Menu
in

Alkol ve Spor İlişkisi

Spor yaptığınızda vücudunuz büyük ölçüde çalışır ve bu esnada çok fazla enerji kullanır. Bu nedenle egzersiz yaptıktan sonra özellikle kaslarınızın toparlanması gerekir. Bunun yanı sıra alkol aldığınızda da vücudunuzu  çalıştırmış olursunuz. Çünkü alkol, vücudun hızla kurtulmak istediği bir maddedir. Karaciğer, tüketimden hemen sonra alkolü parçalamaya başlar. Vücut alkolü parçalamakla meşgul olduğundan spora veya spor sonrası iyileşmeye daha az enerj, ayırır. Spor ve alkol birlikte tavsiye edilen bir şey değildir. Ayrıca, alkol ile egzersiz yaparsanız sağlığınız için çeşitli riskler vardır. Sadece bir bardak içseniz bile egzersizden hemen sonra alkol almak da sağlıklı değildir.(1)

Egzersizden Önce Alkol Alırsanız Ne Olur? 

Alkolle egzersiz yaparsanız, daha az dayanıklılık ve güce sahip olursunuz. Alkol kalp atış hızını artırır ve böbrekler daha fazla çalıştığı için daha sık idrara çıkmanıza, bu da nemi daha hızlı kaybetmenize neden olur. Dehidrasyon nedeniyle dayanıklılığınız azalır. Alkollü spor yaptığınızda, kendinize zarar verme olasılığınız daha yüksektir. Alkol bir narkotiktir, acı hissinde azalmaya sebep olur. Bu nedenle alkol alıp sonra egzersiz yaparsanız farkında olmadan sınırlarınızı aşabilirsiniz. Ayrıca, alkol tüketiminden sonra yapılan egzersiz esnasında kaza geçirme olasılığınız daha yüksektir. Alkol, görme ve duyma yetilerinizde yavaşlamaya sebep olabilir ve daha yavaş tepki verirsiniz. Alkolle genellikle daha fazla risk alırsınız. Bu da kaza riskini artırır ve başkalarını da tehlikeye atabilirsiniz.(2)

Egzersizden Sonra Alkol Alırsanız Ne Olur? 

Egzersizden sonra alkol alırsanız, vücudunuz daha yavaş iyileşir. Egzersizden sonra vücudunuz atık ürünleri temizler ve küçük yaralanmalar iyileşir. Alkol içtiğinizde, vücudunuz önce alkolü parçalar ve iyileşmeye daha az dikkat eder. Bu nedenle onarım daha uzun sürer. Örneğin, kas ağrısı, yaralanmalar ve yorgunluk nedeniyle ağrılarınızda artış olabilir. Egzersizden önce alkol alsanız bile vücudunuzun iyileşme süresi egzersizden sonra da yavaşlar.(3) 

Egzersiz yaptıktan hemen sonra alkol tüketildiğinde ise kas ağrıları kendini daha çabuk gösterir. Çünkü spor sırasında kaslarda laktik asit üretilir. Egzersizden sonra vücudunuz laktik asidi tekrar temizler. Bu nedenle spor sonrası alkol alımında bu temizlik süreci uzar. Kaslarınızda daha uzun süre laktik asit bulunduğundan daha fazla kas ağrısı çekebilirsiniz.(3)

Antrenmandan sonra alkol almak dehidrasyon riskini artırır. Bir bardak alkol alıp, egzersiz ayakkabısı giyip ufak bir antrenman yapacağım deseniz dahi normalden fazla terlersiniz. Böbrekleriniz daha fazla çalıştığı için sıvı da kaybedersiniz. Daha sık ve daha fazla idrara çıkmanız gerekir. Egzersizden sonra yeterince su veya taze içecek tüketmek önemlidir. (5)

Spor sonrası alkol aldığınızda vücudunuzdaki şeker miktarı azalabilir. Çünkü vücudunuz egzersiz sırasında enerjiye dönüştürmek için şeker kullanır. Alkol içmek daha da fazla şeker tüketimine yol açar. Çünkü vücudunuzun alkolü parçalamak için ekstra şekere de ihtiyacı vardır. Alkoldeki şeker miktarı sahip olduğunuz stoğu yenilemek için yeterli olmayabilir. Eğer vücudunuzda az şeker varsa kendinizi çok yorgun ve uykulu hissedebilirsiniz. Bu nedenle egzersizden sonra karbonhidrat açısından zengin bir yemek yemek önemlidir. (3) Bununla birlikte egzersizden sonra genellikle mideniz boş olur. Bu durumda alkol tüketirseniz kanınıza daha hızlı ulaşır ve alkolün baş dönmesi ve mide bulantısı gibi etkileri daha hızlı görülebilir.

Alkolün Kas Gelişimine Etkisi Nedir? 

Sık sık egzersiz yapıyor, daha zinde ve daha kaslı olmak istiyorsanız, alkol almamanız tavsiye edilir. Çünkü formda kalmak ve daha fazla kas inşa etmek için vücudunuzun egzersizden sonra düzgün bir şekilde toparlanabilmesi gerekir. Çok fazla alkol (1-2 standart bardaktan fazla) bu iyileşmeyi engeller. Alkol ayrıca vücudunuzun yeni kas dokusu oluşturmasını da zorlaştırabilir. (4)

Siz de alkol tüketiminizi sıfırlayarak ya da azaltarak spor antrenmanlarınızdan daha fazla verim alabilirsiniz. Ayrıca konfor ve performansınızı artırmak için spor ayakkabı, ter emici spor eşofman ve koruyucu ekipmanlara barcin.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar

1- https://www.allesoversport.nl/artikel/alcohol-slecht-voor-herstel/ 

2- https://www.alcoholinfo.nl/effecten/teveel-drinken-directe-effecten 

3- https://www.alcoholinfo.nl/effecten/afbraak-van-alcohol 

4- https://www.alcoholinfo.nl/gezondheid/is-alcohol-schadelijk-voor-de-spieren 5- https://www.allesoversport.nl/artikel/factsheet-hydratie/

Yorum Yazın

Exit mobile version