in

Günlük Karbonhidrat İhtiyacı Hesaplama

Fit bir görünüme ulaşmak için sağlıklı beslenmekten asla ödün vermemek gerekiyor. Vücudun tüm ihtiyaçlarını gerektiği oranda karşılamak içinse protein, karbonhidrat, vitamin veya yağ gibi farklı besin gruplarını doğru oranda tüketmek önem taşıyor. Karbonhidrat da günlük yaşamda en fazla ihtiyaç duyulan besinlerden bir tanesi konumunda. Vücudun en temel enerji kaynağı olan besin grubu sıklıkla tüketilen birçok gıdada fazlaca yer alırken, günlük karbonhidrat ihtiyacı konusunda fikir sahibi olmak sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralıyor.

günlük karbonhidrat ihtiyacı

Karbonhidrat Ne İşe Yarar?

Tüm canlılar için en önemli besin moleküllerinin başında gelen karbonhidratlar en temel enerji kaynağı olarak biliniyor. Gün içerisindeki tüm aktivitelerde ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlamaya imkan tanıyan bu gıdaların 1 gramında 4 kcal enerji bulunuyor. Su ve elektrolitlerin vücuttaki yeterliliği konusunda aktif rol oynayan karbonhidratlar kanın asit-baz dengesini korumaya da yardımcı oluyor. Aynı zamanda bazı karbonhidrat türleri bağırsakların düzenli bir şekilde çalışması için de hayati öneme sahip.

günlük karbonhidrat ihtiyacı 2

Karbonhidratlar Hangi Besinlerde Bulunur?

Özellikle ülkemizdeki geleneksel yemek yeme alışkanlıkları baz alındığında sıklıkla tüketilen birçok gıdada bolca karbonhidrat bulunduğu söylenebilir. Buğday ve dolayısıyla ekmekler başta olmak üzere patates, bulgur, pirinç, süt, yoğurt, mısır, muz, elma, fasulye, mercimek gibi tüm gıdalarda kayda değer miktarda karbonhidrat bulunuyor.

1 Günde Ne Kadar Karbonhidrat Tüketilmeli?

Karbonhidrat içeren besinler genellikle fazla kilolarla özdeşleştirilmiş durumda. Aslında bu kanı bir bakıma doğru olsa da tam anlamıyla gerçekliği ifade etmiyor. Vücudun gün içerisinde alınan karbonhidratları enerji olarak kullanıyor fakat o gün yeteri kadar kalori yakılmadığında birikmiş karbonhidratlar yağa dönüşüyor. Bu sebeple gün içerisinde gereğinden fazla karbonhidrat almak uzun vadede fazla kilolar olarak geri dönüyor.

günlük karbonhidrat ihtiyacı 3

Karbonhidratları ihtiyaçtan daha az miktarda tüketmek de sağlıklı değil. Çünkü bu durum meydana geldiğinde vücut gerekli enerjiyi sağlamak için aslında bambaşka görevleri olan proteinleri enerji kaynağı olarak kullanıyor. Bu durum da kasların güçsüzleşmesine sebep oluyor.

Günlük karbonhidrat ihtiyacı konusunda her bir insan için net bir sayı vermek mümkün olmasa da Tıp Enstitüsü, ortalama bir insanın her gün 130 gram karbonhidrat tüketmesi gerektiğini belirtiyor. Ancak enerji kaynağı olan karbonhidratları ne kadar tüketmek gerektiği, doğal olarak bir günde ne kadar enerji harcandığıyla direkt olarak bağlantılı durumda.

egzersizde-su-icmek

130 gramlık bir karbonhidrat tüketimi gün içerisinde spor yapan kişiler için yeterli görülmüyor. Amerikan Spor Hekimliği Koleji, sporcuların her gün vücut ağırlıklarının her bir kilogramı için 2,7 ila 4,5 gram arasında karbonhidrat tüketmesi gerektiğini ifade ediyor. Yani 70 kiloluk bir sporcunun gün içerisinde tüketmesi gereken karbonhidrat miktarı 189 gram ila 315 gram olarak belirtiliyor. Geniş bir aralık sunan bu değerlendirmede kondisyon durumunuz, günlük olarak yaptığınız spor aktiviteleri ve yaşınız gibi değişkenler belirleyici rolü üstleniyor.

İşlenmiş Karbonhidratlara Dikkat

Vücudun birçok konuda ihtiyaç duyduğu bir gıda olan karbonhidratı doğru besinler vasıtasıyla tüketmek de büyük önem taşıyor. Beyaz ekmek, beyaz un, beyaz pirinç veya hazır bisküviler gibi ürünler işlenmiş tahıl grubuna giriyor. Bu tipteki karbonhidratlar yüksek kalori içermelerine rağmen düşük enerji sağlamaları sebebiyle tavsiye edilmiyor. Aynı zamanda karbonhidratın insan vücuduna sağladığı en büyük faydalardan biri olan lifler de bu tipteki karbonhidratlarda çok düşük seviyelerde bulunuyor.

hizli-ve-esnek-bir-kosucu-olmak-sportmen-cover

Doğru bir karbonhidrat diyeti sağlıklı beslenme konusunda atılabilecek en olumlu adımlardan bir tanesi. Ancak tüm bu beslenme planlamasının yanında hareketli yaşam ve spor da daha sağlıklı bir vücut için olmazsa olmazlar arasında bulunuyor.

Sağlıklı beslenmenin yol arkadaşı olan onlarca farklı spor türüne yönelik sayısız ekipman ve aksesuara Barcin.com avantajlarıyla kolayca ulaşabilirsiniz.

en iyi saatler

Spor Yapmak İçin En iyi Saatler

çocuklara sporu sevdirme

Çocuklara Sporu Sevdirme İçin 7 Tavsiye