Menu
in

Antrenman Merdiveni Ne İşe Yarar?

Merdiven çıkmak ya da benzer şekilde step tahtası pek çok kasınızı çalıştırır ve en önemlisi çeviklik kazanmanıza yardımcı olur. Bu nedenle basamakları farklı amaçlar için düzenlenmiş, dikey ve yatay olarak konumlandırılarak kullanılan birçok antrenman merdiveni mevcuttur. Yatay merdivenler, hız ve agility merdivenleri olarak da adlandırılır. Amaç, zeminde belirli bir doğrultuda basamaklara basmadan hızla ilerlemenizi sağlamak ve sonucunda ise çeviklik kazanmaktır. Bu tür merdivenler kondisyonunuzu ve ayak hareketlerinizi geliştirmek için ideal özelliklere sahiptir. Gelin antrenman merdiveni çeşitlerine ve bu ekipmanlarla ne tür egzersizler yapabileceğinize birlikte göz atalım.

Antrenman Merdiveni Nedir?

Antrenman merdiveni, birçok güç, hız, çeviklik ve esneme egzersizi yapmanızı sağlar. Ayrıca rehabilitasyon eğitimi ve çeşitli fizik tedavi türleri için ideal bir tamamlayıcıdır. Farklı spor branşları için yatay ve dikey kullanıma uygun çeşitli merdiven türleri mevcuttur. Örneğin dikey olanlar tırmanma gerektirir, böylece dengeyi ve bacak kaslarınızı hedefler. Yatay olanlar ise daha çok hız ve çeviklik konusunda yardımcı olur. Spor ya da fitness merdivenleri, kondisyon merdivenleri ve son olarak çeviklik sağlayan futbol merdivenleri mevcuttur. Tüm merdivenler pek çok parkurun tamamlayıcı ekipmanıdır. Ancak ev egzersizlerinde de büyük yardımcıdır. Çünkü kolaylıkla edinebileceğiniz, açık kapalı fark etmeksizin tüm mekânlarda kullanabileceğiniz portatif tasarıma sahiptir.

Spor Merdiveni Ne İşe Yarar?

Tekli ve çiftli tasarlanan spor merdivenleri, dik konumda kullanılır ve profesyonel bir spor salonunun donanımına mükemmel bir ek olabilir. Aynı zamanda ev jimnastiğinde veya hatta bir çocuk odasında da kullanılabilir. Merdiven üzerinde egzersiz yapmak, her yaştan insan için ideal bir egzersiz yöntemidir. Sağlam yapısı ve detaylara gösterilen özen, merdivenin stabilitesini, dayanıklılığını ve güvenliğini artırır.

Kondisyon Merdiveni Ne İşe Yarar?

Kondisyon merdivenleri, kuvvet antrenmanlarında, jimnastikte, hem spor salonlarında hem de jimnastik salonlarında veya fitness kulüplerinde yaygın olarak kullanılan basit cihazlardır. Kondisyon merdiveni hem çocuklar hem de yetişkinler için idealdir. Profesyonel ve amatör akrobasi ve jimnastik yapanlar sıklıkla kullanır. Ayrıca bu tür merdivenler rehabilitasyon amaçlı da tercih edilir. Yaralanma, travma veya hastalık sonrası hastaların tedavisinde kullanılabilirler.

Futbol Merdiveni Ne İşe Yarar?

Futbol merdiveni olarak adlandırılan agility ladder modelleri denge ve çeviklik uygulamalarınızla birlikte koordinasyonu, motor becerileri, gücü ve dayanıklılığı geliştirmeye yardımcı olur. Hız ve dayanıklılık antrenmanı yapmak isteyen sporcular için ideal bir araçtır. Koordinasyon yeteneğinizi geliştirir ve 4 metre ile bazen 10 metreyi aşan farklı uzunluklarda modelleri bulunur. Futbol merdiveni, profesyonel sporcular tarafından da yaygın olarak kullanılır. Çünkü futbolda hızlı ve doğru ayak hareketleri çok önemlidir. Yatay olarak kullanılan futbol merdiveni, hem ileri hem de yanlara doğru hareketler yapmanızı sağlar.

Merdiven Egzersizi Nasıl Yapılır?

Merdiven egzersizleri, merdivenin modeline göre değişiklik gösterir. Çünkü merdivenler genellikle yatay kullanım amaçlanarak farklı uzunluk, basamak genişliği ve boyutlarda tasarlanır. Örneğin futbol merdivenlerinde ayaklarınızı tam olarak yere basamazsınız. Çünkü yere serilen merdivenin basamakları oldukça dardır ve sadece parmak uçlarınızla ilerleyebilirsiniz. Bu da bacak kaslarınızı güçlendirir, zor koşullarda hız kazanmanızı sağlar ve daha çevik hareket edebilirsiniz. Antrenman (Trainingsladder) ya da spor merdivenlerinde de basamaklar arasındaki mesafe çok büyük olmadığı için koordinasyon eğitimi yapılır. Basamaklar arasında hızla hareket etmeniz gerektiği için spor merdiveni ile kolayca maksimum sonuçlara ulaşabilirsiniz. Tüm merdivenler tek tek ya da farklı kombinasyonlara parkur oluşturularak kullanılabilir.

Antrenman Merdiveni Hareketleri

Formunuzu güçlendirmek, kondisyonunuza dikkat etmek veya duruşunuzu düzeltmek istiyorsanız, antrenman merdivenlerinden size en uygun olanı seçerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Merdiven egzersizleri bacak, omuz, sırt, karın kaslarını ve ayrıca:

  • Tüm vücudun esnekliğini arttırmak,
  • Eklem ve kasların hareketliliğini maksimum seviyeye çıkarmak,
  • Omurganın duruşunu iyileştirmek için idealdir.

Antrenman merdivenleri, futbol ve çeviklik gereken tüm sporlar için idealdir. Pek çok merdiven yatay olarak kullanıldığı için bacak egzersizler ile öne çıkar. Örneğin futbol egzersizi için herhangi bir yatay merdiven kullanılabilir. Antrenman merdivenleri ile yapabileceğiniz egzersiz örnekleri ise şöyledir:

  1. Topu koordinasyon merdiveninin yanına yerleştirin ve sol ayağınızla merdivenin ilk boşluğuna adım atın. Ardından ayağınız ile ikinci basamağın yanındaki topu yuvarlayın ve sol ayağınızla ikinci basamağın içine basın. Bu şekilde ilerleyerek egzersizi tamamlayabilirsiniz Yaklaşık dört kez tekrarlayabilir ve diğer bacakla devam edebilirsiniz.
  2. Futbol topunu antrenman merdivenine koyun ve topa dönük olarak merdivenin önünde durun. Daha sonra sağa ayağınız ile topu ikinci basamağa sürükleyin ve sol ayağınız ile durdurun. Ancak hareketi ayağınızın alt kısmı ile yapmaya özen gösterin. Merdivenin sonuna kadar bu egzersizleri tekrar edin. Yavaşça başlayın ve egzersize alıştığınızda hızlanın.
  3. Dikey merdivenlerde ise evde merdiven çıkma hareketi yapabilir, ağırlığı daha çok kollarınıza vererek kol kaslarınızı çalıştırabilir ve bir basamak çıkıp inerek step egzersizler yapabilirsiniz.
  4. Antrenman ve jimnastik merdivenlerinde dikey konumlandırıp merdiveni çıkmadan da egzersiz yapmanız mümkün. Yere uzanıp ayaklarınızı merdivenin ilk basamağından geçirerek mekik çekebilirsiniz. Ayrıca merdivenin en üst basamağından tutarak barfiks çekebilirsiniz.

Antrenman merdivenleri çok yönlü ekipmanlardan biridir. Merdiven egzersizler ile hedefinize ulaşmanız ise harcadığınız efor ile ilgilidir. Çünkü her yaştan kullanıcı merdiven egzersizleri yapabilir. Siz de antrenman merdiveni ile kondisyonunuzu geliştirmek ya da futbol konusunda kendinizi eğitmek istiyorsanız uygun spor merdiveni edinebilir ve antrenmanı daha güvenli, rahat tamamlamak için Barcin.com spor ekipmanlarından yardım alabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version