Menu
in

Air Jordan 2009

Michael Jordan’ın sıra dışı defansif yeteneğinden esinlenilerek tasarlandı. Sade görünümünü çekici kılan küçük detaylarla süslü bu tasarım harikasına yakından bakmaya ne dersiniz? 31 Ocak 2009 tarihinde ilk kez raflarda yerini alan Air Jordan 2009 modeli, 2009 çift olarak satışa çıktı. Bunların 1005 çifti ABD’de, 1004 çifti ise diğer ülkelerde satıldı. Bazı yönlerden Air Jordan XIV’e benzeyen ayakkabının tasarımını, Air Jordan sporcularından Jason Mayden yaptı. Mayden, aynı zamanda 12-14 Şubat 2009’da, All Star hafta sonunda Rap müzik yıldızı Jadakissile birlikte Air Jordan 2009’un tanıtımında yer aldı.

Air Jordan 2009’un gövdesinin, eskrimcilerin kullandığı koruyucu başlıktan esinlenilerek tasarlandığını fark edeceksiniz. Ayakkabının yan tarafında da yeşil-mavi elmas şeklinde bir detay yer alıyor. Air Jordan 2009 önceki modellerden farklı numaralandırıldı. Bu modele kadarki Air Jordanlar model sırasıyla isimlendirilirken bu kez üretim yılıyla isimlendirilmişti. Air Jordan 2009’un gövde tasarımında dayanıklılığı artırılmış ve pürüzsüz bir deri kullanıldı. Oldukça hafif gövde tasarımı, ayağı sararak, her harekete hassas tepki verirken maksimum destek sağlıyordu.

Air Jordan ekibinin “Articulated Propulsion Technology” adını verdiği teknik sayesinde Air Jordan 2009’un tabanının yer tutuşu maksimuma çıkarılmıştı. Böylece bir saniyenin dahi çok kritik olduğu basketbol sahasında oyuncuları bir adım öne geçirmeyi amaçlamışlardı. Bir önceki model olan Air Jordan XX3’ten sonra Air Jordan 2009 da, Nike’ın çevreye duyarlı tasarım konseptine uygun üretildi. Tasarımda geri kazanılmış malzemeler kullanılırken, bağcık ve dikişlerde de bambu kullanıldı.

Air Jordan 2009’dan detaylar

Gövdenin çoğunu kaplayan ızgara görünümlü yapı rahatlığın yanı sıra oldukça başarılı bir havalandırma da sağlıyordu.

Air Jordan 2009’un tasarımında en fazla ilgi çeken detaylardn biri de elmas şeklindeki parçaydı.

Önceki Air Jordan modellerinin çoğunda gördüğümüz dokulu deri yerine bu kez düz ve parlak bir deri tercih edildi.

Air Jordan ekibinin “Articulated Propulsion Technology” adını verdiği teknik sayesinde Air Jordan 2009’un tabanının yer tutuşu maksimuma çıkarılmıştı. Böylece bir saniyenin dahi çok kritik olduğu basketbol sahasında oyuncuları bir adım öne geçirmeyi amaçlamışlardı.

Air Jordan 2009’un diğer modellerden bir önemli farkı da bu kez sadece iki farklı renkte üretilmiş olmasıydı.

Air Jordan 2K9 (2009) S23 Black / Metallic Gold:  31 Ocak 2009’da satışa çıktı ve aynı gün tükendi.

Air Jordan 2009 (2K9) White / Metallic Silver – Black: Adeta Air jordan hayranlarının sevgisine karşılık verircesine 14 Şubat 2009’da satışa sunuldu.

Air Jordan 2011 modellerini de inceleyebilirsiniz.

Air Jordan 2009 için çekilmiş reklam filmi:

Diğer Air Jordan incelemelerini burada görebilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version