in

Porsiyonlarımızı Nasıl Kontrol Ederiz?

Porsiyonlarımızı Nasıl Kontrol Ederiz?

Sürdürülebilir ve verimli bir kilo yönetimi için sağlıklı yeme alışkanlıkları edinmeniz oldukça önemlidir. Yemek yeme şeklini değiştirmenin ve zayıflamanın püf noktalarından biri de porsiyon kontrolüdür. Son zamanlarda oldukça popülerleşen porsiyon kontrolü ile zayıflama aslında tıpkı egzersiz gibi hayatınızın bir parçasına dönüşmelidir. Doğru besin dengesini ve miktarını belirleyerek yiyecek seçmek, hem zayıflama hem de kilo kontrolü için yardımcı olabilir. Siz de porsiyonları küçülterek kilo vermek istiyorsanız bunu bir yaşam tarzı haline getirmenin püf noktalarını yazının devamında bulabilirsiniz!

Küçük Tabaklar Kullanın! 

Porsiyon küçülterek zayıflama veya kilo kontrolü gerçekleştirme öncelikle boyutların farkına varmakla başlar. Bunun için uygulayabileceğiniz pek çok farklı porsiyon kontrolü tekniği mevcuttur. İlk olarak vücudunuzu ve zihninizi her öğünde daha küçük porsiyonları kabul etmesi yönünde eğitmeniz gerekir. Daha küçük bir tabak kullandığınızda beyniniz sanki daha fazla yiyecek tüketiyormuş hissine kapılır. Bu, zihninizin tabaktaki yemeğin sizi tok tutacağı algısını benimsemenizi sağlar.

Üstelik büyük tabaklar daha fazla yemenize neden olabilir ve porsiyon kontrolü gerçekleştirmek güçleşir. Benzer şekilde içecek tüketirken de daha küçük ml. hacmindeki bardakları kullanmanızda fayda vardır. Fakat gün içerisinde tükettiğiniz su miktarını artırmak istiyorsanız büyük hacimli suluk çeşitlerini yanınızda taşıyarak gündelik almanız gereken sıvı oranını tamamlayabilirsiniz. Kısacası diyette porsiyon kontrolü yapmak istiyorsanız öncelikle tabak boyutlarını küçültmeyi deneyebilirsiniz.

Porsiyonlarımızı Nasıl Kontrol Ederiz?

Elle Porsiyonlarınızı Hesaplayabilirsiniz!

Yemek yerken porsiyon kontrolü yapmanın en önemli ve etkili yöntemlerinden biri de el ile hesaplama tekniğinden yararlanmaktır. Özellikle diyette porsiyon kontrolü yaparken beslenme uzmanları tarafından önerilen bu teknik, hem dengeli hem de yeterli beslenme alışkanlıkları edinmeniz açısından katkı sağlar. Bu teknikte genel anlamda bir kişinin eli ve vücudunun doğru orantılı olduğu mantığı yer alır. Porsiyon kontrolü için elinizi nasıl kullanacağınızın ipuçlarını aşağıdaki listede bulabilirsiniz:

  • Protein Porsiyonları: Herhangi bir öğünde hayvansal veya bitkisel protein hesabı yaparken kadınlar için bir avuç içi, erkekler için iki avuç içi baz alınabilir.
  • Sebze Porsiyonları: Sebze ve salata miktarlarını ayarlarken kadınlar için bir yumruk büyüklüğü porsiyon olarak alınırken, erkeklerde bu miktarda iki yumruk olabilir.
  • Karbonhidrat Porsiyonları: Ekmek, makarna, pilav, yulaf ve karbonhidrat açısından zengin tüm besinler için kadınlarda avuç büyüklüğü, erkeklerde ise bunun iki katı olabilir.
  • Yağ Porsiyonları: Kuruyemişler, zeytinyağı, tereyağı ve diğer yağlı tohumları tüketirken kadınlar bir baş parmak boyu, erkeklerde ise iki katı ölçü olarak kabul edilebilir.

Öğünlerinizi Önceden Planlayın

Porsiyon kontrolü yapmanın bir diğer önemli kuralı öğünlerinizi günlük ve hatta haftalık şekilde planlamaktır. Dengeli ve doğru bir porsiyon kontrolü için ne yediğiniz ve içtiğinizi önceden planlamanız oldukça önemlidir. Böylece haftalık alışveriş listesi çıkarabilir ve beslenme düzeniniz için dengeli bir şema ouşturabilirsiniz. Bu noktada egzersiz günlerinde protein miktarını artırmaya yönelik düzenlemeleri de daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Nitekim özellikle porsiyon kontrolü ile zayıflamak istiyorsanız çeşitli spor malzemeleri ile kas yoğunluğunu artıran veya yağ yakımı sağlayan antrenmanlara ağırlık vermek gerekir. Ayrıca öğün planlamalarınıza sadık kalmak için günlük olarak yediklerinizi ve içtiklerinizi not ettiğiniz bir yemek günlüğü de oluşturabilirsiniz. Böylece yalnızca bir ısırık olarak gördüğünüz kaçamakların bile kilo kontrolünde önemli sonuçlar doğurabileceğini gözlemleyebilirsiniz.

Porsiyon ile kilo kontrolü için tükettiğiniz kalori miktarından çok besinlerin değerine odaklamanız önemlidir. Ayrıca daha etkili ve sürdürülebilir bir şekilde porsiyon kontrolünden fayda sağlamak istiyorsanız sporu da mutlaka hayatınızın bir parçasına dönüştürmeniz gerekir. Siz de kaliteli ve zinde bir yaşam tarzını benimsemeye karar verdiyseniz spor kıyafet, ekipman ve egzersiz aksesuar eksiklerinizi Barcin.com ayrıcalıkları ile anında tamamlayabilirsiniz!

Spor Stresin Önüne Geçiyor!

Spor Stresin Önüne Geçiyor!

Eklem Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalıdır?

Eklem Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalıdır?