in

Dash Diyeti: Sağlık ve Dengenin Anahtarı

Sağlıklı bir yaşam sürmenin önemi her geçen gün daha iyi anlaşılıyor. Bu doğrultuda ise çoğu insan belirli diyet çeşitlerini deneyimliyor. Dash diyeti de bunlardan biri. Açılımı “Dietary Approaches to Stop Hypertension” olan Dash diyeti, yüksek tansiyonu kontrol etmek için tasarlanmış. Bu diyetteki besinler potasyum, kalsiyum ve magnezyum mineralleri açısından zengin olmasıyla sebzelere, meyvelere ve tam tahıllara odaklanmasıyla biliniyor. Aynı zamanda yüksek tansiyonu kontrol altında tutabilmek için tuz oranı yüksek gıdalar da sınırlandırılıyor. Peki, Dash diyeti nedir, Dash diyeti kimlere verilir? Bu içerikte Dash diyeti hakkında merak ettiğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

Dash Diyeti Nedir? Ne İçin Yapılır?

Dash diyeti, bir yüksek tansiyon kontrol yöntemi olarak geliştirilmiştir. Dash diyeti açılımı da bunu gösterir. Bu sağlıklı beslenme planı, hipertansiyon olarak bilinen yüksek tansiyonun tedavisi için kullanılır. Aynı zamanda LDL kolesterolü dengede tutmaya da yardımcı olabilir. Bu diyet türünde besinler magnezyum, kalsiyum ve potasyum açısından oldukça zengindir. Tuz oranı oldukça sınırlıdır ve aynı zamanda yağlı etler ve sütler de büyük oranda azaltılır.

Başlangıçta hipertansiyon için geliştirilmiş olsa bile Dash diyeti zaman içerisinde bir sağlıklı beslenme yolu halini aldı. Dengeli ve besleyici bir yemek planı sunan Dash diyeti, fazla kilolu olan ve zayıflamak isteyen bireylerin istedikleri kiloya ulaşmalarına yardımcı oluyor. Dolayısıyla Dash diyeti sayesinde daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsenebilir.

Dash Diyetinin Özellikleri Nelerdir?

Bu diyetin temel özelliklerinden biri dengeli bir plana dayanması. Yüksek miktarda meyve, sebze ve tam tahıllı gıdalar içeren diyet planında yağsız ve az yağlı süt ürünleri daha fazla tavsiye ediliyor. Bol miktarda lif ve protein Dash diyetinin ayrılmaz parçaları arasında. Dash diyetinin diğer özellikleri ise şunlar:

 • Doymuş yağ oranı düşük bir beslenme şeklidir.
 • Tuz oranı oldukça sınırlıdır.
 • Potasyum, kalsiyum, magnezyum, lif ve protein önemlidir.
 • Sodyumu günde 2300 miligram ile sınırlar.
 • Şekerli yiyecek ve içecekler bir hafta içerisinde 5 porsiyondan daha az tüketilmelidir.

Dash diyeti, diğer pek çok beslenme şeklinde olduğu gibi zararlı yiyecek ve içecekleri sınırlandırır. Farklı olarak tuz oranı da belirlidir ve yağ tüketimi de azaltılır. Tüm bunlar, yüksek tansiyon ve kolesterolle mücadele için oldukça önemli.

Kimler Dash Diyeti Yapar?

Dash diyeti, sağlıklı beslenmek isteyen pek çok kişi için uygun bir diyet şekli. Ağırlıklı olarak ise şu kişilere tavsiye ediliyor:

 • Yüksek tansiyonla mücadele edenler,
 • Kalp sağlığını iyileştirmek ve korumak isteyenler,
 • Kilo vermek veya istediği kiloda kalmak isteyenler,
 • Daha sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyenler.

Dash diyeti bu durumları karşılayan hemen hemen herkes için uygun olsa da herhangi bir rahatsızlık riskine karşı mutlaka bir uzmanla görüşmek önemli. Özellikle herhangi bir kronik rahatsızlığı olanların doktorlarına başvurmadan farklı beslenme türlerini deneyimlememeleri gerekiyor.

Dash Diyetinde Ne Yenir?

Dash diyeti örnek beslenme planlarında belli besin gruplarına daha sık yer veriliyor. Bazı besin grupları ise sınırlandırılıyor veya hiç tüketilmiyor.

Diyetin temel beslenme planında şu besinler yer alıyor:

 1. Tahıllar: Tam buğday ekmekleri, yulaf, esmer pirinç, tam buğday makarna ve mısır gibi besinler.
 2. Sebzeler: Yeşil yapraklı sebzeler başta olmak üzere patates, kabak, havuç ve turp gibi besinler.
 3. Meyveler: Taze ve kurutulmuş tüm meyveler.
 4. Protein kaynakları: Yağsız et, tavuk ve balık
 5. Yağlar: Avokado ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar

Bunlar dışında Dash diyetinde fındık, fıstık ezmesi ve baklagiller de önemli yer tutuyor.

Dengeli bir diyet planı olan Dash diyeti, birçok kitleye hitap eden beslenme şekillerinden. Siz de bir uzmana danışarak Dash diyetini daha detaylı öğrenebilir ve sizin için uygun olup olmadığı hakkında bilgi edinerek bu beslenme şeklini hayatınıza dahil edebilirsiniz.

Antrenman Merdiveni Ne İşe Yarar?

Dayanıklılığı ve Performansı Artırmak için Krampon Temizleme İpuçları