in

Air Jordan XI (11) 1996

Air Jordan modelleri içinde en çok sevilenlerden birisi de Air Jordan XI’dir. Bu muhteşem ayakkabının doğduğu yıl olan 1996, Michael Jordan ve Chicago Bulls için de tam anlamıyla muhteşemdir.

Basketbola geri dönen Jordan 1995-96 sezonunda tam anlamıyla kendini buldu. Bulls bu sezonda ilk 44 maçın 41’ini kazanıp, normal sezonda da 72 maç kazanarak NBA rekoru kırdı. Dördüncü şampiyonluk yüzüğünü takan Michael Jordan aynı zamanda normal sezonda, All-Star maçında ve NBA finallerinde en değerli oyuncu (MVP) ödülünü alarak tek sezonda bu 3 ödülü birden alan ikinci oyuncu oldu. Sezon boyunca 30,4 sayı ortalaması yakalayan oyuncu 9 maçta 40 ve üzerinde sayı üretti. İşte tam anlamıyla efsanevi bir geri dönüş böyle olur.

Michael Jordan böyle muhteşem bir dönüş yapıyorsa, Air Jordan tasarımcısı Tinker Hatfield da buna cevap vermeliydi. Air Jordan XI’de tamamen yeni ve patentli bir deri kullandı. Ayrıca şeffaf taban da Air Jordan XI’de geri geldi. Sonuç; Michael Jordan efsanesi için yaratılmış bir ayakkabıydı. Ancak tasarım herkesin ağzını açık bırakırken dayanıklılık konusunda o kadar tatminkar bir ayakkabı değildi. Şeffaf taban daha önce olduğu gibi kolayca sararıyordu, üstelik yeni kullanılan deride de çatlamalar meydana geliyordu. Bunlara rağmen Air Jordan XI çok yüksek bir satış rakamına ulaştı.

NBA’de ikinci yasak dönemi

1995 yarı finallerinde takımın tamamı siyah ayakkabı giyerken Michael Jordan beyaz ağırlıklı Air Jordan XI Concorde modelini giydi ve forma kurallarına aykırı olduğu için ayakkabıyı giydiği maç başına 5000 dolar para cezası aldı.  Yalnızca iki maç giydikten sonra Jordan bir sonraki maçta Anfernee Hardaway ayakkabıları giydi. Bunun üzerine Nike hemen tamamen siyah renkte Air Jordan  Space Jam modelini üretip Michael Jordan’ın yeniden Air Jordan giymesini sağladı.

Michael Jordan, Looney Tunes çizgi kahramanlarıyla birlikte rol aldığı eğlenceli animasyon filmi Space Jam’de de Air Jordan XI giyiyiordu.

Air Jordan XI’in renk modelleri

Air Jordan XI Concords: NBA forma yönetmeliğine uymadığı için yalnızca 2 maç giyildi

Air Jordan XI‘den detaylar

Air Jordan XI Space Jam: Air jordan XI Concord’un yasaklanması üzerine üretilen siyah renkli versiyonu.

Air Jordan XI Columbia: 1996 NBA All-Star maçında Michael Jordan bu ayakkabıyı tercih etti. Buz mavisi şeffaf taban ile başlayan ayakkabı beyaz gövde ve mavi Jumpman logosu ile devam edip, bilekte siyah renkle bitiyor. Uzun süre giyildiğinde ayakkabının gövdesi sararıyordu fakat taban buz mavisi rengini koruyordu.

Air Jordan XI Black-True Red-White:  Siyah, kırmızı ve beyazın mükemmel uyumu, Air Jordan tasarımı ile buluşunca ortaya çıkan bu renk kombinasyonu serinin en çok tercih edilenlerindendi.

Air Jordan XI I.E Low Cobalt: Diğer Air Jordan XI modellerinden hayli farklı görünen bu modelde gövdede fil derisi desenli malzeme ile birlikte yer yer file materyal de kullanıldı. Böylece ayakkabının içinin daha fazla hava alması sağlanıyordu.

Air Jordan XI I.E Low Black-Red: 

Michael Jordan’ın 1988 yılında en değerli oyuncu seçildiği dönemde giydiği Air Jordan 1988 yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Dünya Atletizm Rekorları

Messi’nin kramponları çalındı