Menu
in

Aralıklı Oruç Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam sürmek için ideal kiloyu korumak gereklidir. Fazla kilolardan kurtulmak, vücudun yağ ve kas dengesini uygun hale getirmek için farklı diyet rutinleri uygulanır. Son dönemlerde dikkat çeken aralıklı oruç, günün belli saatlerinde beslenmeyi içerir. Aralıklı oruç diyeti yapanlar, uykunun dahil olduğu günün 16 saatini katı gıda yemeden geçirir. Açlık konusunda çok sıkıntı yaşayanlar ara öğün yapabilir. Belli aralıklarla uygulanan bu beslenme şekli, intermittent fasting olarak da bilinir. Bu diyeti uygularken koşu ayakkabısı ve spor kıyafetlerinizle doğaya çıkıp koşarak diyetinize katkı sağlayabilirsiniz. 

Aralıklı Oruç Nedir?

Aralıklı oruç diyeti yapanlar, günün belli saatlerinde yemek yiyip geri kalan zaman dilimlerinde sadece sıvı tüketir. Öğünlerde istenilen yiyecekler tüketilebilse de sağlıklı seçeneklerin tercih edilmesi önerilir. Aralıklı oruç, kalori alımının azaltılması ve kilo verilmenin hızlandırılması için yapılabilen bir beslenme şeklidir.

Aralıklı oruç saatleri farklı zamanlarda belirlenebilir. Kahvaltı 10:00 olarak belirlenirse akşam yemeği 18:00 şeklinde olmalıdır. İsteğe bağlı şekilde zorlanan kişiler ara öğün yapabilir. Öğün saatleri dışında sadece sıvı alınmalıdır. Bu sıvı besinlerin şekersiz ve kalorisiz olması kilo verilmesi açısından önem taşır.

Aralıklı Orucun Vücuda Faydaları Nelerdir?

  • Vücudunu çok fazla zorlamadan kilo vermek isteyenler için ideal olan bu beslenme şekli, hücre yenilenmesine destek olur.
  • Bedeninizde detoks etkisi gösteren aralıklı oruç, toksinlerden kurtulmanızı sağlar. 
  • Uzun süreli açlık nedeniyle organların dinlenmesine ve vücudun temizlenmesine katkı sunar.
  • Kronik hastalıkların tedavi edilmesinde yardımcı rol oynar. Hastalıkların önlenmesi için bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Şeker ve yağ metabolizmasını düzenler. Vücudunuzda değerlerin dengelenmesine katkı sağlayan aralıklı oruç, sağlıklı ve zinde hissetmeniz için etkilidir.

Aralıklı Oruç Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Beslenme düzeninde bir rutin oluşturmak için dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Yaşa, cinsiyete, sağlık durumuna, yaşam standartlarına göre kişilerin uyguladığı diyet programları farklılık gösterebilir. Yaşa göre aralıklı oruç programı uygulamak, daha etkili bir sonuç almak için önemlidir. Diyetisyen eşliğinde bu beslenme şekline geçiş yapmanız faydalı olur.

Aralıklı oruç diyetine başlamadan önce sağlık kontrollerinizi eksiksiz şekilde yaptırmanız tavsiye edilir. Uzun süreli açlık ve günde az sayıda öğün, sağlığınız üzerinde zorlayıcı bir etki yaratabilir. Bu nedenle doktor kontrolü sonrasında bu beslenme şekline geçiş yapmak gerekir. Öğünler arasındaki uzun saatlerde eğer çok zorlanıyorsanız hafif bir ara öğün yapabilirsiniz.

Doğru uygulanamayan ve kontrolsüz şekilde başlanan aralıklı oruç diyeti, bazı sorunlara neden olabilir. Dikkat eksikliği, enerji düşüklüğü, hormonal dengesizlikler gibi şikayetler yaşamamak için bir uzman desteği almanız önemlidir.

Aralıklı Orucu Kimler Yapmamalıdır?

Diyet uygulamaları ve beslenme rutinleri metabolizmaya göre değişebilir. Aralıklı oruç, hamile ve emziren kadınlar için uygun değildir. Büyüme çağında olan 18 yaş altındaki çocuklar, bu beslenme rutinini uygulamamalıdır. Böbrek, karaciğer ve kronik rahatsızlığı olanlar için bu beslenme şekli önerilmez. Düşük tansiyon rahatsızlığı olanlar, ürik asiti yüksek kişiler, Tip 2 diyabet hastaları doktor kontrolünde aralıklı oruç beslenme rutinini düzenleyebilirler.

Formda ve fit görünmek için beslenme şekli kadar hareketli bir yaşam benimsemek de önemlidir. Kendinize özel bir antrenman rutini oluşturarak ideal kilonuza ulaşabilirsiniz. Koşu, fitness, pilates, yoga, aerobik gibi farklı egzersizler, kilo vermenizde ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanızda size yardımcı olur. Egzersiz aksesuar ve malzemeleri ile ister evinizde ister spor salonunda antreman yapabilirsiniz. 

Barcin.com, açık ve kapalı alanlarda yapılan tüm spor faaliyetleri için uygun ürünler sunar. Sağlıklı ve zinde hissederek yaşam sürmek, sportif bir stil yaratmak, her ortamda fit görünmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm spor giyim parçalarına Barcin.com ayrıcalıkları ile ulaşabilirsiniz. 

Yorum Yazın

Exit mobile version