in

Yoga Nedir? İki Kişilik Yoga Hareketleri

Bir zihin ve beden pratiği olarak tanımlanan yoga, fiziksel duruşları, nefes alma pratiklerini, meditasyonu ve rahatlamayı bir araya getirir. Pek çok türü bulunan yoga, vücudun farklı alanlarına odaklanır. Bu alanlar hem zihni hem de fiziki duruşu içerisine alır. Uygulamak için birçok farklı yöntemi beraberinde getiren yoga, kişi sayısına göre de şekil alır. Bunların en bilinenlerinden biri ise çift yogası. İki kişinin birlikte yaptığı çift yogasında bu türe özgü farklı hareketler de bulunur. Yoga pozu veya duruşu olarak da bilinen iki kişilik yoga hareketleri, genellikle birbirini desteklemeye dayalıdır.

Yoga Nedir?

Yoga, kökeni Hindistan’a dayanan ve vücudu fiziksel, zihinsel ve ruhsal açıdan rahatlatmayı temel alan bir tür uygulamadır. Bu uygulama pozlar aracılığıyla gerçekleştirilir. Yoga antrenmanı boyunca zihin ve ruh rahatlatılmaya çalışılır. Aynı zamanda fiziksel esneme ve rahatlık da yoganın amaçlarından biridir. Diğer spor antrenmanlarına göre daha sakin bir uygulama şekli bulunan yoga hareketleri, bir tür yolculuğa çıkma olarak da ifade edilir.

Yoga Nedir? İki Kişilik Yoga Hareketleri

Kişinin kendisini birleştirmesi ve bütünleştirmesini temele alan yogada zihni olumsuz düşüncelerden tamamen uzaklaştırmak gerekir. O ana odaklanmak ve vücudu yoran etkileşimleri yok saymak yoga için önemlidir. Uygulamalar sırasında rahatlığı artırmak için uygun kıyafetleri giymek ve hareketleri sınırlandıracak aksesuarlardan kaçınmak gerekir. Fiziksel rahatlık için uygun ortamla, rahatlamış bir zihinle yogaya başlamak, kişinin kendisine zaman ayırmasına ve günlerini daha sakin ve verimli geçirmesine yardımcı olabilir.

İki Kişilik Yoga Hareketleri

Yoga üzerine ilerledikçe bireyler, 2 kişilik uygulamalar yapmaya başlar. Buna partner yogası veya çift yogası adları verilir. Bir partner veya bir arkadaşla 2 kişilik yoga challenge yapmak hem tıpkı yoganın temel amacı gibi esnekliği ve dengeyi artırabilir hem de yoga yapılan kişiyle ilişkileri güçlendirmenin başka bir yoludur. İki kişilik yoga antrenmanında öncelikle her iki tarafın da sakinliğini koruması önemlidir. Enerjileri birleştirmek ve enerjinin bozulmasının önüne geçmek önemlidir.

Yoga Nedir? İki Kişilik Yoga Hareketleri

Antrenmanlarda iki kişinin de birbirine destek olacağı bir dizi poz kullanılır. Yoga hareketleri 2 kişilik seçeneklerinden bazıları ise şunlardır:

Çift Ağaç Duruşu

Çift ağaç duruşu, bireysel yoga pozlarında bulunan bir hareketin iki kişiye uyarlanmış halidir. Bu pozda çiftler kendilerini tek ayakları üzerinde dengeler. Dengelerini korumak ve sabit kalmak için tek veya iki kolla birbirlerine tutunurlar. Bu pozisyonda birkaç saniye durmak, birlikte dengeyi bulmanın farklı bir yoludur.

Öne Doğru Katlanma

Bu pozda çiftler, birbirlerine sırtlarını yaslar ve kalçalarından öne doğru esnerler. Esnediklerinde bacaklarının arasından birbirlerini görürler. Bu aşamada birbirlerine tutunarak destek almak ve duruşlarını korumak için kollarını geri doğru uzatırlar ve sarılırlar. Esnekliği geliştirmek ve birlikte çalışmayı öğrenmek için bu hareket oldukça iyidir.

Tekne Duruşu

Core bölgesini ve hamstringleri esneten tekne duruşu ileri düzey yoga yapanlar için idealdir. Bir partnerle tekne duruşu yaparken partnerler birbirine bakar ve ters bir V şekli oluşturmak için bacaklarını kaldırırlar. Gerginliği atmak ve destek almak için ise birbirlerinin ellerini tutarlar.

Aşağı Bakan Köpek Duruşu

Yeni başlayanların en çok kullandığı pozlardan biri budur. Bu pozda partnerden biri aşağı bakan köpek duruşuna girer. Diğeri ise ayaklarını partnerinin sırtına koyar ve yerden destek alır. Bu hareket, üst gövdeyi esnetmenin yollarından biridir. Hamstringleri ve üst bacağı güçlendiren çift aşağı bakan köpek duruşu, omuzları da geliştirmeye yardımcı olur.

Ayakta Geri Eğilme

Vücudu tam anlamıyla geriye büken bu poz, sırtı uzatarak göğüsleri açar. Bu hareket için çiftler birbirine bakacak şekilde ayağa kalkarlar. Daha sonra birbirlerinin kollarını tutarak kendilerini geriye doğru eğerler. Çenenin tam anlamıyla gökyüzüne bakması bu hareketin kilit noktalarından biridir. Yoga challenge 2 kişilik seçenekleri arasında yer alan ayakta geri eğilmeyi deneyerek siz de birçok kas grubunu aynı anda çalıştırabilirsiniz.

Yoga Nedir? İki Kişilik Yoga Hareketleri

Bu yoga pozları, çiftler için en ideal seçimler arasındadır. Çift yogası yaparken etkili bir duruş ve yüksek hareket kabiliyeti için Barcin.com üzerinden ekipman ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Jogging Ne Demek, Nasıl Yapılır

Jogging Ne Demek, Nasıl Yapılır?

Nefes Egzersizleri

Nefes Egzersizleri