in

Günlük Rutininize Sporu Nasıl Eklersiniz?

Pek çok insanın spor yapmamak için ilk bahanesi vakitsizliktir. Muhtemelen siz de onlardan birisiniz. Bilgisayar başında çalışıyorsanız bize zaman kazandırması gereken bilgisayar ve internetin bütün günümüzü meşgul ettiğini fark etmişsinizdir.

Peki, bu durumu kabullenip hiç hareket etmeden mi yaşamalı? Tabii ki de hayır. Spor için ekstra zaman yaratamıyorsanız günlük aktivitelerinizin içine sporu katabilirsiniz. Nasıl mı? Çok basit…

Eğer bir ofiste çalışıyorsanız

 • Öğle arasında yarım saatlik bir yürüyüşe çıkın. Ofisinizin etrafında birkaç farklı yürüyüş güzergahı belirleyin ve her gün farklı bir yolu kullanın. Havanın dışarıda yürünemeyecek kadar kötü olduğu günlerde de eğer büyük ve katlı bir binada çalışıyorsanız, diğer katlara çıkıp dolaşabilirsiniz.
 • Yöneticinizle görüşüp ofis çalışanlarını sağlıklı yaşama teşvik etmelerini sağlayabilirsiniz. Örneğin iş yerinizde uygun bir yere yapılacak bisiklet park alanı ve duşlar çalışanları işe bisikletle gelmeleri için heveslendirebilir. Ya da şirketin uygun fiyatla anlaşacağı bir spor salonundan çalışanlar günde yarım saat faydalanabilir.
 • İşe yürüyerek gidip gelmeyi deneyin. Eğer ofisiniz eve yürüyemeyeceğiniz kadar uzaksa otomobilinizi ofisten uzak bir yere park edebilirsiniz veya otobüsten birkaç durak erken inerek 10 dakikalık sabah yürüyüşü yapabilirsiniz.

Çocuklar spora engel değil

Evlerin en güzel yanlarından birisi de çocuklardır. Ancak çocuklar getirdikleri sorumluluklarla birlikte ebeveynlerin hayatını da değiştirir. Çoğunlukla da ebeveynler spor yapıyorsa bile çocuk baktıkları gerekçesiyle spor salonuna gitmekten ya da diğer ilgilendikleri aktivitelere vakit ayırmaktan vazgeçerler. Aslında çocuğunuzu da egzersizlerinize katabilirsiniz.

 • Çocuğunuzla birlikte yüzme havuzuna kaydolabilirsiniz. Evinizin bahçesinde ya da parkta çocuklarla oynamanın size ne kadar enerji harcatacağını hayal bile edemezsiniz.
 • Çevrenizde kreş hizmeti veren bir spor salonu varsa siz çalışırken çocuğunuza göz kulak olunduğundan emin olebilirsiniz.
 • Mümkünse çocuğunuzu okula yürüyerek bırakın. Bu şekilde hem kendinize hem çocuğunuzun fiziksel gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Ev işleri çok vaktinizi alıyorsa

 • Haftalık alışveriş programınızı, mağazalara çok sık gidecek şekilde yapın. Böylece alışverişten dönüşte elinizde çok fazla eşya olmayacağından eve yürüyerek dönebilirsiniz.
 • Evinizin yakınındaki yolları öğrenin, çevrenizdeki sokaklarda merdiven varsa buraları kullanmaya çalışın.
 • Eğer yeriniz ve biraz zamanınız varsa eve bir iki egzersiz aleti alın. Örneğin kapıya asılan egzersiz aletleri ucuz olduğu ve yer kaplamadığından bunun için idealdir.

Eğer gün içinde egzersize vakit ayıramıyorsanız

 • Her sabah kalktığınızdan yarım saat erken kalkın ve yarım saatlik kısa bir yürüyüş yapın ya da mümkünse yüzün. Sabah mahmurluğunu atmanız için de iyi bir yöntemdir.
 • Sabah erken kalkmak ve spor yapmak herkes için uygun bir yöntem olmayabilir. O zaman siz de akşamları değerlendirin.  Çoğu insan gibi akşamları televizyon izleyerek geçiriyorsanız izlediğiniz dizinin başlamasından yarım saat önce biraz hareket hiç fena olmaz. Hatta hem egzersiz yapıp hem de televizyon izleyebileceğiniz egzersiz aletleri bulabilirsiniz.

Zaten spor yapıyorsanız şunları deneyin

 • Egzersiz günlüğü tutun. Yaptığınız hareketleri ve süresini kaydedin. Böylece kendinizi ve çalışmanızı iyileştirebilirsiniz.
 • Spor programınızı bazen aksattığınız oluyorsa birlikte spor yapabileceğiniz birisi ile program yapın. Bir randevuyu ekmek daha zor olduğundan sporunuzu da kaçırmazsınız.
 • Sporda kullanabileceğiniz birkaç parça ekstra giysiyi sıkça vakit geçirdiğiniz yerlerde bulundurun. Örneğin işteyken ya da sık görüştüğünüz bir arkadaşınızın evinde hesapta olmayan yarım saatlik boşluk olduğunda bu arayı egzersizle değerlendirebilirsiniz.
 • Hafta sonunuzu hareket edeceğiniz faaliyetler şeklinde planlayın. Örneğin bisiklet turuna çıkmak gibi… Bu hafta içi yapmanız gereken hareketlerin yerini tutmasa da hiç yoktan iyidir.
 • Otomobiliniz varsa, onu mümkün olduğunca evde bırakmaya özen gösterin. Alışveriş listeniz küçükse, otomobil yerine bisikletle markete gitmeyi deneyin.

Air Jordan XIII (13) 1998

Efsane Formalar: 10 Notts County