in

Air Jordan X (10) 1995

Air Jordan serisi incelemelerinde sıra Air Jordan X‘da… Air Jordan X, babasının cinayete kurban gitmesi üzerine 1993’te basketbolu bırakan efsanenin yeniden sahalara dönüşünü kutluyor.

1993’te ani bir kararla basketbolu bırakan Michael Jordan’ın yeni başladığı beyzbol kariyeri o sırada patlak veren oyuncu grevi ile yarıda kalmıştı. Aynı dönemde Jordan’ın basketbol sahalarına geri döneceği dedikoduları da yavaş yavaş işitilmeye başlandı. Ve 19 Mart 1995’te majesteleri yeniden basketbol severlerin karşısındaydı.

İki yıl önce basketbolu bıraktığında 23 numaralı forması da onun anısına emekli edildiğinden artık 45 numaralı formayı giyiyordu. İlk maçını Chicago Bulls ile Indiana Pacers’a karşı oynadı ve karşılaşma 1975’ten o güne kadar en fazla rating alan normal sezon maçı oldu.

Bu muhteşem dönüşü kutlayan yalnızca basketbol severler değildi. Nike majestelerini Air Jordan X ile selamlıyordu. Air Jordan X bir önceki model gibi düz bir tasarıma sahip. Air Jordan III, V ve VI’nın tasarımından izler taşıyan ayakkabıda yenilik olarak phylon malzemeden orta taban kullanıldı. Böylece Air Jordan X’un daha hafif olması sağlandı. Air Jordan X’un gövdesi oldukça sadeyken tabanında ise Michael Jordan’ın 1985’ten 1994’e kadar her yıl kazandığı başarılar kaydedilmişti.

1985 ROOKIE OF YEAR (Yılın çaylağı)

1986 63 POINTS (63 sayı ile bir Playoff maçında en fazla sayı rekoru hala Jordan’a aittir)

1987 SCORING TITLE (en fazla sayı)

1988 DUNK CHAMP (smaç şampiyonluğu)

1989 ALL DEFENSE

1990 SCORES 63 POINTS

1991 MVP/CHAMPIONSHIP

1992 MVP/CHAMPIONSHIP

1993 MVP/CHAMPIONSHIP

1994 BEYOND

Air Jordan X ilk üretildiğinde dahi oldukça fazla renk seçeneğine sahipti. Sacramento Kings, New York Knicks, Orlando Magic, Seattle Supersonics ve Chicago Bulls formalarına uygun üretilen 5 model dışında 3 farklı renk seçeneği daha vardı. 2005 yılında yeniden piyasaya sürülen 7 modelden ikisi ise kadınlara yönelikti.

Air Jordan X Orijinal Beyaz-gri model: 1994 yılının sonlarında piyasaya çıktı.

Diğer Air Jordan X renkleri

Air Jordan X Charlotte Hornets: Orijinal Air Jordan X’un renklerine çok benzeyen bu modelin tek farkı bilek kısmındaki ve tabandaki mavi renk. Bu renkler Charlotte Hornets takımının forma renkleriydi.

Air Jordan X Shadows Black: Kasım 1994’te üretilen bu modeli Michael Jordan basketbol sahalarına geri döndüğünde giydi. İsmini de renklerinden alan ayakkabının üzerinde Jordan’ın giydiği 45 numara işlenmiş.

Air Jordan X Chicago Bulls: 1995’te üretilen, Air Jordan X modelleri arasında en zor bulunanı ve koleksiyoncuların göz bebeği olan bu ayakkabı; beyaz gövdesi, siyah dil ve tabanındaki kırmızı detaylarıyla gördüğü ilgiyi sonuna kadar hak ediyor.

Air Jordan X Seattle Supersonics: Siyah – beyaz – yeşil renkleriyle Seattle Supersonics formasının renklerini taşıyan ayakkabı Air jordan X modelleri arasında en çok sevilenlerden birisiydi.

Air Jordan X Orlando Magic: Siyah-beyaz-kraliyet mavisi-gümüş renklerden oluşan bu model New York Knicks modeline çok benziyordu. Tabanındaki Jumpman logosu beyaz olan bu model diğer renk alternatifleri kadar çok tutulmadığından kolayca buşunabiliyordu.

Air Jordan X New York Knicks: Orlando Magic modeline çok benzeyen bu modelde siyah-beyaz-kraliyet mavisinin yanında ayırıcı renk olarak turuncu yer alıyordu.

Air Jordan X Sacramento Kings: Diğer modellerin gövdesi beyaz ağırlıklıyken Sacramento Kings modelinde gövde tamamen siyah renkten oluşuyor.

Air Jordan X için çekilen TV reklamı Michael Jordan’ın basketbolu bırakıp beyzbol oynamasını ve sonra tekrar basketbola başlamasını konu alıyor.

Air Jordan serisi incelemelerini blogda görebilirsiniz.

Efsane sporcular: Eusébio

Dünya Kupası topları 1966 İngiltere