Menu
in

Altın Bidon Ödülleri (Bidone D’oro)

Altın bidon ödülleri (Bidone d’oro) İtalya’da yayın yapan Radio Rai 2 tarafından 2003 yılından günümüze kadar her sene verilen bir ödüldür. Altın bidon ödülleri İtalya Serie-A’da top koşturan futbolculara verilir. Ödülün adaylarının başında, o sene yüksek bonservis bedelleri ile takımlara transfer olan ve beklentileri karşılayamayan oyuncular gelir. Altın bidon ödülünün adaylarından diğerleri kuşkusuz o sene takımına katkı yapamayan sahada varlık gösteremeyen, sezon başında takımın vazgeçilmez oyuncusu olarak tabir edilen yıldızlardır. Şu anda ülkemizde de top koşturan futbolcularda bu ödüle sahip olmuştur. Altın bidon ödüllerine sene sene göz atalım.

İlk ödül 2003 yılında verildi. Ödülü o sene büyük beklentiler ile Milan’a transfer olan Rivaldo 2003 yılının altın bidon ödülüne layık görüldü. Rivaldo Milan formasını terlettiği 2002-2004 sezonları içerisinde çıktığı 22 maçta sadece 5 gol atmayı başarabilirken İtalya macerasında umduğunu bulamadı. Altın bidon ödüllerinin o seneki plaseleri Perugia’da top koşturan Libyalı Al-Saadi Gaddafi ve Udinese’de top koşturan Alman Carsten Jancker. Bu arada Al-Saadi Gaddafi için ufak bir parantez açalım. Al-Saadi Gaddafi geçtiğimiz aylarda yaşamını yitiren eski Libya Lideri Muammer Gaddafi’nin üçüncü oğlu.

2004 yılına geldiğimizde Altın Bidon ödüllerinin o seneki birincilik kürsüsündeki futbolcusu bir defans oyuncusu. Chievo’nun 7.5 M Euro ile Juventus’a verdiği Nicola Legrottaglie. O sene sakatlıklar ve cezalarla da savaşan Nicola beklentileri karşılayamadı ve altın bidon ödülüne layık görüldü. 2004 yılındaki plaseler İnter Milan forması giyen Christian Vieri ve Juventuslu Alessandro Del Piero.

Takvim yaprakları 2005 yılını gösterdiğinde Radio Rai 2 Altın Bidon listesinin en başında yine bir İtalyan yer alıyordu. 2004-2005 yılında Seria-A puan sıralamasını, 18 beraberlik gibi bir rakamla 3. sırada tamamlayan İnter takımının golcüsü Christian Vieri 2005 yılının altın bidonu seçildi. Kuşkusuz bu değerlendirmede Vieri’nin attıklarının yanında en çok kaçırdığı pozisyonlar ile o seneye damgasını vurması etkili oldu. Toplamda 16 gol atmasına karşın Vieri beklentileri karşılayamadı. Altın bidon ödüllerinin 2005 yılı plaseleri Santiago Solari ve Antonio Cassano.

2006 yılında yine bir İnter Milanlı futbolcu Adriano bu ödüle layık görüldü. 2006 yılında Serie-A’da çıkmış olduğu 30 maçta 12 gol atabildi. O sene çıkmış olduğu 47 karşılaşmada ise toplam 18 gol attı. Saha içinde beklentileri karşılamayan Adriano saha dışındaki özel yaşamı ile çok konuşulan bir isim haline geldi. 2006 yılındaki Altın bidon ödülünün plaseleri Alberto Gilardino ve Ricardo Oliveira oldu.

2007 yılındaki Altın bidon ödüllerine Serie-A’da top koşturan Brezilyalı futbolcular damgasını vurdu. Sıralamadaki tüm basamaklarda Brezilyalı bir futbolcu oylama sonucunda kendisine yer buldu. Birincilik kürsüsünü 2006  yılının altın bidonu Adriano yine kimselere bırakmadı. O sene Serie-A’da çıkmış olduğu 30 karşılaşmada sadece 5 gol atabildi ve taraftarlarını hayal kırıklığına uğrattı. İnter Milan şampiyonluk ipini göğüslemişti fakat Radio Rai 2,  Adriano’nun potansiyeline ulaşamamasını ve takıma katkıda bulunamamasını gözden kaçırmadı . 2007 yılı Altın Bidon ödülleri sonunda ard arda üçüncü kez İnter Milan forması giyen bir futbolcu altın bidon ödülü almış oldu. 2007 yılının plaseleri Adriano’nun vatandaşları Milanlı kaleci Dida ve Milan’a o sene transfer olan efsane golcü fenomeno Ronaldo.

2008 senesinin Altın bidon ödüllerine geldiğimizde, Türk futbolseverlerin yakından tanıdığı ve günümüzde ekran başından izleme fırsatı bulduğu Portekizli ünlü oyuncu Ricardo Querasma Altın bidon kürsüsünün ilk sırasında kendine yer buldu. 2008-2009 sezonuna flaş transferler ile başlayan İnter takımının en önemli transfer hamlelerinden birisi de Ricardo Querasma idi. Portekizli oyuncu 18m€ artı İnter’in gelecek vadeden isimlerinden Pele’yi bonservisi ile Porto kulubüne verilmesi şartları ile İnter takımına dahil oldu. Büyük beklentiler uyandıran bu transfer ne yazık ki büyük bir hüsrana dönüştü. Çok yetenekli olmasına rağmen sahadaki taktik disiplinsizliği ile Mourinho’dan fazla forma şansı bulamadı. İnter forması ile 13 maçta sadece 1 gol atabildi. Büyük umutlarla transfer olan Ricardo Querasma 2008 yılının Altın bidonu oldu. İnter takımından ard arda dördüncü kez bir oyuncu yine Altın bidon kürsüsünün en tepesinde yer aldı. Kürsüdeki diğer basamakları ise daha önce yılın altın bidonu seçilmiş Christian Vieri ve Adriano doldurdu.

2009 yılının Altın bidonu ise yine tanıdık bir isim. Şu an Galatasaray’da kiralık olarak  forma giyen ”Pitbull” lakabına sahip ünlü Brezilyalı futbolcu Felipe Melo 2009 yılının Altın bidonu seçildi. Felipe Melo futbola Flamengo takımında başladı. 2008-2009 sezonunda top koşturduğu Fiorentina takımında başarılı performansı ile tüm dikkatleri üzerine çekti. Bu perfomans sayesinde Brezilya milli takımına kadar yükseldi ve o sezonun transfer döneminin gözdesi haline geldi. 25m€ gibi astronomik bir ücretle Fiorentina’dan Juventus’a geçen Brezilyalı futbolcu Fiorentina’da göstermiş olduğu patlamayı Juventus takımında gösteremedi ve Radio Rai 2 yetkililerinin Altın bidon ödülleri için menziline girmiş oldu ve oylamalar sonucunda 2009 yılının Altın bidonu seçildi. Altın bidon ödüllerinin plaseleri ise geçen yılın kürsüdeki ilk sırayı alan oyuncusu Ricardo Querasma ile yine o sezon büyük umutlar ile Lyon’dan Juventus’a transfer olan Portekizli oyuncu Tiago Mendes oldu.

2010 yılına geldiğimizde Serie-A’da takımlar değişti, futbolcular değişti, kulüp yöneticileri değişti belki bu ödülleri düzenleyen Radio Rai2 çalışanları bile değişti fakat değişmeyen iki şey vardı; Birincisi İnter yine şampiyondu ve üst üste 5. kez şampiyon olmuştu, ikincisi ise bu sefer Roma takımında yer almasına karşın yine Adriano yılın Altın bidonu seçilmişti.  Adriano Roma takımı ile çıkmış olduğu 5 karşılaşmada hiç gol atamadı ve yine kürsüdeki birincilik basamağını kimselere bırakmadı. Geriye dönüp Altın bidon tarihine kısaca göz atacak olursak Adriano 2010 yılındaki ödülü ile Altın bidon tarihinde 3 birincilik ve 1 üçüncülük performansı ile adeta damgasını vurmuştur.

Geçtiğimiz haftalarda 2011 yılının Altın bidon ödülleri de açıklandı. 2011 yılında, düzenlendiği günden bu yana ilk kez bir Arjantinli oyuncu yılın Altın bidonu seçildi. O isim İnter’de top koşturan Diego Milito idi. İnter ve Milito için 2010 yılında yaşanan Lig ve Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunu içinde barıdıran muhteşem başarılar, 2011 yılında tekrarlanamadı. Takım ile Milito’nun performanslarının düşüşünde kuşkusuz Jose Morinho’nun 2010 yılı sonunda Real Madrid’e geçmesi ilk faktördü. Bu düşüş sonucunda 2011 yılının Altın bidonu Diego Mlito seçildi. İkincilik kürsüsünde 2010 yılı Altın bidon ödülleri ikincisi Amauri yer aldı. Üçüncülük basamağında ise Juventusa büyük umutlar ile Cska Moskova’dan transfer olan Milos Krasiç yer aldı.

Altın bidon ödülleri birincilik kürsüsüne en çok oyuncu veren takım İnter oldu. Toplamda 5 kez İnter takımında forma giyen futbolcu Altın bidon ödüllerinin birincilik kürsüsünde kendisine yer buldu. Listedeki kürsülerde 10 kez ile en çok Brezilyalı futbolcular yer aldı. Altın bidon ödülünü en çok kazanan futbolcu ise Adriano oldu.

Yorum Yazın

Exit mobile version