in

Efsane Ayakkabılar: Air Jordan VI (6) 1991

Efsane ayakkabılar serisinin altıncı haftasında Air Jordan VI’yı inceliyoruz.  Michael Jordan’ın Chicago Bulls forması ile ilk şampiyonluğunu yaşadığı 1991 yılında Air Jordan serisinin kilometre taşlarından Air Jordan VI doğmuştu.

Adeta Chicago Bulls ve Michael Jordan’ın kariyeri ile doğru orantılı giden Air Jordan serisi de başarılı bir sezon geçiriyordu. Bulls, Lakers’ı finallerde yenip NBA şampiyonluğunu kazanırken ligin en iyi takımı olduğu konusunda hiçbir tartışmaya yer bırakmıyordu. Air Jordan VI modeli ise bir önceki modelde oldukça sevilen şeffaf taban ve plastik bağcık halklarını miras olarak alırken yenilikçi, sade tasarımıyla Hatfield’in tasarımdaki başarısının bir kanıtı oldu.

Michael Jordan Air Jordan VI giydiği NBA finallerinde 30 sayı, 10 asist ve 5 top çalma ile oynadığı gecede kazanılan şampiyonlukta büyük paya sahiptir.

Air Jordan VI’nın en dikkat çekici detayları dilde bulunan, ayakkabıyı giyerken daha kolay yukarı çekmeye yarayan ve parmakların sığabileceği iki delik ve arkada bulunan Michael Jordan’ın Porsche marka spor otomobilinden esinlenilen çekme halkası

Air Jordan VI tasarımının çekiciliğinin yanı sıra Michael Jordan efsanesi de satış başarısının temel unsurlarından belki de en önemlisidir. NBA’in ve Chicago Bulls’un engellenemeyen boğası Michael Jordan Air Jordan VI’nın da reklamlarında rol aldı.

Çeşitli zamanlarda yeni uyarlamaları da piyasaya sürülen Air Jordan VI’nın bazı retro versiyonları;

2008 Pekin Olimpiyatları anısına tasarlanan Air Jordan VI beyaz gövde ve Olimpiyat halkalarını temsil eden Kırmızı, mavi, yeşil ve sarı renkli detaylardan oluşuyor. 7 Haziran 2008’de satışa çıkan ayakkabının siyah dili gövde ile hoş bir kontrast yaratıyor.

27 Nisan 2000 tarihinde satışa çıkan alçak profilli Air Jordan VI Retro Low, süet gövdesi sayesinde ayağın daha fazla nefes almasını sağlıyor.

Diğer Air Jordan incelemelerini blogdan okuyabilirsiniz.

Türkiye Ligi Rekorları

Dünya Kupası Topları – 1950 Brezilya