in

Air Jordan XII (12) 1997

Michael Jordan efsanesiyle birlikte yükselen bir diğer efsane olan Air Jordan yazı dizisinde efsanenin 12. modeli olan Air Jordan XII’ye geldik. 19.yy modasını andıran çizgileriyle ve ultra-hassas Zoom Air tabanıyla Air Jordan XII stil ve teknolojinin yeni rotasını çiziyordu.

Beşinci şampiyonluk yüzüğüne giden yolda Michael Jordan’ın en unutulmaz maçlarından biri olan 1996-97 sezonu final serisinin 5. maçında sahada Air Jordan XII vardı. Basketbol tarihinde Flu Game olarak bilinen maçtan bir gün önce gıda zehirlenmesi yaşayan Jordan’a doktorlar ertesi günkü maçta oynamasının imkansız olduğunu söyleseler de Utah Jazz’a karşı ilk iki maçı kaybedip 3 ve 4. maçı kazanan takımını yalnız bırakmadı. Bu karşılaşma şampiyonluğa giden yolda büyük öneme sahipti. Ayakta zor durarak çıktığı maçın son çeyreğinde coşan MJ son sayıyı atıp takımının maçı kazanmasını sağladı. Normal sezonda MVP (En Değerli Oyuncu) ödülünü az farkla Utah’lı Karl Malone’ye kaptıran Michael Jordan finallerde MVP ödülünü kazanarak intikamını almış oldu.

1996-97 finallerinin beşinci maçı – Flu Game

Air Jordan XII tasarımıyla yine görenleri şaşırtmaya devam ediyordu. Orta taban ayakkabının arkasına doğru bir daire oluşturuyor, gövde ise şerit şeklinde dikişleriyle bu daireyi çevreliyordu. Bu tasarımıyla Japon Deniz Kuvvetleri’nin gün batımı logosunu andıran ayakkabıyı görenler başını çevirip tekrar bakıyordu.

Kendinden önceki Air Jordan modelleri arasında en dayanıklılarından biri olan Air Jordan XII’nin en büyük dezavantajı kolay kirlenmesi ancak çok zor temizlenmesiydi. Özellikle beyaz tabanlı modeller…

1997 Eylül’ünde Nike, Air Jordan’ı bir alt markası olarak üretmeye karar verdi. Air Jordan XII de bu markanın ilk modeli oldu. İlk kez bir Air Jordan modeli Swoosh veya Nike logosu olmadan üretiliyordu.

Air Jordan XII’nin diğer renkleri

Air Jordan XII Taxi:

1996-97 sezonunun çoğunda Michael Jordan gövdesinin büyük kısmı beyaz, taban ve orta tabanı siyah renk olan bu modeli giydi. Ayakkabının son iki bağcık halkası altın renkli metalden üretildi. Bu ona daha lüks bir görüntü katıyordu.

Air Jordan Original – OG 12 (XII) White – Varsity Red – Black:

Muhtemelen Air Jordan XII modellleri arasında en popüler olanı… Burundan başlayıp topuğun altına kadar uzanan kırmızı tabanı ve bembeyaz gövdesiyle göz alıcı bir model. Jordan bu ayakkabıyı 1997 sezonunda giydi.

Air Jordan Original – OG 12 (XII) Obsidian – White – French Blue

Satışa çıktığı 1997 yılınad hemen her spor ayakkabı severin sahip olmak istediği bir modeldi.

Air Jordan Original – OG 12 (XII) Black – Varsity Red

Michael Jordan’n efsane olan Flu Game maçında bu modelini söyledikten sonra başka bir söze gerek yoktur herhalde. Yukarıdaki videonun 10. saniyesinden 20. saniyesine kadar rahatça görebilirsiniz.

Air Jordan Original – OG 12 (XII) Playoffs

Michael Jordan gibi olmak isteyen hayranları ve basketbol severlerin kendilerini Michael gibi hissetmelerini sağlayan bir model.

Yukarıdaki reklamda Michael Jordan, Air Jordan Playoff modeli giyiyor. Alttaki reklamda ise Air Jordan XII Taxi modelini giyiyor.

Air Jordan serisinin tüm yazıları blogda sizi bekliyor.

bir sonraki yazımızda sizler için Air Jordan 1998’i ele aldık.

2011 Stella McCartney ile tanışın

Maria Sharapova 2011 giysilerini tanıttı