Menu
in

Air Jordan VIII (8) 1993

Michael Jordan’ın yüksek performanslı ayakkabıları, kendisine art arda 3 kez şampiyonluk getiren “her şeyini sahaya koy” felsefesini tam olarak anlatıyorlar.1992-93 sezonunda Chicago Bulls üst üste üçüncü şampiyonluğunu yaşıyordu. Lakers koçu Pat Riley Chicago’nun başarısını anlatmak için three-peat terimini NBA sözlüğüne katıyor ve hatta bu terimin patentini bile alıyordu. Michael Jordan Phoenix Suns’a karşı oynadıkları final serisinde maç başına sayı rekoru kırıyor ve MVP (En Değerli Oyuncu) ödülünü alıyordu. Jordan, Wilt Chamberlain’den sonra 7 sezon üst üste sayı kralı olan ikinci oyuncu ünvanını kazanırken NBA kariyerinde 20.000. sayısını da kaydediyordu. Artık bu uçan adamı hiç kimsenin durduramayacağını herkes kabul etmişti. Ve tüm bu mücizeleri gerçekleştirirken majesteleri Air Jordan VIII giyiyordu.

Ancak bu rüzgarı herkesi sarhoş etmişken Chicago Bulls taraftarlarını ve Michael Jordan hayranlarını üzen haber yaz aylarında geldi. Babasının ölümü üzerine efsane oyuncu basketbolu bıraktığını açıkladı.

Kendinden önceki modellere temelde çok benzeyen sekizinci Air Jordan modeli çok daha fazla detay, renk ve ayırt edici özelliğe sahipti. Ayakkabının iki yanında daha önceki modellerde olmayan iki cırt cırtlı bant ve ayağı şaşırtıcı derecede saran yastıklar bulunuyordu.

Kalın yastıklarla ayakkabı oldukça ağırlaşmıştı, üstelik çok çabuk ısınıyordu.

Ayakkabının dili üzerinde kabartma Jumpman logosu oldukça ilgi çekicidir. Air Jordan VIII’in siyah-beyaz ve All star versiyonlarında dilin üzerindeki kabartma Jumpman logosu barış işaretini andırıyordu. Bu yüzden koleksiyoncular bu ayakkabılara 60’ların barış ve özgürlükçü gençleri çiçek çocuklardan esinlenerek Flower-Power Air Jordan adını koydu.

İlginçtir ki Nike bu ayakkabıdan yalnızca 3 farklı renk kombinasyonu üretti. Air Jordan VIII de önceki modeller gibi başarılı bir satış grafiği yakaladıysa da şaşırtıcı bir biçimde Aİr Jordan VII’den daha az sayıda piyasaya sürüldü.

Air Jordan VII’den sonra Air Jordan VIII reklamlarında da Bugs Bunny ve Marvin the Martian da Michael Jordan’a eşlik ettiler.

İlk üretilen Air Jordan VIII modelleri

Michael Jordan 1993 AllStar maçlarında bu ayakkabıyla boy gösterdi. All Star formasının renkleriyle de uyumlu olan bu ayakkabıyı giyerken, ekselansları 30 sayı kaydetti.

1993 Şubat’ında psatışa çıktı. Michael Jordan, Bugs Bunny ve Marvin The Martian1993’te Air Jordan VIII reklamında rol aldılar. Tabii bu modelin Bugs Bunny ismini almasında reklam filmleri kadar pekçok kişinin ayakkabıdaki desenleri tavşan kulağına benzetmesinin de büyük payı vardı.

Ünlü Air Jordan 8 Playoffs; 1993 NBA finallerini kazanıp üst üste üçüncü şampiyonluğun altına imza atarken Michael Jordan’ın ayağındaydı. Üstelik bu ayakkabı, Jordan’ın ilk emekliliğinden önce giydiği son Air Jordan modelidir.

Air Jordan serisi incelemelerini blogda görebilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version