternatifleri değerlendirmek önemlidir. Bağırsaklara zarar veren bazı besinler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Rafine karbonhidrat çeşitleri
 2. Hazır yemekler
 3. İşlenmiş etler
 4. Yüksek sodyumlu gıdalar
 5. Az yağlı ve yağsız süt ürünleri
 6. Baharatlı yiyecekler
 7. Kızarmış yemekler
 8. Yapay tatlandırıcılar
 9. Fast food

Bu besinler yerine bolca sebze ve meyve tüketerek, yediklerinize mümkün olduğunca dikkat ederek bağırsak sağlığınızı koruyabilirsiniz. Aynı zamanda bol bol aktivitelerde bulunmak da bağırsak sağlığı için önemlidir. Hayatınıza düzenli sporu dahil ederek hem bağırsak sağlığınız hem genel sağlığınız ve ruh haliniz için olumlu adımlar atabilirsiniz. Bunun için antrenmanlarınızda kadın koşu ayakkabısı ve erkek koşu ayakkabısı modellerini kullanarak motivasyonunuzu arttırabilir ve daha iyi bir antrenman deneyimini sürdürebilirsiniz.

Sporda Konsantrasyonun Performansa Etkisi

Sporda Konsantrasyonun Performansa Etkisi

Şeker Hastalığının Önüne Geçilmesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Şeker Hastalığının Önüne Geçilmesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?