in ,

Dünya Kupası topları 1954 – İsviçre

Dünya Kupası topları serisinde sırada 1954 İsviçre Dünya Kupası’ında kullanılan top var. 16 Haziran – 4 Temmuz 1954 tarihleri arasında oynanan İsviçre Dünya Kupası’nda kullanılan top (Swiss World Champion Match Ball) Sport Koss firması tarafından üretildi.

Bir önceki Dünya Kupası topuna göre daha estetik görünüyordu.

Son şampiyon Uruguay ve ev sahibi İsviçre dışında turnuvada mücadele edecek 14 takımdan biri olmak için 37 takımın eleme oynadığı Dünya Kupasında; Avrupa’dan 11, Amerika kıtasından 2 ve Asya’dan da 1 takım kontenjanı ayrılmıştı. Bir önceki Dünya Kupası’na katılmaya hak kazanmasına rağmen masraflar yüzünden katılmayan Türkiye bu kez Dünya Kupası elemelerine katıldı. İspanya ile yaptığı ilk maçı 4-1 kaybedip ikinci maçı 1-0 kazandı. O yıllarda averaj sistemi olmadığından Türkiye ve İspanya üçüncü kez karşılaştı. Bu maç 2-2 bitince yazı-tura atışı yapıldı ve Türkiye İspanya’yı eleyip gruplara kaldı. Grup maçlarında Güney Kore ve Batı Almanya ile karşılaşan Türkiye, Güney Kore ile oynadığı tek maçı7-0 kazanırken; Batı Almanya ile iki maç yapıp 4-1 ve 7-2’lik skorlarla yenildi ve kupaya veda etti.

1954 İsviçre Dünya Kupası’nda 26 maçta atılan toplam140 gol ve maç başına 5,38 gol ortalamasıyla, Dünya Kupası tarihinde maç başına en fazla gol atılan Kupa olmuştur.

Grup maçlarında Macaristan’a 8-3 yenilen Batı Almanya, finalde tekrar karşılaştığı Macaristan’ı 3-2 yenerek kupanın sahibi oldu.

Daha öncegrup maçlarında Almanya’yı yenen Macaristan final maçının da favorisi olarak görülüyordu. Almanya’nın ikinci yarıdaki olağanüstü performansı beklentiyi alt üst etti ve kazanılan başarı öylesine mucizeviydi ki Almanya’da Bern Mucizesi (The Miracle Of Bern) olarak anıldı. Hatta 2003 yılında aynı isimle bir film çekildi. Ancak Almanlar’ın bu maçtaki, özellikle ikinci yarıdaki performansı biraz fazla olağanüstüydü, Macaristan Alman oyuncuların devre arasında doping aldığını iddia etti.

Batı Almanya milli takımı kaptanı Fritz Walter kendisinin en iyi oyununu yağmurlu havada oyandığını açıklamıştı ve final maçının oynandığı gün sabahı yağmur yağmaya başladı. Bu yüzden bugün Almanya’da Fritz-Walter-Wetter(Fritz Walter’s weather) günü olarak adlandırıldı. Ünlü Alman ayakkabı üreticisi Adi Dassler bu maçta çivileri değiştirilebilir kramponu tanıtma fırsatı buldu. Macarlar’ın kramponlarındaki vidalar sabitken Almanlar’ın giydiği adidas kramponların vidaları değiştirilip hava şartlarına göre ayarlanabiliyordu. Maçın ilk yarısında Macaristan daha baskın oynarken ikinci yarıda başlayan yağmurla birlikte Alman takımı kramponlarını ıslak zemine uydurabilmiş böylece çok daha iyi bir oyun sergilemiştir. Bunun karşılını da Dünya Şampiyonluğu ünvanı olarak aldılar.

Air Jordan VII (7) 1992

2011’de de güç adidas’ın yanında