in

Duygusal Açlık Nedir?

Duygusal Açlık Nedir?

Herkes açlığın nasıl bir his olduğunu bilir. Uzun süredir bir şey yemediyseniz, mideniz boşsa aç olduğunuzu hissetmemeniz neredeyse imkansızdır. Çünkü bu fiziksel açlıktır ve bir süre yemek yemedikten sonra gerçekten acıktığınız durumları kolaylıkla fark edebilirsiniz. Ancak yemek yedikten çok kısa süre sonra aç hissettiğiniz zamanlar da olabilir. Bu genellikle duygusal açlık olarak tanımlanır. Çünkü bu fiziksel değil duygusal bir ihtiyaçtır. Önemli olan duygusal açlığı fiziksel açlıktan ayırt edebilmektir. Gelin sağlıklı beslenme düzeninize devam edebilmeniz için duygusal açlığın tam olarak ne olduğuna, nedenlerine ve nasıl kontrol altına alabileceğinize birlikte göz atalım.

Duygusal Açlık Ne Demek?

Duygusal açlık, genellikle aniden ortaya çıkar ve hatta yemekten hemen sonra bile hissedilebilir. Bu durumda yemek yemek, açlık hissini azaltmaya yardımcı olmaz. Bazen yeni yemek yemiş olsanız bile egzersiz yaptığınızda acıkabilirsiniz. Bu normal bir açlıktır, çünkü enerji harcamış olursunuz ve özellikle sıvı kaybı nedeniyle vücudunuzun gereksinimleri olabilir. Sağlıklı bir spor antrenmanı için konforlu egzersiz giyim ürünleri ne kadar önemliyse sağlıklı yaşam için beslenme düzeni de o kadar önemlidir.

Açlığınız yemekle bastırılmadıysa sizi yemeye çağıran, karşılanmamış belirli bir ihtiyaç vardır. Yemeye devam etmeniz ve özellikle sağlıksız atıştırmalıklara yönelmeniz bu tür durumlarda  beklenen davranışlardır. Ancak unutmamanız gereken duygusal nedenlerle yemek yemenin en büyük kilo alma sebeplerinden biri olduğudur. Çünkü sadece açlığı bastırmak ve doymak için değil, sizi mutlu ettiği için yemek yemeye devam edersiniz.  Bu durumda ise duygusal açlık yemekle tatmin edilemez. Fakat endişelenmenize gerek yoktur, çünkü duygusal açlığın altında yatan nedenler belirlendiğinde tedavisi de kolaylıkla tamamlanan bir duygusal bozukluktur. Örneğin sizi motive edecek ve mutlu hissetmenize yardımcı olacak egzersizlere yönelebilirsiniz. Kadın egzersiz malzemeleri ile birlikte güne sporla başlayabilir ve gün boyu daha iyi hissedebilirsiniz.

Duygusal Açlık Neden Oluşur?

Duygusal nedenlerle yemek yediğinizde vücudunuzu beslemek için değil, başka bir ihtiyacınızı karşılamak için yersiniz. Bununla ilgili sorun, uzun vadede duygularınızla baş etmek için uygulanan zarar verici bir çözüm olmasıdır. Sorunlarınızı çözmek ve onlar hakkında konuşmak yerine, yemekle onlardan kurtulmaya çalışırsınız. Duygusal açlığın pek çok nedeni olabilir, ancak en sık karşılaşılanlar şunlardır:

  • Hayatınız üzerinde hiçbir kontrolünüzün olmadığı hissi
  • Endişe
  • Umutsuz bir duygu
  • Can sıkıntısı
  • Takdir edilmediğini hissetmek
  • Travma

Tüm bu duygusal hezeyanlar, aslında var olmayan ve asla giderilemeyen bir açlık hissine dönüşebilir. Kısa vadede çözülmediğinde ise fiziksel sorunlara yol açar. Çünkü bu boşluk hissi oluştuğunda genellikle sağlıksız gıdalara yönelirsiniz. Bunun sebebi ise geçici mutluluk hissi vermesi ve kolay ulaşılabilir olmasıdır. Ancak spor da çoğu insanı mutlu hissettiren aktivitelerden biridir. Yeme alışkanlıklarını birtakım aktivitelerle değiştirdiğinizde duygusal açlığınız ortadan kalkabilir. Kendinizi motive etmek için Nike egzersiz ürünleri ve ekipmanlarına göz atabilirsiniz.

Duygusal Açlık Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Duygusal açlıkla baş etmenin pek çok yolu olduğu için endişelenecek bir durum olmayabilir. Tabii ki farklı bir sebebi ve küçük uygulamalarla baş edemeyeceğiniz bir problem nedeniyle ortaya çıkmış olabilir. Ancak şu ipuçlarından yararlanarak düzenli beslenme alışkanlıkları edinebilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz:

  • Beslenme programı oluşturun: Daha kaliteli ve sağlıklı yiyeceklerle hazırlanmış bir beslenme programı sizi sürekli bir şeyler yemekten alıkoyabilir. Örneğin sporcu beslenmesi gibi karbonhidrat, protein ve yağ bakımından dengeli öğünler hazırlayabilirsiniz.
  • Sağlıklı yiyecekler tercih edin: Atıştırmalık olarak meyve ve sebze tüketerek açlığınızı yatıştırmaya çalışabilirsiniz. Bu en azından fazla kilo almanızı önlemede yardımcı olur.
  • Sorunun nedenini düşünün: Gerçekten aç olmadığınızda yemek yeme ihtiyacı duyuyorsanız bunun sebebini öğrenmeniz gerekir. Ancak bu şekilde çözüm yolu bulabilirsiniz.
  • Egzersiz yapın: Egzersiz duygusal açlığa iki şekilde yardımcı olur. İlk olarak, olumsuz duyguları serbest bırakmanın en iyi yoludur. Çünkü egzersiz, ruh halinizi iyileştiren endorfin üretir. Endorfinler ayrıca kaygıyla savaşmaya da yardımcı olur. İkincisi ise egzersizden sonra vücudunuzun enerjiye ihtiyacı olur ve sağlıklı beslenme listesine bu şekilde sadık kalabilirsiniz.

Duygusal açlığınıza çözüm bulmak için öncelikle dengeli beslenme nedir, ne tür egzersizler daha mutlu hissettirir gibi küçük araştırmalar yapabilirsiniz. Egzersizler için ise iyi bir ekipman arıyorsanız Barcin.com sayesinde adidas egzersiz giyim gibi dünyaca ünlü markaların giysilerine ve ekipmanlarına ulaşabilirsiniz.

Deniz Paraşütü Nedir? Nasıl Yapılır?

Deniz Paraşütü Nedir? Nasıl Yapılır?

Sporda Konsantrasyonun Performansa Etkisi

Sporda Konsantrasyonun Performansa Etkisi