Menu
in

Amerikan Futbolu Kuralları – Nasıl ve Kaç Kişiyle Oynanır?

Amerikan futbolu, Türkiye’de genelde üniversitelerin kurduğu takımlar arasında oynanır. Ülkemizde bu spor dalı resmi olarak “Korumalı futbol” şeklinde de bilinir. Peki birçok kişi tarafından merak edilen Amerikan futbolu nedir? Amerikan futbolu nasıl oynanır? Buyrun birlikte inceleyelim.

Amerikan Futbolu Nedir?

Amerikan futbolu, el ile oynanır. Temelde topun rakip takımın kalesinden geçirilmeye çalışılmasına dayalıdır. Bu açıdan futbol ile benzerlikleri mevcuttur. Ancak detaylarında büyük farklılıklar söz konusudur. Amerikan futbolunda topu rakip takımın kalesinden geçimenin iki yolu vardır. Bunların ilki oyuncunun kendi takım arkadaşlarıyla paslaşmasıdır. İkincisi de rakip takımda bulunan oyuncuların arasından koşup kaleye varmasıdır.

Amerikan futbolu; sert mücadeleler üzerine kuruludur. Bu nedenle oynaması pek de kolay olmaz. Hücum ve savunma takımları arasında yapılan bu sert müdahalelerden dolayı Amerikan futbolu günümüzde “mücadele futbolu” şeklinde de ifade edilir.

Amerikan Futbolu Nasıl Oynanır?

Oyunun nasıl oynanacağını öğrenmek için öncelikle Amerikan futbolu kaç kişi ile oynanır sorusunun yanıtını bilmek gerekir. Bu oyunca her iki takım da 11 kişiden oluşur. Takımların sahaya dizilmesinin ardından da oyun başlar. Hakemler, tıpkı futbol maçlarında olduğu gibi saha atışı yaparak oyuna hangi tarafın başlayacağını seçer.

Yapılan bu saha atışının ardından topu yakalayan takım oyuncusu; topu rakip sahaya doğru sürebilir. Ayrıca dizini yere koyup 20. yardadan yeni hücum da başlatabilir. Bu oyunun mantığı futbol ve hentbol ile bir hayli benzerdir. Amerikan futbolunda top ile rakip sayı bölgesine girildiği zaman 6 sayı alınır. Sayı alan takım oyunu yeniden başlatır.

Amerikan Futbolu Kuralları ve Cezaları

Amerikan futbolu kuralları, lige ya da takıma göre değişiklik gösterebilir. Ancak liglere göre değişmeyen bazı temel kurallar da vardır. Bu kurallar aslında kural dışı hareketleri kapsar. Yasak hareketlerin yapılması sonucunda ceza verilir. Amerikan futbolu kuralları ve cezaları kısaca şu şekildedir:

 • Pasa Müdahale: Rakip takımda yer alan oyuncunun pası tutmak için şansı varken yapılan müdahaleye ceza verilmesidir.
 • Yanlış Başlangıç: Başlangıç noktasında topun oyun kurucu tarafından tutulmadan önce hücuma başlanmasıdır.
 • Hedefleme: Savunmasız haldeki bir oyuncuya vuran oyuncunun ceza almasıdır.
 • Sportmenlik Dışı Davranış: Rakip oyuncuya topsuz haldeyken yapılan müdahaleye ya da herhangi bir noktada hakeme karşı yapılan temas sonucunda verilen cezadır.

Amerikan Futbolu Pozisyonları ve Oyuncu Mevkileri

Amerikan futbolu pozisyonlar, iki takım için de farklılık gösterir. Bu noktada takımlar, oyuncular ve görevleri şu şekilde sıralanabilir:

Amerikan Futbolunda Hücum Mevkileri ve Oyuncuları

 • Quarterback: Hücumda oyun kurucudur.
 • Wide Reciever: Hücumda oyun kurucunun atmış olduğu pası tutar. Sağ ve sol kanatta şeklinde iki adet oyuncu bu mevkide yer alır.
 • Halfback: Hücum takımında orta sahada görev yapar.
 • Center: Oyun başlangıcında topu kurucuya atar.
 • Guard: Rakip takımdaki savunma oyuncularını engelleyip kendi hücum oyuncularına yer açar.
 • Tight End: Wide reciever mevkideki oyuncunun sağ arka çaprazında durur. Duruma göre rakip hücumcuları engelleyebilir.
 • Tackle: Kendi oyun kurucusunu korur.

Amerikan Futbolunda Savunma Mevkileri ve Oyuncuları

 • Fullback: Savunma kısmıda orta sahanın arkasında durur.
 • Defensive End: Rakip takımdaki oyun kurucuyu yakalayıp durdurur.
 • Defensive Tackle: Rakip takımın hem guard hem de center oyuncularını savunur.
 • Cornerback: Rakip takımdaki wide reciever oyuncularını savunur.
 • Strong Safety: Rakip takımın güçlü kanat bölgesinde çizgiyi savunur.
 • Linebacker: Defensive end ve tackle oyuncularının arkasında durur. İkincil savunma hattı kurar.
 • Free Safety: Rakip takımın zayıf kanat bölgesinde çizgiyi korur.

Amerikan Futbolu Kaç Saat Sürer?

Amerikan futbolu maçları toplamda 4 çeyrek halinde oynanır. Her çeyrek 15 dakika sürer. Yani bir maç toplamda 60 dakika oynanır. Ancak oyun top yere düştüğünde durduğu için maçlar genelde üç buçuk saat civarı sürer. Eğer maç; beraberlikle sonuçlanırsa 10 dakikalık bir süre ilave edilir. Amerikan futbolu son derece yoğun bir efor gerektirir. Bu nedenle çeyrek süresi çocuk liglerinde ya da amatör liglerde genelde kısaltılır. İlk iki çeyreğin sonunda ilk yarı sona erer. Ardından 15 dakika ara verilir.

Siz de spor sırasında kullanacağınız ekipmanlar ve daha fazlası için Barcin.com’u tercih edebilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version