in

Antioksidan Ne Demek? & Sporcularda Kullanımı Antioksidan Kullanımı

Antioksidan sağlıklı yaşam için gerekli takviyelerdendir. Vücuttaki hücrelerin temel işleyişine devam etmesinde önemli bir role sahiptir. Ayrıca, hastalıklardan korunma, bağışıklığı yüksek tutma açısından da vücut sağlığında önemli yer tutar. Antioksidan nedir, ne işe yarar? Doğal antioksidan nedir? En güçlü antioksidan nedir? Bu konuda merak ettiklerinize gelin birlikte bakalım.

Antioksidan Nedir?

Antioksidan, vücudun bağışıklığı ve hastalıklara karşı mücadele etmesinde önemli rol alan, hem besin yoluyla doğal olarak alınabilen hem de vücudun hücrelerinde üretilebilen kimyasal bir maddedir. Bu maddenin vücuttaki varlığı hem sağlıklı yaşam için hem de hastalıklardan korunmak adına oldukça önemlidir (1).

Antioksidan Ne İşe Yarar?

Antioksidan vücudun yaşamsal faaliyetleri yerine getirmesi sırasında hem metabolizmanın çalışması hem de bağışıklığın güçlendirilmesi için etkin rol oynar. Bu bileşiklerin temel faaliyeti vücuttaki hücrelerde ortaya çıkan atık maddelerin zararlı etkilerine karşı vücudun korunmasını sağlamaktır.

Vücut metabolik faaliyetleri yerine getirirken hücrelerde yapım, yıkım olayları gerçekleşir. Bu faaliyetler bir döngü halinde devam ederken hücre içerisinde vücuttan uzaklaştırılması gereken atık maddeler meydana gelir. Bu besinlerin vücuttan uzaklaştırılması zarfında hücre veya organizma içerisinde bu atıkların zararlı yan etkilerinden korunmak için antioksidan bileşikleri görev alır. Vücuttaki toksik maddelerle mücadele ile hastalıklardan korunmak, bağışıklığı kuvvetlendirmek adına antioksidanın insan sağlığına etkisi yüksektir. Bu bileşik, besinler aracılığıyla doğal yollardan vücuda alınabilir. Aynı zamanda, metabolik faaliyetlerde hücrelerde de üretilebilir (1).

Antioksidan Beslenme Nedir?

Antioksidan beslenme, bu bileşik açısından zengin gıda maddelerinin vücuda alınmasıdır. Doğal yollarla besinler ile alınan antioksidanın vücuda pek çok yararı vardır. Bu maddenin vücutta gereğinden az miktarda bulunması sonucunda hücreler dış etkenlere açık hale gelebilir. Vücuttaki hücrelerde yer alan serbest radikaller olarak ifade edilen hasar verici moleküllerin temizlenmesinde antioksidan beslenmenin etkisi yüksektir. Serbest radikalleri doğal yollarla temizlemede etkili olan antioksidan açısından zengin besinlerin tüketilmesi, vücut sağlığı açısından gereklidir (2).

Antioksidan Besinler

Vücuttaki antioksidan oranını artırmak için bu maddenin fazla olduğu besinler tüketilerek bileşiğin vücuda doğal yollardan alınması önemlidir. Doğadaki en güçlü antioksidan olarak bilinen zencefil gibi baharatların yanı sıra çilek,  böğürtlen, ahududu, likopen, balık, yumurta, ananas, ıspanak, yeşil çay, nar ve nar suyu, ceviz,  sarımsak, portakal ve greyfurt, kahve, havuç, lahana antioksidan içeriği yüksek besinlerdir (2).

Sporcularda Antioksidan Kullanımı

Sporcularda bağışıklık fonksiyonlarını korumak adına ihtiyaç duyulan besinler dengeli bir diyet ile karşılanmalıdır. Diyet yaparken sporcunun dengesiz ve düzensiz beslenmesi, vücudun bağışıklık sistemi üzerinde zararlı etkilere yol açabilir. Sporcularda immun sisteminin güçlendirilmesi için antioksidan kullanımı gereklidir. Doğal antioksidan ağırlıklı beslenme sporcular için önemlidir. Doğal antioksidan nedir diye bakıldığından vücuda besinler aracılığıyla bu bileşiğin alınması olarak tanımlanabilir (3).

Sporcular, uzun ve tempolu egzersizler gerçekleştirirler. Bu faaliyetlere bağlı olarak immün hücre fonksiyonlarında bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu tip durumlarda serbest radikaller vücut savunmasının bozulmasına, redoks dengesinin azalmasına neden olabilir. Redoks dengesi bozulduğunda vücudun çizgili kas grubunda hücre performans düşüklüğü meydana gelebilir. Nihayetinde antioksidan takviyesi, çizgili kaslarda bozulan redoks dengesini düzenlemeye yardımcı olur. Egzersiz sonrası toparlanma adına antioksidan kullanımı sporcularda oldukça yaygındır (3).

Özellikle kuvvet antrenmanları, direnç egzersizlerini takiben antioksidan kullanımı sağlanmalıdır. Kas hasarı, kas ağrılarında bu maddenin takviyesi sayesinde önemli ölçüde azalma meydana gelir. İmmün sistemindeki hücrelerin temel fonksiyonlarını yerine getirmesi açısından da bu bileşiğin zengin olduğu besinlerin tüketilmesi gerekir (3).

Spor antrenmanlarında antioksidan takviyesi ile vücudunuzu güçlendirmek önemlidir. Aynı zamanda, spor yapmak için gerekli ekipmanların kullanılması da antrenmanlar için gereklidir. Sağlıklı yaşamın temeli olan spor antrenmanlarını yapmak için ihtiyacınız olan tüm ekipmanlara Barcin.com aracılığıyla sahip olabilirsiniz.

Kaynakça

1.https://www.medicalpark.com.tr/antioksidan-nedir/hg-2687

2.https://www.medicana.com.tr/saglik-rehberi-detay/15362/antioksidan-nedir

3.http://acikerisimarsiv.selcuk.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/123456789/6615/267100.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Kampa Gitmeden Göz Atman Gereken Kamp Malzemeleri Listesi

D Vitamini Ne İşe Yarar? & D Vitamini İle Sporun Arasındaki İlişki