in

Dayanıklılığı ve Performansı Artırmak için Krampon Temizleme İpuçları

Kramponlar da hemen her ayakkabı gibi düzenli bakımla daha uzun süre formunu korur ve işlevselliğini kısa sürede yitirmez. Çünkü krampon özel futbol ayakkabılarıdır, çimde iyi bir tutuş sağlamak, ayağınızı korumak için tasarlanırlar. Kramponlarınızın bakımını düzgün bir şekilde yapmanız, futbolda daha iyi performans gösterinize yardımcı olmakla kalmaz kramponlarınızın ömrünü önemli ölçüde uzatır.

Kramponların bakımını yapmak ya da temizlemek futbolcuların en sevdiği iş değildir, ancak oldukça önemlidir. Deri, polyester ya da poliüretan gibi malzemelerden yapıldığı için kramponların ihtiyaç duyduğu bakım miktarı büyük ölçüde malzemesine bağlıdır. Kramponlarınızın bakımını doğru şekilde yapmak ve ekipmanınızın futbol performansınızı olumsuz etkilemesini istemiyorsanız krampon bakımı hakkında ipuçlarını yazının devamında bulabilirsiniz.

Krampon Nasıl Temizlenir?

Kramponları düzenli olarak temizlemeniz ve bakımını yapmanız hem ürün ömrü hem de performansınız açısından önemlidir. Kramponların çoğu deriden yapılır ve bu nedenle ıslanmaya, çamur ve çimen gibi kire karşı ekstra hassastır. Krampon temizliğinde dikkat etmeniz gerekenler ile ipuçları ise şöyle sıralanabilir:

  • Kramponlarınızı çantasından çıkarın ve krampon temizleme aleti ve süngerle öncelikle tüm kaba kirleri temizleyin. Deri fırçasıyla kenar ve alt kısımda yer alan kirleri temizleyebilirsiniz.
  • Kullanımdan hemen sonra genel bir temizlik yapmazsanız deri üzerinde kalan kirler derinin içine işler ve bu da kramponunuzun ömrünü kısaltır. Bu nedenle çimen ve çamurlardan arındırmanız gerekir.
  • Daha sonra iyi bir krampon temizleme spreyi ve fırça ile temizleyin. Spor ayakkabı temizleyicisi yerine deri, deri, sentetik ya da kumaş malzeme için marsilya sabunu da kullanabilirsiniz.
  • Tamamen ıslanmamasına özen gösterin ve güneş almayan yerde kurumaya bırakın.
  • Kramponlarınızı temizliğinden sonra düzenli olarak deri kremi ile yağlayın. Krem, kramponlarınızın esnek kalmasını sağlar.
  • Yağlamadan sonra ayakkabılarınıza kir ve su önleyici bir sprey kullanmanız da yardımcı olur, çünkü çamurun ve çimin ayakkabınıza daha az çabuk yapışmasını sağlar.
  • Kramponlarınız hoş kokmuyorsa tazeleyici ve koku giderici spreyler kullanabilirsiniz.

Krampon Kaç Derecede Yıkanır?

Kramponlarınız ne kadar kirli olursa olsun elde temizlemeniz tavsiye edilir. Çamaşır makinesinde yıkayabileceğiniz tek şey bağcıklardır. Bağcıkları file ya da çamaşır torbasına koyduktan sonra çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Aksi takdirde bağcıklar makine tamburunun deliklerinden geçerek kaybolabilir. Kramponunuzun temizliği söz konusu olduğunda ise krampon temizleme süngeri çamur ve lekeler ideal bir temizleme aracıdır. Çünkü kramponlar genellikle deriden yapılır ve yoğun su deriye zarar verir. Sentetik malzemelerden yapılan kramponlar ise düşük ısıda (maksimum 30 derece) ve koruyucu bir torba içerisinde, düşük devirde yıkanabilir. Ancak ürün bakım etiketini kontrol etmeniz gerekir.

Nike Krampon Makinede Yıkanır mı?

Nike krampon temizleme talimatları da malzemesine göre değişkenlik gösterir. Ancak hem sentetik hem de deri malzemeler çamaşır makinesinde yıkamaya uygun değildir. Çünkü su miktarı ve çamaşır makinelerinin agresif yıkama şekli ayakkabılarınızın iç ve dış malzemesine zarar verebilir. Kısaca Nike ya da Puma fark etmeksizin kramponlarınızı çamaşır makinesinde yıkamamanız tavsiye edilir. Su miktarı ve çok sayıda dönüş nedeniyle ayakkabının iç astarı da kayabilir. Ayaklarınızı daha az kavrayabilir, rahatsız edebilir veya zemin tutuşu ve dengesi bozulabilir.

Çoraplı Krampon Ne İşe Yarar?

Çoraplı kramponlar bilek çevresinde ekstra destek sağlar. Çünkü kramponlar genellikle diğer spor ayakkabılara göre daha alçak tasarıma sahiptir ve bileği kavramaz. Krampona dahil edilen çorap ise daha da sıkı bir sabitleme sağlar. Böylece, ayağınızın krampon içinde daha stabil olmasına yardımcı olur. Bununla birlikte çoraplı kramponlar dengenin de daha iyi olmasını sağlayabilir. Çünkü bileği ekstra kavrar ve ayakkabı üzerindeki hakimiyetiniz artacağından daha güvenli ve daha iyi performans göstererek oynayabilirsiniz.

Siz de kramponlarınızı uzun süre en ideal şekilde kullanmaya devam etmek isterseniz düzenli temizlik yapabilir ve deri kramponlarınızı kremleyerek çatlamasını önleyebilirsiniz. Kramponların yanı sıra spor malzemeleri ve bakım ürünleri ile spor performansınızı destekleyen Barcin.com sayesinde dilediğiniz ürüne hemen sahip olabilirsiniz.

Dash Diyeti: Sağlık ve Dengenin Anahtarı

Evde Bacak Kası Geliştirme Hareketleri ve İhtiyacınız Olan Malzemeler