in

Spordan Önce Ne Yenir? Spor Öncesi Beslenme Önerileri

İyi planlanmış bir antrenman doğru gıdaları tüketmekle başlar. Spor öncesi beslenme, nasıl bir çalışma planladığınıza göre değişir ve en önemlisi çalışma performansınızı doğrudan etkiler. Antrenmandan önce yeterince yemek yememek baş dönmesine, sersemliğe, mide bulantısına veya uyuşukluğa neden olabilir. Aynı şekilde uygun olmayan ve fazla miktarda yiyecek tüketmek de antrenman esnasında rahatsız hissetmenize yol açabilir. Bu nedenle egzersiz öncesi ne yediğiniz ve ne kadar yediğiniz son derece önemlidir.

Gün boyunca düzenli beslenmek uygun kan şekeri ve enerji seviyelerini korurken düzenli egzersiz sürekli olarak tüketilen kalorileri yakmaya devam eder. Bununla birlikte doğru beslenme ve aktivite zamanlaması, fiziksel sonuçların optimize edilmesi için temel oluşturmaya yardımcı olur. Çünkü, egzersiz yapmadan önce yemek yemek, vücudunuza seans boyunca ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar. Daha sonra yemek yemek ise kasların iyileşmesine ve kaybolan enerjinin geri kazanlımasına destek olur.

Spordan Önce Ne Yenir? Spor Öncesi Beslenme Önerileri

Antrenmandan önce hem fiziksel hem de zihinsel olarak hazır hissetmenize yardımcı olan bazı gıdalar vardır. Yapılan antrenmana ve kişinin metabolizmasına göre bu gıdalar değişkenlik gösterse de yağlar, karbonhidratlar ve protein bu gıdaların ortak özellikleridir. Dengeli bir şekilde bu içeriklere sahip besinler uzun süre tok hisetmenize, yorgunluğun azalmasına ve kasların iyileşmesine yardımcı olur. Peki bu besinler nelerdir? Spora gitmeden önce ne yenir? İyi bir antrenman öncesi atıştırmalığı nedir? Gelin bu tür soruların cevaplarını bulabileceğiniz spor öncesi beslenme önerilerini birlikte inceleyelim.

Muz

Koşucuların yarış öncesi ve sonrası özellikle muz tüketmesinin bir nedeni vardır. Doğanın enerji  kaynağı olarak bilinen muz, sinir ve kas fonksiyonlarını destekleyen karbonhidrat ve potasyumla doludur. Spor öncesi muz tüketmek kas kramplarını önlemeye yardımcı olur ve ter yoluyla kaybolabilir. Muz kalorisinin %90’ı karbonhidrattır ve bu vücut için iyi bir yakıttır.

Yulaf Ezmesi

Yulaf, lifle dolu olduğu için kompleks karbonhidratlar sisteminizde yavaş yavaş parçalanır. Bu yavaş salınım nedeniyle egzersiziniz boyunca gerekli enerji sağlanır ve bu da daha uzun süre  çalışabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca karbonhidratları enerjiye dönüştürmeye yardımcı olan B vitamini içerir.

Kuru Meyveler

Antrenman öncesi vaktiniz kısıtlı ise hızlı, kolay ve iyi bir yemek için kendinize kuruyemiş, kayısı, incir ve ananas hazırlayın. Kuru meyveler, kolayca sindirilebilen iyi bir basit karbonhidrat kaynağıdır. Ancak kalorisi yüksek olduğu için bir avuç tüketerek ya da yulaf karışımınıza ekleyerek antrenmanınıza başlayabilirsiniz.

Yaban Mersini

Yaban mersini, ahududu veya kiraz gibi meyveler, hücre hasarını önlemeye yardımcı olan antioksidanlar içerir. Yulaf ezmesine bir miktar ekleyerek hem enerji hem de besin açısından iyi bir öğün ile spora başlayabilirsiniz.

Omlet

Yumurta, yüksek kaliteli proteinle doludur. Omletinizi bütün bir yumurta ile yaparsanız sekiz temel amino asidin hepsini almış olursunuz ve tüm bu asitler kas oluşumunu ve toparlanmayı hızlandırır.

Meyveli Yoğurt

Yoğurt iyi bir protein kaynağı iken meyveler karbonhidratlarla doludur. Meyvedeki karbonhidratlar hızla parçalanır ve antrenmanınız sırasında yakıt olarak kullanılırken protein biraz daha uzun süre depolanır ve kas hasarını önlemek için kullanılır.

Proteinli Smoothie

Süt veya badem sütü, karışık meyveler, muz, fıstık ezmesi, avokado, hatta bazı yeşil yapraklı sebzelerden hazırlanan smoothieler antrenman öncesi kolay sindirilen ve ağırlık yapmayan besinleridir. Hızlı sindirilen karbonhidratların yanı sıra sağlıklı yağlar ve protein almanızı sağlar. Böylece hem spor esnasında gerekli enerji sağlar hem de kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olur.

Fıstık Ezmesi

“Spordan önce yenir?” sorusunun en iyi cevaplarından biri de fıstık ezmesidir. Fıstık ezmesi kalorisi yüksek bir besindir ve yüksek protein içeriği ve karbonhidratlar ile vücuda bol miktarda enerji sağlar. Aynı zamanda kasların iyileşmesine de yardımcı olur ve aktif yaşam tarzına sahip birçok kişi için temel bir besindir. Kan şekerini sabit tutmaya yardımcı olduğu için zorlu antrenmanlarda dahi daha dinç hissetmenizi sağlar.

Spor öncesi enerji sağlayan ve yaralanma riskini azaltan bu yiyeceklerle daha verimli bir antrenman yapabilirsiniz. Antrenmanınızı daha konforlu hale getiren tüm ekipmanlara ise Barcin.com ayrıcalıkları ile sahip olabilirsiniz.

Nefes Egzersizleri

Nefes Egzersizleri

Core Bölgesi Nedir, Nasıl Geliştirilir

Core Bölgesi Nedir, Nasıl Geliştirilir?