in

Air Jordan V (5) 1990

1990 doğumlu Air Jordan V’e Savaşçı -the fighter- desek yanlış ifade etmiş olmayız. Ünlü tasarımcı Tinker Hatfield’in 2. Dünya Savaşı’nda kullanılan Mustang savaş uçaklarından esinlenerek eklemelerde bulunduğu Air Jordan V her an havalanıp savaşmaya başlayacak gibi duruyor. Hele Michael Jordan gibi oyunun yarısını adeta havada geçiren bir oyuncunun ayağında çok daha anlamlı bir görüntü sunuyordu.

Parlak bir dil, plastik bağcık halkaları ve şeffaf tabanıyla Air Jordan V zamanının ötesinde bir tasarıma sahipti ve Michael Jordan bu ayakkabı ile çıktığı Cleveland Cavaliers maçında 69 sayı üreterek kariyerinin tek maçta en fazla sayısına ulaşmıştır. NBA’de tek maçta kazandığı sayılarla Michael Jordan’ı geçen yalnızca 3 oyuncu bulunuyor.

Air Jordan V önceki versiyonlarından miras olarak bazı özellikler almış olsa da tamamen yeni olan detaylarıyla gerçekten uçuyor gibiydi ve bu özelliklerini gelecek modellere miras bırakması da kaçınılmazdı. Örneğin şeffaf tabanı Air Jordan VI, Air Jordan XI ve Air Jordan XVI’da da kullanıldı. Plastik bağcık halkaları da kendinden sonra gelen pek çok modelde kullanıldı.

Tüm zamanların en çok satanı

Tüm Air Jordan modelleri içinde en çok satılanı, Air Jordan V modelidir. Bu satış rakamında ayakkabının gerçekten bir savaşçıyı andıran tasarımı büyük rol sahibidir. Tabii bir de sahada oynadığı oyunla dikkatleri hem kendi üzerine hem ayakkabıların üzerine çeken bir yıldız vardı.

Tarihteki her büyük savaşçı bir efsane yazmıştır. Air Jordan V’in efsanesi ise kendisinden önce doğmuştu; Michael Jordan… 1989-90 sezonunda Bulls’a koç olarak Phil Jackson geldi ve bu yeni ismin de yarattığı itişle takımda neredeyse uçuyordu. Bulls şampiyonluk kazanamasa da Michael Jordan kariyerinin en iyi sezonlarından birini geçiriyordu.

Ayakkabının önceki modellerinde bulunmayan ve en çekici özelliklerinden de biri olan şeffaf tabanı koleksiyoncular içinse biraz problem yaratıyordu. Şeffaf taban zamanla sararıyordu ve tekrar eski haline getirmenin hiçbir yolu yoktu. Bu yüzden koleksiyoncular bu ayakkabıyı kutusundan bile çıkarmadan, kuru ve serin bir yerde saklıyorlar.

Air Jordan V 1999 yılında retro modeliyle yeniden piyasaya sürüldüğünde de büyük satış başarısı yakalamıştı.

Air Jordan V’ün yeniden uyarlamaları da orijinali kadar ilgi çekti ve oldukça iyi satış rakamları yakaladı;

Diğer Air Jordan incelemelerini blogdan okuyabilirsiniz.

adidas’ın Atletleri Yılın Sporcusu Seçildi

Dünya Kupası Topları – 1938 Fransa