in

Sürdürülebilir Sağlıklı Yaşam Nedir?

Sürdürülebilir Sağlıklı Yaşam Nedir?

Doğal kaynakların hızla tükendiği, buna karşılık enerji ihtiyacının da giderek arttığı günümüzde sürdürülebilir yaşam felsefesi her zamankinden daha fazla önem arz eder. Yeryüzündeki kısıtlı kaynakları tasarruflu şekilde kullanmak, tüketim alışkanlıklarını düzenlemek ve çevresel tahribatı minimuma indirmek ise sürdürülebilir yaşam kavramı için son derece önemlidir. Son yıllarda sivil toplum kuruluşları, büyük şirketler, vakıflar ve dernekler sürdürülebilir yaşamı destekleyen adımlar atmış durumda. Ancak çevre dostu bir yaşam için bireysel eylemler de oldukça önem taşır. Peki, sürdürülebilir yaşam için kişisel olarak neler yapılabilir?  

Sürdürülebilir Sağlıklı Yaşam Nedir?

Çevre Dostu Kıyafetler Tercih Edin

Son yıllarda küresel çapta hızla büyüme kaydeden giyim sektörü, çevresel kirlenme konusunda zararlı etkilere sahip. Özellikle hazır giyim endüstrisi, toksik atık oluşumu ve su kaynaklarına verdiği zarar ile adından söz ettirir. Tüm bunlara karşın son dönemlerde çevre bilinci yüksek markalar sürdürülebilir kıyafet çeşitleri ile ekolojik üretime yönelmiş durumda. Bazı spor markaları da bu ekole katılmaya başlamıştır, adidas ayakkabı çeşitlerine göz atarak sürdürülebilir modelleri görebilirsiniz. 

Hem modayı hem de sistemi değiştirmeyi amaçlayan söz konusu ürünlerde, sıfır atık üretim politikasından organik giyim unsurlarına kadar her detaya incelikle yaklaşılır. Siz de giyim ürünleri satın alırken çevreye duyarlı üretim yapan markaları ve pamuk oranı yüksek üretilen kadın ve erkek giyim modelleri tercih ederek sürdürülebilir yaşama katkı sunabilirsiniz. Pamuk oranı yüksek ürünlerde

Tüketim Ürünleri Satın Alırken İhtiyaçlarınızı Belirleyin

Günümüzde her türlü tüketim ürününün üretilmesinde kullanılan enerji kaynakları çevreye zarar verme potansiyeli taşır. Üretim sürecinde kullanılan su, elektrik ve diğer enerji kaynakları gereğinden fazla olduğunda çevreyi kirletir. Yine üretim sırasında fabrika bacalarından çıkan zararlı emisyon gazları da biyolojik çeşitlilik üzerinde istenmeyen etkiler doğurur. Bunları bireysel olarak önlemenin yolu ise tüketim ürünlerinde dikkatli seçimler yapmaktır. Tek kullanımlık ürünler yerine sürdürülebilirliğe katkı sunan materyallerden yapılmış ürünler seçmek, geri dönüştürülebilir paketler tercih etmek önemli detaylar arasında bulunur.

Su Tüketimine Dikkat Edin

Bir kişinin duştayken ortalama olarak 120 litre su tükettiğini biliyor muydunuz? Fazla su tüketimi dünya genelinde sınırlı olan su kaynakları açısından ciddi bir tehdit oluşturur. Bireysel su tüketimine dikkat etmek ve bu konuda bilinçli davranmak fazla tüketimi önlemenin en basit yolu. Bunun için birkaç gün ne kadar su tükettiğinize dikkat ederek gereksiz su harcamalarınızı not alabilir ve bu konuda daha özenli olabilirsiniz. Su tasarruflu duş başlıkları tercih etmek, bulaşık makinesini tam dolduğunda çalıştırmak, bulaşıkları elde yıkamak yerine bulaşık makinesinde yıkamak ve diş fırçalarken suyu kapatmak tasarruf adına yapabilecekleriniz arasında.

Sürdürülebilir Beslenme İlkeleri Edinin

Sürdürülebilir yaşamın en önemli konularından biri de sürdürülebilir beslenme ilkeleri benimsemektir. Her yıl milyarlarca ton gıdanın çöpe atıldığı düşünüldüğünde sürdürülebilir beslenme kavramının önemi de kendini gösterir. Bu nedenle gıda israfının önüne geçmek çok önemlidir. Örneğin, canlı balık çeşitlerini korumak için her balık türünü sezonunda yemek, gereğinden fazla yemek tüketmemek ve geri dönüştürülebilir seçeneklere yönelmek bazı bireysel eylemler arasında sayılabilir.

Enerji Tasarrufuna Önem Verin

Günlük hayatınızda enerji tasarrufuna önem vererek sürdürülebilir sağlıklı yaşama önemli ölçüde destek olabilirsiniz. Evinizde tasarruf yapmanız için sayısız seçeneğe sahipsiniz. Yeni bir eve taşınırken kullandığınız malzemelerin enerji tasarruflu olmasına, havalandırma ve ısı sistemlerinin çevre dostu özellikler sergilemesine dikkat edebilirsiniz. Bunun yanında gün boyu kullanmadığınız ışıkları ve cihazları kapalı tutmak, enerji tasarrufu sunan cihazlar seçmek, programlanabilir termostatlar kullanmak, kurutma makinesi yerine çamaşırları asarak kurutmayı tercih etmek, klima ve ısıtıcı kullanımını minimumda tutmak kişisel olarak alabileceğiniz önlemlerdir.Sürdürülebilir yaşam alışkanlıklarını sporla destekleyerek kendinizi daha zinde ve enerjik hissedebilirsiniz. Siz de Barcin.com ’un dünyaca ünlü markaları arasından favori spor kıyafetlerinizi ve ekipmanlarınızı hemen belirleyerek sağlıklı bir hayata adım atabilirsiniz.

Alkol ve Spor İlişkisi

Alkol ve Spor İlişkisi

Sağlıklı Beslenmenin Psikolojimize Etkisi

Sağlıklı Beslenmenin Psikolojimize Etkisi