in ,

Dünya Kupası topları 2002 – adidas Fevernova

Dünya Kupası toplarında bu hafta sıra 2002 Kore&Japonya Dünya Kupası’nda kullanılan adidas Fevernova’da. Türk futbolunun zirve yaptığı kupa, ilk kez Avrupa ve Amerika kıtası dışında ve iki ülkenin ortak ev sahipliğiyle düzenlendi. Resmi futbol topu olarak da adidas Fevernova seçildi.

31 Mayıs – 30 Haziran arasında oynanan kupaya öncelikle Meksika, Japonya ve Güney Kore ayrı ayrı talip oldu, daha sonra Güney Kore ve Japonya ortaklık kararı alınca Dünya Kupaları tarihinde ilk kez iki ülkenin ortak ev sahipliği yapması kararı alındı.

Brezilya finalde Almanya’yı 2-0 yenerek 5. Dünya Kupası’na ve Dünya Kupaları tarihinde bir rekora uzanırken, Türkiye’de üçüncülük maçında Güney Kore’yi yenerek futboldaki en büyük başarısını elde etti.

Bu kupada altın gol ve son şampiyonun finallere doğrudan katılımı son kez uygulanıyordu. 1998 FIFA Dünya Kupası’nın şampiyonu Fransa, doğrudan katıldığı finallerin grup maçlarında hiç gol atmadan elenince, en kötü son şampiyon istatistiğini çizmiş oldu.

Türk Milli Takımının uluslararası arenada en büyük başarıyı yakaladığı bu Dünya Kupası’nda oyuncumuz Hakan Şükür, Güney Kore’ye 11. saniyede attığı golle, Dünya Kupaları tarihinin en hızlı golcüsü oldu.

Bu kupanın en çok konuşulan yıldızları arasında üst üste 3 Dünya Kupası finali oynayan Brezilya’nın kaptanı Cafu’yu; üst üste 5 Dünya Kupası’nda 5 farklı ülkeyi çalıştırma başarısı gösteren Bora Milutinovic’i; ilginç saç şekliyle Türkiye’de fenomen olan Ümit Davala’yı ve devrim niteliğindeki tasarımıyla adidas Fevernova’yı sayabiliriz.

1978 Dünya Kupası’ndan beri kullanılan adidas Tango tasarımının tamamen dışına çıkan Fevernova, üçgen benzeri büyük şekillerden oluşan bir tasarıma ayrıca daha düz ve hızlı yol almasını sağlayan bir teknolojiye sahipti. Renklerini ve desenlerini Asya kültüründen alan adidas Fevernova, rüzgar tüneli testlerinden geçirilerek oyun esnasında rüzgardan en az etkilenecek şekilde geliştirildi. Çok ünce sentetik köpükten bir katman ve üç katmanlı örme gövdeden oluşan adidas Fevernova, adidas’ın o güne kadar ürettiği futbol topları arasında en doğru gideniydi. Sentetik köpük katman içine mikro ölçekte gaz balonları yerleştirilmişti. Gaz dolu mikro hücrelerin tamamı eşit boyda, oldukça esnek ve sıra dışı dayanıklılıktaydı. En dış katman, özel sentetik poliüretan ve doğal kağuçuğun birleşiminden oluşmuştu.

adidas Fevernova’nın iç dikişleri, sentetik raşel kumaştan, sıkı dokunmuş bir ağ şeklindeydi. Süngerimsi katmanın elastik hafızası, topun geri sekme yeteneğini önemli ölçüde artırmıştı. Böylece şut çekildiğinde top çok hızlı ilerliyordu.

Bazı oyuncular adidas Fevernova’nın çok hafif olmasından şikayet etseler de 2002 Dünya Kupası muhteşem gollere sahne oldu.

Baştan sona kırmızı

Air Jordan XX3 (2008)