in

Kış Sporları Nelerdir, Kış Döneminde Yapılabilecek Sporlar

Karlı ve buzlu zeminde gerçekleştirilen spor aktiviteleri olarak tanımlanan kış sporları, pek çok adrenalin tutkununu heyecanlandırıyor. Kış aylarının gelmesi ile birlikte öne çıkan bu aktiviteler, özel tasarım malzemelerle ve suni kar üzerinde kış ayları haricinde de yapılabiliyor. Dünyanın pek çok yerinde yaygın şekilde tercih edilen kış sporları arasında kayak, snowboard, kızak, snowkite, kar raftingi ve skeleton gibi farklı türler öne çıkıyor. Bazı spor türleri, her yaştan sporsever için uygun olurken, bazıları ise ekstrem aktivitelerden hoşlananlar için uygun özellikler gösteriyor. Peki ülkemizde de yapılabilen kış sporları nelerdir?

1. Kayak

Kış sporları arasında en bilinenlerinden biri olan kayak, kayma aleti olarak kayakların kullanıldığı bir spor olarak öne çıkıyor. Pek çok türü olan kayak sporu, 1950’li yıllarda gelişim göstererek yaygın hâle gelmeye başlıyor. Yeni malzemelerin keşfi ve bu spora gönül verenlerin artması ile adından söz ettiren aktivite, hem bireysel hem de takım hâlinde yapılabilmesi ve özgürce doğayı keşfetme şansı tanıması ile de popülerliğini her geçen gün artırıyor. Alp disiplini türünün öne çıktığı sporda, bu disiplin altında slalom, büyük slalom, kayak inişi ve trik gibi farklı kategoriler yer alıyor.

Kış Sporları Nelerdir, Kış Döneminde Yapılabilecek Sporlar

Kuzey disiplininde ise kuzey kombinasyonları, kayak krosu, uzun kayak yarışı ve kayakla atlama gibi kategoriler bulunuyor. Boyları çeşitli dallara ve kategorilere göre değişen kayaklar, bu sporun temel malzemesini oluşturuyor. Kayaklar; bütün disiplinlerde ön ucu sivri ve kıvrık, burun kısmı geniş ve arka kısmı kare şeklinde tasarlanıyor. Hafif eğimli şekilde üretilen kayaklarda kayakçıların ağırlığının kayak üzerine dengeli şekilde dağılması sağlanıyor. Tabanda bulunan keskin çelik kenarlar, kayağın buzlu zemine daha rahat gömülmesine olanak tanıyor. Kayağın üzerinde bulunan kayak botları ise kayağın tam olarak kontrol edilmesine yardımcı oluyor. 120 cm yüksekliğinde ve iki tüp şeklinde olan kayak batonları, iniş sırasında kayakçının kendini öne doğru itmesini ve dengede kalmasını sağlıyor.

2. Snowboard

İki bacağın tek tahtada sabitlendiği ve karlı bir zeminde aşağı doğru kayılarak gerçekleştirilen bir kış sporu olan snowboard, özellikle gençler arasında oldukça yaygın olması ile dikkat çekiyor. Eğlenceli ve yüksek tempolu bir spor olan snowboard, hem bireysel hem de grup hâlinde yapılabilmesi ile sporseverlere farklı seçenekler sunuyor. 1961 yılında icat edilen snowboard tahtası ile birlikte bu sporun gelişimi de başlıyor. Ülkemizde 2000’li yıllarda yaygınlaşmaya başlayan adrenalin dolu aktivite, Türkiye Kayak Federasyonu’nun snowboard’u geliştirme çalışmaları ile kış sporları arasında yerini sağlamlaştırıyor. Snowboard sporuna başlamak için uygun tahta seçimi yapmak gerekiyor. Sporu hangi stilde yaptığınız, board seçiminde rol oynuyor.

Kış Sporları Nelerdir, Kış Döneminde Yapılabilecek Sporlar

Serbest stil için yumuşak ve geniş board’lar, her bölgede kullanım için burnu dik ve kuyruklu modeller, ezilmiş pistte kaymak için ise dar ve sert tipte board modelleri uygunluk gösteriyor. Snowboard’a başlarken rehber (ön tarafta kalacak) ayak seçimi yapmanız ve duruş genişliğine dikkat etmeniz gerekiyor. Botlarınızı sıkı bağladığınızdan emin olmanız da sakatlanmamanız açısından önemle tavsiye ediliyor. Board üstünde sol ayağınızın önde durduğu teknik, “regular”; sağ ayağınızın önde durduğu teknik ise “goofy” olarak tanımlanıyor. Snowboard yapmadan önce uygun şekilde eğitim almak, kullanılacak malzemelerin bakımını yapmak ve doğru zemini seçmek, bu spordan alınan zevki artırıyor.

3. Snowkite

Son yıllarda adrenalin peşinde koşanların severek yaptığı sporlar arasında snowkite dikkat çekiyor. İpin ucunda yer alan uçurtmanın bele bağlı kontrol barı ile koordine edilmesi ve tahta ile kar üzerinde kayma prensibine dayanan bu heyecanlı aktivite, gençlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Yeterli miktada kar ve rüzgâr bulunan ve engeller olmayan açık araziler, bu spor için elverişli alanları oluşturuyor. Adrenalin dolu bir spor arayanlar için tavsiye edilen snowkite; ülkemizde Erciyes, Kartalkaya, Sarıkamış ve Uludağ gibi yerlerdeki özel alanlarda yapılabiliyor. Bu sporu yapmak için kayak veya board ekipmanlarının yanında kite ve trapez gibi aksesuarlara da sahip olmak gerekiyor. Çok kalın kıyafetlerin tercih edilmediği snowkite’ta nefes alan giysiler ve ince eldivenler kullanmak, kayarken avantaj sağlıyor. Çift fermuarlı ceketler, trapezi dışarı çıkarmak için kayma sırasında ideal bir kullanım oluşturuyor. Snowkite sporu, hem uçurtma hem de kayak kontrolü gerektirdiği için bu spora başlamak isteyenlerin temel eğitim alması tavsiye ediliyor. Snowboard eğitimi, uçurtma eğitimi ve her ikisinin de entegre edildiği bir diğer eğitimi tamamlayanlar, kaymaya başlayabiliyor. Heyecan ve tutku dolu bir aktivite arayanlara uygun olan snowkite, ekstrem sporlar konusunda seçeneklerini geliştirmek isteyenler için iyi bir alternatif oluşturuyor.

4. Kar Raftingi

Rafting meraklılarının uzun kış mevsiminde severek yapabilecekleri kar raftingi, macera ve eğlenceyi bir arada sunuyor. Grup hâlinde yapılan bu spor için akarsularında rafting yapılan bir coğrafya ve karla kaplı bir alan yeterli oluyor. Dört ya da sekiz kişilik botlarla yapılan bu spor, su üzerindeki rafting gibi küreklerle bota hız kazandırma prensibine dayanıyor. Dalgalar yerine suni çukur ve tümseklerle mücadele edilen aktivitede, botun kontrolünü sağlamak, temel işlev olarak tanımlanıyor. Düzce, Erzurum, Trabzon ve Erzincan gibi yerlerde özel imkânlara sahip pistlerde bu spor yapılabiliyor. Kayak ve snowboard dışındaki aktivitelere yönelmek ve sevdikleriyle zirvede rafting keyfi yaşamak isteyenler için kar raftingi, oldukça uygun bir spor olarak öne çıkıyor.

Kış Sporları Nelerdir, Kış Döneminde Yapılabilecek Sporlar

Bu sporun yapıldığı merkezlerde her yıl düzenlenen etkinlikler, sporseverlere bu farklı aktiviteyi deneyimleme fırsatı sunuyor. Kayak kıyafetleri, kask ve yeleklerle birlikte yapılan bu spor, merkezlerden kiralanabilen bot ve kürekler eşliğinde yapılıyor. Hem keyifli hem de rekabete açık olan kar raftinginin geliştirilmesi kapsamında, önümüzdeki yıllarda çeşitli yarışmaların ve turnuvaların da düzenlenmesi planlanıyor.

Kış sporları nelerdir sorusuna bu yazımızda cevap aradık. Siz de macera ve adrenalin tutkunuysanız kendinize uygun kış sporunu belirleyerek zirvede eğlenceli zaman geçirebiliyorsunuz. Kış sporlarında kullanabileceğiniz outdoor giyim ve outdoor ayakkabıları ise Barcin.com üzerinden güvenli alışveriş imkânı ile satın alabiliyorsunuz.

Outdoor ürün seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?” yazımız ürün seçiminde faydalı olacaktır.

Antrenmanlar Full Body mi Bölgesel mi Tercih Edilmeli

Full Body mi Bölgesel mi Antrenmanlar Tercih Edilmeli?

yürüyüşün faydaları

Yürüyüşün Faydaları ve Örnek Yürüyüş Programı