in

Nefes Egzersizleri

Çok sayıda insan bebekken kullandığı doğru nefes alma tekniklerini sonradan değiştirdiği için bazı olumsuzluklar yaşar. Hatalı nefes almanın azımsanamayacak derecede önemli etkileri vardır. Vücuda daha az miktarda oksijen girmesi insanın fiziksel, ruhsal, zihinsel ve duygusal olarak kendini kötü hissetmesine yol açar. Vücuttaki enerji akışı sekteye uğrar.

Yüzyıllar boyunca başta yoga olmak üzere birçok meditatif yöntemle nefes terapileri yapılır. Eğer bir uzman eşliğinde ya da kendi kendinize nefes açma çalışmaları yaparsanız kısa sürede bile birçok güzel değişimin meydana geldiğini ve canlandığınızı hissedebilirsiniz.

Evde Yapılabilecek Pratik Nefes Egzersizleri

Nefes Egzersizleri

Akciğer güçlendirme amaçlı kendi kendinize evde yapabileceğiniz bazı nefes egzersizleri bulunur. Bu basit birkaç egzersiz her yerde ve herhangi bir zamanda yapılabilir. Ortamın sakin ve odağınızı dağıtmayacak bir yer olması çoğu kez yeterlidir. İşte evde uygulayabileceğiniz pratik nefes egzersizleri:

1. Karından Nefes Alma

Karından nefes alma egzersizi dik oturarak veya yatarak yapılır. Bir el göğüs kafesinin altına diğeri de göğsün üzerine koyulur. Burundan yavaş ve sakince nefes alınmaya başlanır. Bu esnada dikkat edilmesi gereken nokta göğsün üzerindeki elin fazla hareket etmemesidir. Nefes karından alınmalıdır. Derin nefes aldığınızda aşağıdaki eliniz öne doğru gelmelidir.

Nefes verirken de dudaklarınızı büzmeli ve yavaş yavaş havayı dışarı vermelisiniz. Egzersizi günde 3-5 dakika bile yapmak bile nefesi düzene sokar ve daha doğru bir solunum tekniği için vücudu eğitir.

2. 4-7-8 Nefesi

Etkili nefes egzersizlerinden bir diğeri de 4-7-8 nefesi olarak isimlendirilir. Önce karın nefesi öğrenilip ardından daha ileri düzey bir teknik olan 4-7-8 nefesine geçilebilir.

4-7-8 nefes egzersizi de dik oturarak veya uzanarak yapılır. Bir el göğse diğeri göğüs kafesinin altına yerleştirilir. Karnınıza doğru nefes alırken içinizden dörde kadar saymalı, 7 saniye havayı tutup ardından yavaş yavaş 8 saniyede dışarıya vermelisiniz. Bu nefes tekniği çok sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

3. Nefes Görselleştirme

Çoğu kişi nefes görselleştirme tekniği ile enerjiyi çok daha güçlü hisseder. Görselleştirme aracılığıyla bir nefes terapisi uygulamak isterseniz bu yöntem sizin için ideal olabilir.

Çalışma esnasında burundan nefes alınırken havanın içeriye girip tüm vücudu dolaştığı ve ulaştığı her yeri canlandırdığı görsellenir. Nefesin başın tepesinden tüm kas, organ ve ayak parmaklarına kadar geldiği hayal edilir.

Nefes görselleştirme çok sakinleştiricidir; özellikle uyku öncesinde rahatlayabilmenizi sağlar. Yalnızca nefese odaklanarak parasempatik sisteminizi aktifleştirebilirsiniz.

4. Dönüşümlü Burun Nefes Egzersizi

İnsan beynin sağ ve sol loblarının birbiri ile uyumlu olması dengede kalmak açısından son derece önemlidir. Dönüşümlü burun nefes egzersizi de beyninizin sağ ve sol (Dişil/Eril enerji) bölümlerini dengelemeye yardımcı olur.

Rahat bir pozisyona geçilerek ilk önce baş parmakla sol burun deliği kapatılır. Bu aşamada yalnızca sağ burun deliğinden nefes alınır. Nefesi boşaltmaya başlamadan önce sağ burun deliği kapatılır ve hava sol burun deliğinden verilir.

Dönüşümlü nefes egzersizi yöntemi sayesinde burun kanallarınız açılır. Enerjiniz daha dengeli olacağı için bariz şekilde canlandığınızı fark edersiniz.

5. Kapalabhati Egzersizi

Kendi kendine yapılabilecek nefes egzersizleri arasında Kapalabhati de yer alır. Bu nefes yönteminin en önemli özelliği ise beyni uyandırıp, canlandırmasıdır. Ayrıca Kapalabhati sayesinde karın kaslarınız da çalışır ve düzenli pratikler sonrasında güçlenir.

Kapalabhati tekniğinde alt karna odaklanılır. İlk önce yavaş ve derin bir nefes alınır; ardından hava güçlü/hızlı şekilde dışarı verilir. Her saniye içinde bir nefes alınıp verilir. 10 kez bu işlemi tekrarladıktan sonra egzersiz bitirilir. Son aşamada vücudunuzun ısındığını ve enerjinizin arttığını hissedebilirsiniz.

Nefes Egzersizleri

Nefes egzersizi pratikleri ve meditatif çalışmalar yapmak hayatınızı olumlu olarak dönüştürme gücüne sahiptir. Yoga ve birçok egzersiz/spor branşı için ihtiyaç duyabileceğiniz ürünlere ise Barcin.com üzerinden avantajlı fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Yoga Nedir? İki Kişilik Yoga Hareketleri

Yoga Nedir? İki Kişilik Yoga Hareketleri

Spordan Önce Ne Yenir? Spor Öncesi Beslenme Önerileri

Spordan Önce Ne Yenir? Spor Öncesi Beslenme Önerileri