in ,

Dünya Kupası Topları – 1950 Brezilya

En son 1938 Fransa Dünya Kupası oynandıktan sonra 2. Dünya Savaşı başlamış ve bu yüzden Dünya Kupası organizasyonuna ara verilmişti. Bir sonraki Dünya Kupası 12 yıl aradan sonra 1950 senesinde Brezilya’da yapıldı. Savaş yıllarında birbirlerini yok etmeye çalışan ülkeler şimdi yeşil sahada birbirlerine üstünlük sağlamaya çalışıyorlardı.

13 ülkenin katıldığı kupada ilk ve son kez şampiyon elemelerle değil grup maçları ile belirlendi. Son dörde kalan ülkeler kendi aralarında yaptıkları maçlarla şampiyonu belirledi. Bu şampiyonada favori olan ev sahibinin kazanacağı düşünülürken ilk Dünya Kupası galibi Uruguay beklenmedik bir sürpriz yapıp bu kupanın da sahibi oldu. Jules Rimet konuşmasını Brezilya’nın kazanması ihtimaline göre hazırladığından kupa töreni de sessiz sedasız yapıldı. Türkiye Sudan’ı 7-0 yenerek tarihte ilk kez bu kupaya katılma hakkı kazandı ancak maddi imkansızlık sebebiyle katılmadı. 1950 Dünya Kupası’nın sürprizlerinden birisi de ABD’nin İngiltere’yi 1-0 yenmesi oldu. O kadar beklenmedik bir skordu ki bazı ajanslar İngiltere’nin ABD’yi 10-0 yendiğini bile duyurmuştu. Elemelerde başarılı olan Hindistan ise kupada çıplak ayakla oynamak istemiş, bu isteği FIFA tarafından kabul edilmeyince şampiyonaya katılmamıştır. Finalde ev sahibi Brezilya ve Uruguay Maracana stadında karşı karşıya geldi ve 174.000 izleyici ile Dünya Kupaları izleyici rekoru hala bu maça aittir.

Uruguay’a şampiyonluğu getiren Ghiggia daha sonra şu iddialı sözü söyledi;

“Maracana’yı tarihte 3 kişi susturdu; Papa, Sinatra ve ben.”

Böylesine ilginç Dünya Kupasının topu ise Superball firması tarafından üretilen Duplo T oldu.

12 panelden oluşan Duplo T sibop kullanılan ilk Dünya Kupası topudur. Bu sayede maç oynanırken sönen topu şişirmek için verilen aralar tarihe karıştı. Kendinden önceki 3 Dünya Kupası topunun aksine Duplo T’nin üzerinde şeritler de bulunmuyordu.

Efsane Ayakkabılar: Air Jordan VI (6) 1991

Sahanın kotrolü sende