in

Air Jordan VII (7) 1992

1991’in sonu 1992 yılının başları… Michael Jordan efsanesi giderek büyürken efsaneyi körükleyen en güçlü simgelerden biri Air Jordan ayakkabıların yeni modeli, Air Jordan VII de sahaya çıkıyordu. Bir önceki sezon ilk şampiyonluk yüzüğünü takan Jordan Chicago Bulls ile ikinci şampiyonluğunu 1991-92 sezonunda yaşarken aynı sezon NBA MVP (en değerli oyuncu) ödülünü ve NBA Finalleri MVP ödülünü almaya hak kazandı.

1992 yılında Barcelona Olimpiyatları’na katılan Amerikan Basketbol Milli Takımı, Dream Team, kadrosunda yer alan Jordan, 9 numaralı formayı giydi ve Altın madalya sahibi takımın oyuncusu olarak başarılarına bir yenisini ekledi.  Air Jordan markası 1992 senesinde beyaz renkli Air Jordan VII Olimpic versiyonunu üreterek bu başarıyı onurlandırdı. Tüm Air Jordan’larda 23 numara kullanılırken Air Jordan VII Olimpic’te Michael Jordan’ın Dream Team’deki forma numarası olan 9 numara yer aldı.

Michael Jordan’ın kariyeri parladıkça Air Jordan ayakkabılar da tüm dünyada spor ayakkabı kullanıcılarıyla buluşuyordu. Tabii ki daha geniş müşteri kitlesinin tamamını memnun etmek kolay değildi. Air Jordan VII’yi çok sevenler olduğu kadar beğenmeyenlerin sayısı da az değildi.

Air Jordan VII önceki modellere oldukça benzemekle birlikte kimilerini çok sevindiren kimilerini üzen en temel değişiklik ayakkabının tabanındaydı. Tasarımcı Tinker Hatfield Air Jordan V ve VI’da kullandığı şeffaf tabandan vazgeçti çünkü şeffaf taban zaman geçtikçe sararıyordu ve bunun herhangi bir şekilde temizlenmesi ya da geri döndürülmesi mümkün değildi. Ayakkabının arkasında ve dilin önünde yer alan Air Jordan logoları da Air Jordan VII’de yer almayan detaylardan diğeriydi. Ayrıca ilk kez kullanılan Nike Huarache teknolojisi ayakkabının ayağı tam olarak sarıp kavramasını sağlıyordu.

İlk üretilen  Air Jordan VII modelleri;

Air Jordan Original – OG 7 (VII) Black / Dark Charcoal – True Red

Michael Jordan bu ayakkabı ile 1992 playoff’larında oynadı ve Chicago Bulls finallerde Portland Trailblazers’ın üzerinden tank gibi geçti.

Air Jordan Original – OG 7 (VII) Bordeaux Black / Light Graphite – Bordeaux

1992 Şubat’ında üretilen ayakkabı sıra dışı renk kombinasyonuyla dikkat çekiyor. Michael Jackson’ın Jam adlı şarkısının klibinde oynaması teklif edilen Michael Jordan, klipte Michael Jackson ile teke tek maç yaparken ayağında da bu ayakkabı vardı.

Air Jordan Original – OG 7 (VII) Hare White / Light Silver-True Red

Air Jordan Original – OG 7 (VII) Olympic White / Midnight Navy / True Red

Michael Jordan’ın 1992’de Barcelona Olimpiyatları’nda Dream Team ile kazandığı başarı anısına üretilen Air Jordan VII Olimpic’te Jordan’ın forma Dream Team numarası 9 kullanıldı.

Air Jordan Original – OG 7 (VII) Cardinal White / Black – Cardinal Red

Air Jordan VII; Air Jordan 6 Rings adı verilen ve Michael Jordan’ın yaşadığı 6 şampiyonlukta giydiği 6 Air Jordan modelinden biridir. Diğer 6 Rings ayakkabıları Air Jordan VI, VIII, XI, XII, XII ve XIV’tür.

Diğer Air Jordan incelemelerini burada görebilirsiniz.

Türkiye Ligi Rekorları 2

Dünya Kupası topları 1954 – İsviçre