in

Air Jordan XX3 (2008)

Efsane ayakkabı Air Jordanların tarihine yaptığımız yolculukta 2008 yılına kadar geldik. Michael Jordan’ın forma en çok giydiği numarası 23 olduğu için Air Jordan XX3’ten beklentiler oldukça fazlaydı. Air Jordan firması da bu özel ayakkabının tasarımında yine iki efsane, Michael Jordan ve Tinker Hatfield ile birlikte çalıştı.

Nike’ın sürdürülebilir gelişme ve büyümeyi amaçladığı “Considered Design” (Çevreye Duyarlı Tasarım) politikası çerçevesinde üretilen Air Jordan XX3, Nike ve Air Jordan markalarının sorumlu tutumunun da bir yansımasıydı.

Üretildiği dönemin en komplike tasarımına sahip olan Air Jordan XX3’ün geliştirilmesine diğer tüm modellerden daha fazla araştırma ve geliştirme çalışması yapıldı.

Air Jordan XX3’ün boyamasında bile otomotiv sektöründe kullanılan teknoloji kullanıldı. Gövde tasarımında daha az atık madde içeren materyaller kullanılırken, Nike’ın taban üretimi sırasında ortaya çıkan parçalar da değerlendirildi. Gövdeyi oluşturan dikişlerde 3 boyutlu dokuma yapabilen bir teknoloji kullanıldı. Bu sayede Air Jordan XX3’ün gövde görünümü hem önceki Aİr Jordan modellerinden hem de rakip markalardan çok farklıydı.

Air Jordan XX3’ün orta tabanında maksimum rahatlık için baştan sona uzanan Zoom Air taban ünitesi kullanıldı. Air Jordan XX3’ü Michael Jordan’a çok daha ilişkili yaratmak için ayakkabının taban dokusu, Jordan’ın parmak izi şeklinde tasarlanmıştı. Air Jordan XX3’ün ilginç özelliklerinden birisi de sağ ve sol tekin dilinde farklı tasarımların yer almasıydı. Birinde Jumpman logosu diğer tekinde ise 23 rakamı işlenmişti.

11 farklı renk kombinasyonu ve modeli üretilen Air Jordan XX3, belki de tüm Air Jordan modelleri arasında en güzellerinden biriydi.

Diğer  Air Jordan XX3 renkleri:

Air Jordan XX3 Premier (Jordan 23) White / Titanium – University Blue:

Air Jordan XX3 All Star White / Black – Varsity Red:

Air Jordan XX3 Black / Varsity Red – Stealth:

Air Jordan XX3 White / Stealth / Black / Metallic Gold:

Air Jordan XX3 Old Love White / Varsity Red – Metallic Silver:

Air Jordan XX3 Low White / Varsity Red:

Air Jordan XX3 Low White / Midnight Navy – Silver:

Air Jordan XX3 Chicago Bulls Black / Varsity Red – White:

Air Jordan XX3 UNC Black / University Blue – White:

Air Jordan XX3 Motorsports (Wizards) Black / Varsity Royal – White:

Air Jordan XX3 Finale Black / Varsity Red:

Dünya Kupası topları 2002 – adidas Fevernova

Dünya Kupası topları arşivi – 2006 adidas Teamgeist