in

Dünya Kupası topları 1966 İngiltere

Dünya Kupası topları yazı dizisinde takvimimiz 1966 yılının gösteriyor. Güney Amerika’dan sonra Dünya Kupası’na ev sahipliği sırası yine Avrupa’ya geçti. Üstelik bu kez ev sahibi ülke, futbolun anavatanı olarak kabul edilen İngiltere’ydi. İngilizlerin “it’s coming home” sloganıyla karşıladıkları Dünya Kupası’nda kullanılan top ise Slazenger tarafından üretilen Challenge’dır.

Dünya kupaları tarihinin en güzel finallerinden biri olan 1966 finalinde İngiltere Almanya’yı 4-2 yenerken, bu maçta hat-trick yapan Geoff Hurst’ün attığı bir gol ise  futbol tarihinde en çok tartışılan gollerden birisi oldu. Uzatmalarda İngiltere’yi 3-2 öne geçiren bu golde topun kale çizgisini geçip geçmediği bugün bile tartışılır.

Dünya Kupaları tarihinde hat-trick yapan ilk ve tek oyuncu olan Geoff Hurst’ün dışında bu kupaya damgasını vuran bir diğer oyuncu da Eusebio’dur. Kupa maçlarında toplam 9 gol atan Eusebio bunların dördünü üçüncülük maçında Kuzey Kore’ye atarak Portekiz’in üçüncülüğünde büyük rol oynadı.

Bu kupanın tanıtımı için ilk kez bir maskot tasarlandı. Willie isimli sevimli aslan ilk Dünya Kupası maskotu olarak tarihteki yerini aldı.

1966’da Uruguay ve Fransa Milli Takımlarının kadrosunda yer alan Pablo Forlan ve Jean Djorkaeff’in çocukları, Diego Forlan ve Youri Djorkaeff 2002 yılında ülkelerinin milli formasını giyiyordu.

Brezilya’nın kadrosunda finallerin en yaşlı oyuncuları Djalma Santos ve Garrincha’nın yanı sıra en genç oyuncuları Tostao ve Edu da yer alırken, kupaya son şampiyon ünvanıyla gelen sambacılar daha ilk turda elenmenin şokunu yaşadı.

Air Jordan X (10) 1995

Bahaneleri Aşıp, Spora Başlıyoruz!