in

Full Body mi Bölgesel mi Antrenmanlar Tercih Edilmeli?

Egzersiz, full body mi bölgesel mi yapılmalı sorusu, vücut geliştirme antrenmanlarına başlamadan önce ilk akla gelen hususların başında yer alır. Vücut geliştirme egzersizlerinde tam vücut hareketleri ve bölgesel hareketler olmak üzere iki ana çalışma türü bulunur. Tam vücut egzersizleri, tüm büyük kas gruplarının her biri için komple bir egzersiz planı hedeflendiğini gösterir. Bölünmüş eğitim ise egzersiz başına sadece bir veya iki kas grubunun çalıştırılması anlamına gelir. Her iki egzersiz türünün de kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır.

Tüm Vücut Egzersizi

Vücut geliştirme hareketlerine yeni başlayanlar için oldukça ideal olan tüm vücut egzersizleri, bölgesel antrenmanlardan ziyade farklı uzuvları hareket kombinasyonları içine dâhil ederek daha geniş kas kütlelerini çalıştırmayı hedefler. Bölgesel antrenmanlarda minimum üç gün aralıksız egzersiz rutinini iki gün dinlenme süreci izler ve ardından tekrar üç günlük antrenmanlara devam edilir. Tüm vücut egzersizlerinde ise haftada üç gün spor salonuna gitmek yeterlidir.

Antrenmanlar Full Body mi Bölgesel mi Tercih Edilmeli

Tüm Vücut Egzersizinin Artıları

Daha yoğun bir antrenman çizelgesine sahip olması ve sporculara sunduğu metabolizmaya yönelik faydalar, tüm vücut egzersizlerinin en büyük artıları arasında gösterilebilir. Tüm vücut egzersizleri, vücuttaki toplam motor hareketten sorumlu birimlerin daha yüksek bir bölümünü harekete geçirir. Bu sayede antrenman sürelerini kısaltan süper setlerin (antagonist setler) uygulanması çok daha kolay olur. Haftada sadece üç gün içinde iyi bir genel antrenman yapabilir, geniş kas kütlelerini etkili ve dengeli bir şekilde çalıştırabilir, metabolizma hızını yükselterek spor yapmadığınız zamanlarda dahi yağ yakım sürecini devam ettirebilirsiniz.

Tüm Vücut Egzersizinin Eksileri

Yoğun vücut geliştirme planında haftada üç günden fazla çalışmak zor olabilir; çünkü arka arkaya günlerde aynı hareketleri tekrar etmek, sıkıcı gelebilir. Özellikle yüksek bir yoğunlukta çalışıyorsanız veya çok fazla ağırlık kaldırıyorsanız zayıf noktaları iyileştirmek için yeterli zamanınız kalmayabilir. Yanlış antrenman rutinleri sonucunda kas krampları, eklem ağrıları ve tendon hasarları benzeri sorunlarla karşılaşılabilinir. Toplam vücut egzersizlerinde bölünmüş bir plan kadar etkili hareketler uygulanamayabilir. Buna bağlı olarak lokal kas dayanıklılığı (laktat eşiği) ve yüksek kas hacmi sağlanamayabilir.

Antrenmanlar Full Body mi Bölgesel mi Tercih Edilmeli

Bölgesel Egzersiz

Bölgesel egzersiz, belli kas gruplarının haftanın belirli günlerinde veya önceden belirlenmiş aralıklar ile çalıştırıldığı bir direnç eğitim formatıdır. Bölünmüş eğitim, haftada üç gün veya daha fazla çalışabilmenize olanak tanır. Kısmi ağırlık egzersizleri sayesinde ilk seansta kol ve omuz kaslarını, bir sonraki seansta sırt ve göğüs kaslarını, diğer seansta ise karın, kalça ve bacak kaslarını bölgesel olarak çalıştırabilmek mümkündür.

Bölgesel Vücut Egzersizlerinin Artıları

Vücut geliştirme uzmanlarının büyük bir çoğunluğu, bölünmüş eğitimin vücut geliştirme yarışmacıları için daha verimli olduğu konusunda hemfikirdir. Bir hafta dinlenmiş kaslar üzerinde tekrarlanan setler, kas dayanıklılığının oluşmasında büyük bir etkiye sahiptir. Günlere bölünmüş kısmi eğitimler, haftada üç günden daha fazla çalışabilmeye olanak tanır. Ekstra eğitim günleri, fiziksel veya performans anlamında zayıf kalan kas gruplarına özel ilgi gösterebilmeyi de kolaylaştırır.

Bölgesel Vücut Egzersizlerinin Eksileri

Çoğu antrenman rutininde her kas grubu, haftada sadece bir kez çalıştırılır. Haftada tek bir antrenmanı kaçırmış olmak dahi bölgesel günlük antrenman programının en az iki hafta ertelenmesine yol açabilir. Bu durumda bölgesel kas çalışmasının vücudun genel bütünlüğüne etkisi, olabildiğince azalır. Ayrıca, tüm vücut antrenmanlarına kıyasla daha az kalori harcamak, vücut yağ oranının artmasına da neden olabilir.

Antrenmanlar Full Body mi Bölgesel mi Tercih Edilmeli

Hangi Antrenman Türü Daha Uygundur?

Hangi egzersiz programının sizin için daha verimli olacağına sadece yukarıda listelenen bilgileri ele alarak karar vermek zordur. Fiziksel kondisyonunuza, antrenman programınıza, sporcu geçmişinize, günlük rutininize ve hedeflerinize bağlı olarak antrenman türü de değişkenlik gösterebilir. Ağırlık antrenmanına yeni başladıysanız belli bir süre tüm vücut egzersizleri ile programınıza devam etmeniz, daha mantıklı bir tercihtir. Hedefiniz, yoğun bir şekilde kas kütlesi geliştirmek ve yarışmalara hazırlanmak ise bölgesel çalışmak, daha avantajlı olacaktır. Program hazırlarken deneyimli bir antrenörden destek almak, sağlıklı beslenmek ve düzenli çalışmak da büyük bir öneme sahiptir.

Antrenmanlarınızda sizlere destek olacak spor kıyafetlerine, spor ayakkabılarına ve diğer profesyonel spor ekipmanlarına cazip ödeme seçenekleri ile Barcin.com üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

En Çok Grand Slam Kazanan Tenisçiler

En Çok Grand Slam Kazanan Tenisçiler

Kış Sporları Nelerdir, Kış Döneminde Yapılabilecek Sporlar

Kış Sporları Nelerdir, Kış Döneminde Yapılabilecek Sporlar