in

Air Jordan XIII (13) 1998

İkinci three-peat’in (üst üste 3. şampiyonluk)son sezonu olan 1997-98 sezonunda Chicago Bulls’un en büyük silahlarından biri Michael Jordan’dı ve efsane Air Jordan XIII’ün üzerinde yükseliyordu.

Normal sezonda 62 galibiyet alan Bulls finallerde Utah Jazz ile karşılaştı. Şampiyonluk maçı olan final serisinin altıncı maçında son 40 saniyeye 3 sayı geride giren Chicago Bulls Michael Jordan’ın çaldığı bir top ve 4 sayısıyla şampiyon ünvanını kazandı. Normal sezon, All Star ve finallerin En Değerli Oyuncusu seçilen, onuncu kez sayı krallığını kazanan ve ikinci kez three-peat yaşayan Jordan’ın sıra dışı başarısına yakışır biçimde Air Jordan XIII’ün tasarımı da sıra dışıydı.

Air jordan XIII’ten bazı detaylar:

Tasarımcı Hatfield, yeni Air Jordan tasarımına “Black Cat” ismini verdiğinde takım arkadaşlarının kendi aralarında Michael Jordan’a siyah panter diye seslendiklerinden habersizdi. Hatfield, Jordan’ın oyun sahasında rakibini ava çıkmış bir panter gibi izlediğini ve ani bir hareketle kimse ne olduğunu anlamadan topu çaldığını görmüş ve gerçekten vahşi görünümlü bir ayakkabı tasarlamıştı. Gövdesinden tabanına kadar farklı tasarlanan Air Jordan XIII’ün yan tarafında bileğe yakın, kedi gözünü andıran hologram, bu yırtıcı tasarımı tamamlıyordu. Yakından baktığınızda hologramın içinde 23 rakamını, jumpman logosunu ve bir basketol topu figürünü görebilirsiniz. Air Jordan XIII’ün tabanı dahi bir kedinin ayağını andıran biçimde tasarlandı.

Air Jordan XIII White-True Red-Black: Air Jordan XIII’lerin en göz alıcı modellerinden birisi olan bu ayakkabı Ray Allen (Jesus Shuttlesworth) ve Denzel Washington’ın (Jake Shuttlesworth) rol aldığı 1998 yapımı He Got Game filminde basketbol maçı sahnesinde kullanıldı.

Air Jordan XIII Playoff: Michael Jordan’ın rüzgar gibi estiği 1998 All Star  ve Playoff maçlarında giydiği ve bu yüzden playoff ismini alan siyah model.

Air Jordan XIII Flint: Satışa çıktığında hemen her yaş grubunun ilgisini çekmeyi başarmıştı.

Air Jordan XIII White-Red: Satışa çıkar çıkmaz renkleriyle oldukça dikkat çekti ve çok hızlı satıldı.

Air Jordan XIII Low Black-Navy Blue: Air Jordan XIII’ün 1998 yazında üretilen alçak bilekli iki modelinden biri. Yüksek bilekli modellerin aksine Ayak bileğinin yan tarafında hologram yerine Jumpman logosu bulunuyordu.

Air Jordan XIII Low Black-Chutney: Bir diğer alçak bilekli Air Jordan XIII.  Hardala yakın rengiyle pek de tutulan bir model değildi.

Air Jordan serisinin 12. modeli olan Air Jordan 1997  ve 14. model olan Air Jordan 1999 yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Diğer Air Jordan incelemeleri için tıklayınız!

Air Jordan 2011’in yeni renkleri

Kilo Verme Egzersizleri Sırasında Nasıl Giyinilmeli

Günlük Rutininize Sporu Nasıl Eklersiniz?